| anonim_4396 a întrebat:

Eu cred ca dumnezeu este de fapt personajul rau in toata povestea asta, nu diavolul. Diavolul este un personaj binevoitor, care nu-ti refuza micile placeri ale vietii, pe cand dumnezeu iti impune tot felul de restrictii (cum ar fi... sa nu o fumezi pe Mary Jane, sau sa nu poftesti), cautand sa para el mai destept si mai cool. Adica, de ce sa nu cunoastem noi mai mult decat el?

33 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Main fruhrer ai imbulinat-o de data asta, pacatosule, bate o suta de mătănii, cavaleri templieri s-au regrupat, a venit si razboinicul cruciat @wales, @Ema e cu butelia l-a schimbat si flacari mari va fi cand se intorce, iar @fumaretul scoate fum din narghilea sa ne abureasca, ma voi roga pentru tine.

| Hombre a răspuns:

Mein fruhrer, mai pe inteles ce naiba, credencios necredintei.

| cristi202 a răspuns:

Cine ti-a zis ca Dumnezeu iti impune restrictii? Ca El nu te lasa sa te bucuri de viata? Dimpotriva, mai mult ca orice, El vrea sa te bucuri de viata! In realitate, lucrurile stau ca pe sosea. Daca vrei sa mergi intr-o calatorie cu masina, si sa ajungi in siguranta la destinatie, ca sa te poti bucura de calatorie, automat trebuie sa spui "nu" la mai multe chestii, deci sa accepti restrictii. Nu trebuie sa bei (ai voie, dar cu consecintele de rigoare, si la fel e si la Dumnezeu), nu trebuie sa treci pe rosu, nu trebuie sa depasesti limita de viteza, si multe, multe alte chestii, pe care doar soferii le stiu in totalitate. Desigur ca poti face ce vrei, tu iti alegi traseul, tu hotarasti cind te opresti, si cit timp stai, dar mereu trebuie sa ti seama in calatoria ta de regulile de circulatie, altfel vei avea probleme, sau chiar poti muri. Deci daca Dumnezeu iti impune anumite restrictii, o face spre binele tau. Ca si un tata cu copilul lui mic pe care nu il lasa sa puna mina pe cutit. Problema e ca noi mereu dorim doar fructul oprit, si nu ne uitam in jur sa vedem cite frumuseti ne-a oferit Dumnezeu in aceasta viata, frumuseti din care am putea sa ne infruptam din plin. E problema la noi sau la Dumnezeu? E la noi, atita timp cit ne uitam si dorim ce e interzis, fara a baga in seama celelalte lucruri bune pe care le-am putem avea.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Stii ca, in America, in timpul Prohibitiei, s-a baut mai mult alcool decat oricand. Dumnezeu e un fel de Bau-Bau inventat de o turma de impotenti care nu pot bea, nu pot fuma, nu pot...hm, bate (ca, daca scriu ce am in minte, ma suspenda cenzura!) si atunci, de ce ceilalti s-o faca? Hai sa le punem un Bau-Bau pe cap, unu' care sta cu ochii pe ei ca pe butelie si care stie ce-i mai bine pentru ei.
In fond, credinciosi sau nu, cu totii ne autoimpunem anumite restrictii. Chestie de educatie, de bun-simt, de grija pentru noi insine...
Chiar nu simt nevoia sa se holbeze unu' la mine ca sa stiu ca, de pilda, un joint nu-mi (mai) face bine, sau ca hartia trebuie aruncata la cos si nu alaturi!

| wales a răspuns:

'' dumnezeu iti impune tot felul de restrictii ''

Dumnezeu nu obligă pe nimeni, suntem creați cu libertatea de a alege ce dorim în viață, de exemplu tu; când ai formulat această întrebare, te-ai simțit cumva constrâns? Bineînțeles că nu! Dar sentimentul de vinovăție din suflet, te împinge să-L învinuiești pe Dumnezeu de toate relele, când de fapt tu nu ai puterea să înfăptuiești binele pe care î-L dorește Dumnezeu de la noi.
Tocmai ai confirmat ce psihologii numesc despre natura umană: Eroarea fundamentala de atribuire.
Tu atribui cuiva ceva ce nu-i aparține.
Ce vremuri trăim; ce e bun pentru om lepădăm, dar ce e rău îl acceptăm imediat fără verificare '' cum ar fi... sa nu o fumezi pe Mary Jane...'', asta demonstrează lipsa de cunoștință, cu toate că biblia ne avertizează, unii nu o bagă în seamă:

'' Poporul Meu piere din lipsa de cunoștință. Fiindcă ai lepădat cunoștința, și Eu te voi lepăda, și nu-Mi vei mai fi preot. Fiindcă ai uitat Legea Dumnezeului tău, voi uita și Eu pe copiii tai!'' Osea 4:6.

| ramona30 a răspuns:

Nici dumnezeu nici diavolul nu exista. Dar din prezentarile religioase niciunul nu este personajul bun. Si dumnezeu este la fel de crud si inuman, poate mai rau ca diavolul. Nu uitati scrierile bibliei, in special din Vechiul testament, gen deuteronomul sa vedeti ca d-zeu e un macelar meschin si bolnav mental. Un psihopat.

| miradoniz a răspuns:

WOW! tu știi ce vrea Dumnezeu? Ești tare...

| bebetho a răspuns:

De acord.Cred că cartea (cacofonia e intenţionată) aceea a fost scrisă de către nişte fumători de "Mary Jane" tocmai pentru a le rămâne lor mai multă. Nişte perfizi şi egoişti în frunte cu preafericitul (normal ca e fericit întotdeauna de la atâta THC) şi revoltătorul... da da, chiar el.

| bluebios a răspuns:

Foarte tare intrebarea. D-zeu nu este rau, este doar INEXISTENT. Dar daca vrei sa gasesti mai multe motive sa-l consideri pe personajul biblic D-zeu rau, iti recomand sa citesti Bibilia, mai ales vechiul testament. Nu o sa-ti vina sa crezi dar calea catre ateism incepe cu citirea Bibliei. Acesta carte desi este cea mai cumparata din lume este si cea mai putin citita, iar cei mai multi credinciosi cunosc din auzite doar partile frumoase din cartea sfanta.

| MidnightLady a răspuns:

Eu cred ca tu trebuie' sa faci niste drumuri prin tara. Monotonia si caldura te afecteaza rau. Pe tine si pe cei din jurul tau. Ca tigarile, stii?

| TheJeryk0 a răspuns:

Esti pierdut. Mai bine ne rugam toti pentru el happy.

| pwp a răspuns:

Ia-l Doamne!

| brandiburu a răspuns:

Pune mana si citeste un pic de istorie, in special asupra a ceea ce tine de Sinoade si de hotararile date acolo.
Vei afla ca nu esti prima persoana care a avut "altfel de ganduri". Vei afla cum erau unii care spuneau ceva de genul: "ce atata Dumnezeu? Diavolul, in cele din urma, este creatia Lui => Dumnezeu nu e asa de bun precum am vrea sa-l vedem" si fel si fel de alte teorii.

Vei putea vedea cum au fost combatute aceste teorii si nu numai si vei putea alege singur raspunsurile care crezi ca te-ar multumi.

| Anonymus3000 a răspuns:

Doamne fereste tu te auzi vorbind? Exact asta face diavolul ce ti-a facut tie te impinge sa faci unele lucruri astea nu sunt placeri este satana din tine asa ca mai bine roaga-te la Dumnezeu si lasa-l pe Diavol

| AnonymuxX a răspuns:

laughinglaughing Asa a gandit si The Fallen Angel... Eu zic ca e treaba ta ca esti satanist dar nu stiu daca e bine sa ii atrgagi si pe alti.Am uitat asa face diavolul laughinglaughing

| Alexe17 a răspuns:

Satanistuleee! HUA!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca esti un/o satanist/a care incerci sa inveti lumea cu tampeniile tale.Ce placere e in a omor, nu? Daca ne-am omori toti? Cum ar fi? Nu ar mai exista populatie.Da de ce sa nu fim noi ''destepti'' cand se poate? Lasa daca tie asa iti place nu ai decat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 2 intrebare : cati ani ai :? : esti prost? cum sa zici asa ceva happy sau te antrenezi laughing asa pare baiatule revinoti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa avertizez mucosii... Ba, nu postati in necunostinta de cauza, altfel va posed mamele (alea bune)!-ra-ti albastri de inculti laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa sti ca diavolu ti-a bagat tampenia asta in cap si aucm nu iti mai iese. Daca vrei sa stai cu el in chin toata viata asculta-l daca nu intoarce-te la Dumnezeu.Si sa stii ca se scrie cu D mare nu cu d mic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti halit pacatosule. Sa vezi cum iti sar hughenotii in cap, ca de cind a aparut pe site Ema neprihanita care ne iubeste pe toti de ne sufoca, au prins hughenotii curaj. O sa vina ea de pe unde haladuieste, te rastigneste si mai face si un foc la poalele crucii, dupa care o sa spuna ca pentru binele tau te-a pus la fript, ca te iubeste si se gindeste la tine laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ba si eu care credeam ca te convertesti la crestinism.mai kron, nu poti fi si satanist si crestinist.alege odata, si tine-o drept.nu amesteca treburile pacilisea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@MidnightLady, cu drumurile stau bine (bag km la greu). Dar, de cate ori trec prin Sibiu si claxonez, niciodata nu mi-ai facut cu mana (nu te gandi la prostii!)
P.P. Esti afectata?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fumaretule, sunt un credincios necredincios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Hombre. Heil!

| bogdan14_5722 a răspuns:

Bagamiasi pola in pi2da matii de satanistu si bulangiu dracu, sper sa mori chiar maine si sa ajungi in iad si satana sa iti dea ce-a mai grea pedeapsa care exista in iad, mai mare decat pedeapsa pe care i-a dat-o lui hitler, sugi pola

| SquirtleBaby a răspuns:

Nu cred ca e vorba de cunoastere e limitarea in sine.Cand ti se impun tot felul de limite apare o problema

| Hollywood a răspuns:

Asa si ce vrei sa zici?

| BNSAV a răspuns:

Ehhhhh?