| adrian_6103 a întrebat:

Este biblia adevarata, trebuie sa avem ancredere an ea?
Din ce an dateaza biblia si an ce limba a fost scrisa?

20 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Ce dragut! Prozelitism religios din partea cuiva care nu stie ca "â" nu se foloseste ca initiala a cuvantului, ci "î".

| Parintele a răspuns:

Biblia este o carte adevarat, exista; insa ce scrie in ea este fals.

| danut a răspuns:

Prima carte scrisa din Biblie este cartea lui Iov, nu se cunoaste autorul, si are peste 3500 de ani, apoi vine "Tora" cu cele 5 carti ale lui Moise, ultima fiind Apocalipsa lui Ioan, anul 100 en.

mira
| mira a răspuns:

Pana a filosofa despre Biblie invata sa scrii corect.Atentie,se scrie"incredere" si "in".

| Duhovnicul a răspuns:

Ti-as recomanda "Legendele Olimpului", o minunata poveste despre mitologia greaca

soothe
| soothe a răspuns:

Biblia este o metafora adevarata, plina de subantelesuri. Trebyuie sa mai cresti sa intelegi.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Mai întâi de toate, Biblia în sensul pe care îl consideri dumitale nu există. Toate exemplarele acestui text considerat sacru de către creştini, sunt de fapt traduceri, în diverse variante, după o scriere de la care nu ne-a rămas nicio urmă.
În al doilea rând, cam toţi exegeţii sunt de acord că diversele părţi au fost scrise de autori diferiţi şi în perioade diferite.

| NoKidding a răspuns:

Omule... Un cuvant care contine litera (î), se scrie(î) daca incepe cu el, iar daca se afla inauntrul lui, se scrie (â). A dreacu gramatica asta...

| deeeeeebora a răspuns:

Bibliaeste adevarata. oamenii care ti-au raspuns sunt doar niste simpli oameni care nu prea au multe cunostinte.in Bilie este pomenit arcul lui Noe, acesta fiind gasit (cauta pe google) in muntii in care mentiona Bibila. apoi ateii radeau ca exista un imparat intalnit in biblie, dar in istorie nu. E, iata ca s-au gasit niste manuscrise care in urma unei analize cu carbon s-a dovedit ca sunt din anii mentionati in Biblie.nimeni nu este obligat sa creada, dar fiecare o sa plateasca. s-au de ce crezi ca noi suntem muritori? din intamplare?

| Yang a răspuns:

"incredere in ea" Poti avea incredere in ce vrei tu, in dumnezeu, in biblie in tine mai ales este o carte priveste-o ca pe o istorie

| AndutzaAndu a răspuns:

Sigur că este adevărată Biblia, ca şi faptele scrise în ea.
Biblia a fost scrisă la început în limba ebraică (din câte ştiu eu).

| hippiemuslim a răspuns:

Biblia este adevarata precum si Alba-ca-zapada este adevarata si trebuie sa avem cam aceeasi incredere in ambele. Vechiul testament are origini foarte vechi si este o insumare de basme din zona Golfului Persic, mult mai tarziu insusite de catre evrei pentru a crea o istorie frumoasa natiunii lor. Noul Testament este de asemenea bazat pe basme scrise cu cateva secole in urma (pe mituri ale lui Iulius Cezar, zeul Mithra, Apolo). Evangheliile scrise dateaza cam din anul 200 (cea mai veche fiind gasita in Egipt) si desi sunt mai multe ( http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Gospels ), in biblie nu sunt decat patru.

| profudereligie a răspuns:

Biblia este o carte ce a suferit transcrieri greşite, corecturi, modificări, ştersături şi adăugiri în funcţie de interesele bisericilor, sectelor sau persoanelor ce transmiteau informaţiile biblice. Mai multe detalii aici: http://profudereligie.blogspot.com/......rfoza.html
Şi scrie, dracului, corect...

| m4them4tic a răspuns:

Trebuie sa incerci sa te convingi singur despre gradul de adevar scris in biblie si despre increderea ce o merita, nu trebuie sa te lasi influentat de nimeni si nimic din exterior, doar ca trebuie sa gandesti logic si atunci sigur iti vei da seama ca nu merita nici macar un gram de incredere.

| ely92music a răspuns:

Am obosit!

| NDY a răspuns:

Biblia a fost scrisa de evrei...scriind biblia - asa numita carte sfinta, ei conduc oamenii care cred in ea.Eu am citit kiteva biblii si ti-as spune ca-s multe paradoxuri in ea/ele... Oricum, fiecare cu ce-l doare =)

| NDY a răspuns:

Toti cred ca raiul e undeva in ceruri, pe linga Dumnezeu, dar cum in ceruri sa creasca pomi, iarba, riuri (tot ce e descris in iblie despre locul unde traiau Adam si Eva inainte de a fi izgoniti). Deci raiul a fost undeva pe pamint...va spun si unde: am citit intr-o "biblie" ca raiu se afla intre Tigru si Eufrat, pe acolo, deci undeva pe unde e Turcia in prezent, si daca murim, cum putem ramine pa pamint? si orice fenomene inexplicabile descrie in biblie poate fi demonstrat stiintific.

| laura99 a răspuns:

Biblia nu poate fi adevarata pentru ca invechul testament e plin de omoruri si dumnezeu adat in cele 10 porunci sa nu omori. ATUNCI INSEAMNA CA NICI DUMNEZEU NU SA TINUT DE PORUNCILE LUI

| just_me a răspuns:

Biblia este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete sa mustre si sa dea intelepciune in neprihanire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe parcursul vietii, niciun om nu va afla daca exista sau nu Dumnezeu, daca ce spune biblia este adevarat. Ti se pare un mod de a-ti trai viata cercetand existenta unui lucru care este imposibil de stiut?
Crezi sau nu in biblie, om te numesti si ai o viata in fata.