| RadioactiveUranium a întrebat:

Daca cineva imi poate dovedi ca Biblia este adevarata adica nu a fost scrisa de cineva ca sa fraiereasca lume ci prezinta intamplari reale, atunci persoana e BO$$

Răspuns Câştigător
| SorinSonOfSolen a răspuns:

Diferenţa e mare omule.
Pot trăi şi 1000 de ani şi n-ai să mă convingi că biblia e adevărată, deoarece nu este şi toate argumentele logice sunt împotriva ei.
Şi chiar prea penibilă comparaţia ta.
În primul rând fizica se face din clasa a 6-a, în al doilea rând fizica e o materie ce-şi are baza în lumea reală, aplicaţii practice, multe şi simple care un copil de 11 ani le poate înţelege uşor.
Dacă îţi dau o carte de fizică cuantică ai să te uiţi ca boul la poartă nouă, dar nu o să spui că nu există ce scrie acolo sau că nu e adevărat.
Copilul nu începe să nu creadă, el nu zice asta, el spune că nu înţelege deoarece e prea mic, prea mic cum e creierul tău să priceapă câteva lucruri de logică elementară.

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poate fi adevarata. Sunt atatea neadevaruri si contradictii intre capitole incat eu nu cred.

| danay72 a răspuns:

Sper sa iti fie utile urmatoarele idei.
Exactitatea istorică. Din cele mai vechi timpuri, cărţile canonice ale Scripturilor ebraice au fost acceptate de iudei ca fiind inspirate şi întru totul demne de încredere. Astfel, în timpul lui David, evenimentele consemnate de la Geneza la 1 Samuel erau unanim acceptate drept istorie autentică a naţiunii şi a relaţiilor lui Dumnezeu cu aceasta. Un exemplu în acest sens este Psalmul 78, care face referire la peste 35 dintre aceste evenimente.
Adversarii Bibliei au atacat cu înverşunare Pentateuhul, îndeosebi în ce priveşte autenticitatea şi scriitorul lui. Însă, pe lângă faptul că iudeii l-au recunoscut pe Moise drept scriitorul Pentateuhului, există mărturia lăsată de scriitori antici, unii dintre aceştia fiind chiar duşmani ai iudeilor. Hecateu din Abdera, istoricul egiptean Manethon, Lisimah din Alexandria, Eupolemus, Tacitus şi Iuvenal îi atribuie lui Moise instituirea codului de legi care îi deosebea pe iudei de celelalte naţiuni şi cei mai mulţi dintre ei arată cu claritate că el a aşternut în scris legile. Numenius, filozof pitagorician, chiar spune că Iane şi Iambre erau preoţii egipteni care i s-au împotrivit lui Moise (2 Tim. 3:8). Aceşti scriitori au trăit în perioada cuprinsă între epoca lui Alexandru (secolul al IV-lea î.e.n.), când grecii au început să manifeste interes pentru istoria iudeilor, şi epoca împăratului Aurelian (secolul al III-lea e.n.). Mulţi alţi scriitori antici spun că Moise a fost conducător, guvernator sau legislator. După cum am văzut în studiile anterioare, descoperirile arheologice sprijină adesea exactitatea istorică a evenimentelor consemnate în Biblie, când poporul lui Dumnezeu a avut de-a face cu naţiunile din jur.
Dar ce se poate spune despre Scripturile greceşti creştine? Acestea nu numai că atestă relatările din Scripturile ebraice, dar chiar ele se dovedesc exacte din punct de vedere istoric. De asemenea, Scripturile greceşti sunt autentice şi inspirate la fel ca Scripturile ebraice. Scriitorii lor descriu ce au văzut şi ce au auzit, deoarece au fost martori oculari, iar adesea chiar au luat parte la evenimentele pe care le-au consemnat. Mii dintre contemporanii lor au crezut cele scrise. Mărturia lor este amplu confirmată de referirile făcute de scriitorii antici, cum ar fi Iuvenal, Tacitus, Seneca, Suetoniu, Pliniu cel Tânăr, Lucian, Celsus şi istoricul evreu Josephus.
Într-o lucrare se spune: „Sir Isaac Newton a fost şi un renumit critic al scrierilor antice şi a examinat cu multă atenţie Sfintele Scripturi. Care este concluzia lui cu privire la acest subiect? «Găsesc, spune el, dovezi mai sigure de autenticitate în Noul Testament decât în orice istorie profană [laică].» După cum se exprimă dr. Johnson, avem mai multe dovezi că Isus Cristos a murit pe Golgota, aşa cum arată Evangheliile, decât că Iulius Cezar a murit în Capitoliu. Avem, într-adevăr, mult mai multe. Întrebaţi-i pe cei ce se îndoiesc de adevărul istoric din Evanghelii ce motiv au să creadă că Cezar a murit în Capitoliu sau că în anul 800 Carol cel Mare a fost încoronat împărat al Apusului de Papa Leon al III-lea. De unde ştim că un om precum Carol I a trăit cu adevărat, că a fost decapitat şi că în locul lui a guvernat Oliver Cromwell? Lui Sir Isaac Newton i se atribuie meritul de a fi descoperit legea gravitaţiei.  Credem toate afirmaţiile cu privire la aceşti oameni deoarece dispunem de mărturii istorice. Dacă şi în faţa acestor dovezi cineva refuză în continuare să creadă, nu insistăm, considerând că se încăpăţânează prosteşte sau că este un ignorant incorigibil. Ce vom spune deci despre cei care, în pofida nenumăratelor dovezi prezentate aici cu privire la autenticitatea Sfintelor Scripturi, susţin că nu sunt convinşi? Avem, cu siguranţă, motive să tragem concluzia că problema ţine mai mult de inimă decât de minte: ei nu vor să creadă în ceva ce le-ar răni orgoliul şi i-ar constrânge să adopte un alt mod de viaţă"

| Alcyon a răspuns:

Anumite evenimente chiar sunt reale. Ca au fost inflorite, asta-i partea a doua.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti te rog sa citesti urmatoarele versete din Matei 24:4-14; 2Timotei 3:1-5; vezi daca ceea ce a fost profetit in urma cu 2000 de ani, se inplinese azi. Sau citeste Isaia 1:2-4.Vezi, sunt reale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dovedeste-i unui copil de gradinita ca manualul de fizica de clasa a XI-a este adevarat.
O sa se uite la tine crucis si nu o sa te creada cel putin 11 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SorinSonOfSolen):

Sterge-ti casul de la gura,pastreza-ti insultele pentru cei din familia ta, modereaza-ti tonul, mai studiaza inca 10 ani si abia atunci poti sa te bagi in seama.

| RadioactiveUranium explică (pentru anonim_4396):

Buna gluma! Nu o mai face

| RadioactiveUranium explică (pentru SorinSonOfSolen):

You are the BO$$

| SorinSonOfSolen a răspuns (pentru anonim_4396):

Diferenţa e mare omule.
Pot trăi şi 1000 de ani şi n-ai să mă convingi că biblia e adevărată, deoarece nu este şi toate argumentele logice sunt împotriva ei.
Şi chiar prea penibilă comparaţia ta.
În primul rând fizica se face din clasa a 6-a, în al doilea rând fizica e o materie ce-şi are baza în lumea reală, aplicaţii practice, multe şi simple care un copil de 11 ani le poate înţelege uşor.
Dacă îţi dau o carte de fizică cuantică ai să te uiţi ca boul la poartă nouă, dar nu o să spui că nu există ce scrie acolo sau că nu e adevărat.
Copilul nu începe să nu creadă, el nu zice asta, el spune că nu înţelege deoarece e prea mic, prea mic cum e creierul tău să priceapă câteva lucruri de logică elementară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia nu a fost creata ca sa fraiereasca lumea si partiala in ea sunt cuprinse adevarul istorice, in ipostaze mistificate, noul testament respectiv e o colectie de legedende evreiesti a presupusului mesia.

| CAMIOANIEEE a răspuns:

Biblia a fost creată acum mii de ani(cred). Totuși, nu cred că a fost inventată doar asa să fraierească lumea.Cu ce scop? Chestia cu biblia e de sute/mii de ani.Mereu între știință și religie a fost o bătălie intensă(informație suplimentară, ca să nu zici că am dat un răspuns care n-are legătură cu întrebarea ta, deși cred că știai thinking

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Este un izvor istoric bun dar nimic de natura divina nu s-a intamplat cu adavarat.Nu fi ridicol!

| Robyi a răspuns:

Biblia contine niste profetii care s-au implinit dupa sute - chiar mii de ani. Orice profetie spusa in Biblie, s-a implinit. De exemplu, in Biblie s-a profetit caderea Babilonului. Ce s-a intamplat? Babilonul a fost cucerit si distrus. Dar faza interesanta e ca Biblia a mai spus ceva legat de Babilor: ca nimeni nu va mai locui acolo si ca va ramane PUSTIU. Stii cum e zona unde era Babilonul, in ziua de azi? E PUSTIU. De mii de ani, de cand a fost distrus babilonul, "pastorul nu si-a pus turmele acolo".

Un alt exemplu: In Biblie se spunea demult ca "Pamantul este rotund si suspendat de nimic". Ce au descoperit cercetatorii? Exact. Pamantul este rotund si "suspendat de nimic".

| CarlSagan a răspuns:

Cati ani ai?

| Uncais a răspuns:

Nimeni nu poate dovedi că întâmplările din biblie sunt reale pentru că nu sunt! Dar, desigur, vor apărea nişte religioşi devotaţi cu argumente precum "eu cred în biblie, nu trebuie dovezi!". Cel mai bine este să o laşi baltă. Just let it go! Nu te afectează pe tine cu nimic dacă biblia a fost sau nu scrisă de oameni. Eu personal cred că ESTE făcută de oameni.