| EmaS a întrebat:

Este posibil ca ozonul sa fie vandut sau cumparat?

Răspuns Câştigător
| Eva a răspuns:

Da, este posibil. Daca ozonul se refera la aerul curat...
Fiecare tara are o "cota de aer curat". Exista un acord international, Protocolul de la Kyoto, care reglementeaza emisia de dioxid de carbon (pentru reducerea efectului de sera), si emite niste certificate fara de care instalatiile care produc CO2 nu pot functiona.
Cota asta de aer curat este transferabila, din cate stiu eu... adica, o tara care nu are o industrie poluanta poate vinde o parte din cota ei de aer curat, si asta se face pe bani grei! Practic, nu se vinde aerul propriu zis... dar cred ca ai inteles happy

30 răspunsuri:
| EmaS explică:

Ardnaxur1961
Chiar am fost martora la o discutie de acest gen, si sincer mi se parea imposibil.

| Vizitiul a răspuns:

Cum se vinde religia, se vinde si ozonul.

Apache
| Apache a răspuns:

In Romania gasesti orice ...acum cateva zile gasisem pe un site,, suspect,, combustibil de rachete furat de la nasa!, si pe un altul rinichi de om la 200 de euro *donator indian *
orice gasesti in ziua de azi frate... daca ai bani

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In Romanica? Orice e posibil! Ar fi trebuit sa stii deja lucrul asta!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ema, pe mine nu ma mai mira nimic, demult, in Romania. Suna cam cinic, stiu, dar tare mi-e teama ca e purul adevar.

| miradoniz a răspuns:

Te referi la generatorul de ozon? Se pare ca purifica aerul.Ai aici un articol de pe wiki;)) cu tot cu controverse;)) http://en.wikipedia.org/wiki/Air_purifier

| miradoniz a răspuns:

@chelstone nu cred ca se referea la injecția cu oxigen,care este folosita,cred, pentru a "crește"(uneori chiar introduce)bacteriile aerobicehee hee (fără gluma, chiar așa li se spune)hee hee

| chelstone a răspuns:

Da, ozonul se poate crea in laborator, el este folosit de medici, le injecteaza pacientilor ozon, dar nu mai stiu exact in ce scop.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Te referi la stratul de ozon, sau la ozonul - O3 în general?
Dacă este vorba de primul lucru, atunci clar nu. Stratul de ozon nu aparţine nimănui, doar face parte din atmosfera Pământului.
Cât despre substanţa în sine - da, de ce nu?! Doar se obţine şi în industrie şi este folosit printre altele ca dezinfectant.

| mgtow a răspuns:

Nu se gandeste nimeni la asa ceva.

| bluebios a răspuns:

Ozonul este un gaz format din molecule care contin 3 atomi de oxigen (O3), spre deosebire de oxigenul care il respiram (O2) acesta este TOXIC pentru organism deoarece este puternic iritant. Se formeaza in mod natural in stratosfera (10-50 km deasura solului) datorita radiatiilor UV care sparg moleculele de O2 in 2 atomi de oxigen care se cupleaza cu alt O2 formand O3. Stratul de ozon este important deoarece filtreaza o parte din radiatiile UV.

Desi ozonul pote fi obtinut in laborator nu cred ca poate fi comercializat deoarece molecula de ozon are un timp de injumatatire de 30 de minute, doua molecule de ozon se sparg formand 3 molecute de O2, deci parcatin intr-un timp destul de scurt ozonul se transforma in oxigen atmosferic.

I-mi pare rau sa o spun dar ai dat funda la cel mai aiurea raspuns posibil.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

As vrea sa ii vad cum il delimiteaza ca sa stea doar ei la umbrahee hee

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@ChioruL am auzit ca vrei sa-ti deschizi afacere pe Luna. Vinzi terenuri pe Luna si le dai aerul din Romania in rate.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@Eva ''Fiecare tara are o "cota de aer curat". '' Dar ce,crezi ca la granita nu poate trece aerul poluat? laughing Cum au venit din Japonia radiatiile, la fel de bine vine si aerul poluat. deci, depinde in ce parte bate vantul.

| PetreConstanta a răspuns:

Doamne apara si pazeste

| MajorAsshole a răspuns:

Iti vand eu un copiator (sau xerox, cum stie lumea) si iti produce ala ozon mai mult decat poti ducewinking

| Kaℓi a răspuns:

@PaladeOvidiu, m-ai facut sa zambesc de dimineata :)
Si sa caut pe Google...
http://www.focus-energetic.ro/......-1976.html
http://ro.wikipedia.org/wiki/Protocolul_de_la_Kyoto

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Ozonul ( O3 ) este toxic pentru oameni, nu te ajuta cu nimic in afara de faptul ca blocheaza ultravioletele soarelui.
Nimeni nu ar vrea sa vanda ozon pentru ca nimeni lu l-ar cumpara.

| picolini a răspuns:

Nu are cum sa cumpere, din moment ce nu il pot controla. Nu pot sa traga o linie imaginara si sa spuna de aici e al meu sa nu depasesti linia...

| Nyghtshadow a răspuns:

Ala din atmosfera nu insa se poate crea in laborator (formula chimica O3) desi nu stiu daca are aplicatii industriale.

| Infernia a răspuns:

O intrebare de m-a facut sa ma tavalesc pe jos laughing rolling on the floor Poate in povesti.

| 19marian60 a răspuns:

Din cate stiu eu, OZONUL este unul dintre straturile exterioare ale atmosferei, care ne protejeaza de radiatiile ultraviolrte.Cu m s-ar vinde sau cumpara asa ceva?

| Madalina066 a răspuns:

Totul e posibil...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu si cel din stratul superior al atmosferei.Dar mai tragic este ca omul il distruge sistematic si cu buna stiinta.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la stratul de ozon care protejeaza Terra de radiatiile ultraviolete, nu. Aveai cumva dubii in privint aasta? Pui intrebari de copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vand si certificate de poluare, nu vad de ce nu s-ar vinde si ozon.
Pe viitor poate vom emite actiuni de fericire, fiecare actionar avand dreptul la o anumita doza de fericire, adica actiunile tale benefice sa nu depaseasca un anumit numar, si la fericiri se pot trece: achizitiile, de cate ori te-ai casatorit, copii, conturi...e posibil, asta e! tie ti se pare anormal? e un lucru ciudat daca te gandesti cum a aparut biblia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca mi-ai dat stupid, in timp ce i-ai dat funda Evei, pentru ca vorbea de "cota de aer curat". Asta confirma ce spuneam, clar nu realizezi ca fata se refera la poluare si vinzarea unor certificate care prevad o cota de poluare la care are dreptul fiecare stat, in nici un caz nu se refera la vinzarea de OZON. Sigur ca nu ma astept sa pricepi nici acum despre ce-i vorba si ca ai gresit prin felul in care ai formulat intrebarea. Dar, cum spuneam, pui intrebari de copil si fireste le formulezi tot ca un copil. Mintea ta a ramas undeva pe la virsta de 12 ani.

| ladiesman28 a răspuns:

Nu e posibil deoarece ozonul nu apartine nimanui doar lui Dumnezeu

| IuArFacdAp a răspuns:

Da, e posibil. Se vinde la soseta.