| annnnna13 a întrebat:

Care e diferenta intre yoga si meditatie? ..meditatia e impotriva religiei ortodoxe?

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Yoga si meditatia merg mana in mana dar nu e obligatoriu sa practici si yoga pentru meditatie. Meditatia in sine e un proces de ordin spiritual, benefic pentru orice persoana care incearca sa se detaseze de problemele cotidiane si nu numai. Trebuie sa te si corectez, nu exista religia ortodoxa, ortodoxismul este un rit al religiei crestine, nicidecum o ''religie''. Cat despre yoga si meditatie, ele provin din religia tantrista si mai ales din ritul buddhist, o religie agnostica ce pune accentul pe spirit si nu pe zeitate deci nu, nu contravine in nici un fel si chiar daca prin absurd s-ar fi intamplat sa contravina, nu vad unde ar fi fost problema. Recomand meditatia, pentru ca in sine inseamna a ''reflecta'', a gandi ceva mai sus decat ''cate like-uri am primit azi pe facebook''. O recomand pentru ca e o introspectie pana la urma, una personala, te face sa fii obiectiv cu tine insuti si sincer si doar in felul asta vei putea sa te judeci perfect obiectiv si sa vezi unde si ce ar mai trebui sa schimbi.

| annnnna13 explică (pentru TheAce):

Aha..merci pentru explicatii..pai citisem undeva pe net ca, contravine ortodoxiei, acum nu stiu, ca sunt si mai multe feluri de meditatie cred..in fine. eu prin meditatie intelegeam asta: REAL meditation is not a technique. Real meditation is just relaxing, sitting silently, letting it happen, whatsoever it is. Allowing the whole anxiety to come up, to surface. And watching it, watching it. And doing nothing to change it. Witnessing it is real meditation, am luat de la Osho citatul asta..acum nu stiu daca am facut bine, dar eu de exemplu nu mi-am mai reprimat frica/anxietatea, m am acceptat asa cum sunt, fara sa mai vad frica, ca pe un lucru rau, si am observat ca a disparut...nu stiu daca asta a fost meditatie sau nu, nu cred ca a fost meditatie de aia in adevaratul sens al cuvantului, dar eu m-am simtit bine. vreau in general sa fiu mai curajoasa, mai detasata, sa nu ma mai las afectata atat de mult de tot felul de nimicuri, sa fiu mai sigura pe mine, mai relaxata si sa ma pot bucura de viata. aa si sa nu-mi creez singura tot timpul motive de nefericirehee hee

| annnnna13 explică (pentru TheAce):

Adica pur si simplu m-am acceptat asa cum sunt, nu am stat intr o pozitie nu stiu de care, si cu ochii inchisi etc.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Nu este împotriva religiei ortodoxe, nu are de a face cu acest curent.

| 4ndr33y a răspuns:

Mie Yoga mi se pare doar contorsionism si pozitii incomode. Nu vad de ce meditatia ar fi impotriva religiei ortodoxe, adica nu e nici un ritual pagan si nu intra in conflict cu nici una din "legile" Bibliei. Eu de exemplu stau intins, imi pun un efect sonor pe mp3 ( vant, ploaie, mare, sunete ale noptii etc) si e foarte relaxant... nu stiu daca asa se practica dar mie imi place big grin

| annnnna13 explică (pentru 4ndr33y):

Si mie imi place. da am citit pe net asta...de aia intrebam...dar u o faci de capul tau sau cu un psiholog?

| 4ndr33y a răspuns (pentru annnnna13):

Singur