| UltraViolette a întrebat:

Este posibil ca doua persoane diferite sa aiba acelasi vis?

16 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Nu, nu se poate. Visele sunt produsele creierului, care se foloseşte de imaginaţie şi memorie, şi cum lucrurile astea sunt unice, diferite pentru fiecare individ, nu se poate.

| Dreamer a răspuns:

De visat visam de fiecare data cand dormim, indiferent cat de putin o facem...problema este ca rareori ne aducem aminte ceea ce am visat si niciodata nu ne aducem aminte tot ce am visat - cine spune ca stie tot ce a visat exagereaza cu povesti generate de subconstient.
Acelasi lucru este valabil si cu intrebarea ta: 2 persoane asemanatoare cu preferinte asemanatoare pot visa asemanator insa subconstientul lor va genera iluzia de vis identic ca fiind o certitudine pentru ei...insa doar li se pare!

Deci nu, nu se poate!

| Musique a răspuns:

Procentul e aproape nul.
Anumite "părți/stări/acțiuni" pot fi visate de 2 persoane, dar întreg visul nu.
Plus că, de cele mai multe ori nu de aducem aminte decât o mică parte din ceea ce visăm.
Baftă.

| Miauti a răspuns:

DA! daca frecventa cerebrala in timpul visului, este aceeasi unda cu persoana de contact.
Vibratiile terestre, campul sau izoelectric de joasa frecventa si cel magnetic se imbina in aproximativ aceeasi plaja de frecvente cu emisiile energetice umane.

Sau poate stie locatia Nexului locul unde se gasesc toate visurile ale oameniilor, este locul sau originea visului sau mai bine spus este Centrul Receptiei.

| OnuOnulică a răspuns:

Da.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Este ca in situatia in care doua persoane reale poarta un dialog in vis. Fiecare creeaza in vis o copie a constiintei celuilalt. Se pastreaza subiectul discutiei, dar nu si detaliile.

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,nu,cu siguranta visele pot fi asemanatoare intre ele, chiar daca persoanele sunt diferite, insa exista anumite amanunte din vis care difera, nu poti spune ca un vis poate fi identic cu un altul.Pa-pa!

| andru10best a răspuns:

Slabe sanse.

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Nu pot avea acelasi vis...dar unul asemanator da.

| εяαℓυcαз a răspuns:

Da, doar dacă au aceeaşi minte! Dar rar se întâmplă.

| Yasminegheorghiu a răspuns (pentru εяαℓυcαз):

Mersi, sunt de un exemplar rar...

| Stefi21 a răspuns:

Acelasi nu.Pentru ca perceptia e ceva subiectiv.Dar continut aproape identic de ce nu?

| Anonimeueu a răspuns:

Da.Mie mi s-a intamplat sa visez acelasi lucru cu o colega de mai mult ori...

| FIFA14 a răspuns:

DA.

| FeeLtHeFreeDom a răspuns:

Da este posibil. Mie mi s-a intamplat de cateva ori cu diferite persoane.
citeste si aici : http://www.theguardian.com/......uroscience