| SkateFunk a întrebat:

Eu incerc sa cred ca religia e facuta sa uneasca oameni si societatea sa traim in pace etc,
Chiar daca in realitate stiu ca mare parte din cei care o predau sunt oameni falsi.
Insa eu incerc sa ma axez doar pe cel mai important lucru, sa fii bun cu ceilalti, ca asta ar fi la baza credintei, cel putin pentru mine. Procedez bine?
Am fost crestin acum cativa ani, credeam in D-zeu si etc, dar acum sunt ateu, nu mai cred in divinitati si etc. desi cunosc bine religiile si cam tot ce se poate spune despre ele, eu personal incerc sa vad de acum religia si credinta doar ca pe un mod de a face oamenii sa fie mai buni unii cu altii, fara a mai intra in detalii istorice si sa judec ce a fost, fara sa stiu oricum 100% ce a fost...si daca as fi stiut ce rost are sa ma apuc sa intreb de ce a facut Iuda cutare x, z ce a facut, poate cand colo nici nu a existat Iuda-ul respectiv, dar in fine.
Eu cred ca poti fi bun si fara sa crezi in divinitati sau sa faci statui unor lucuri care 99% nu exista.
Eu nu am treaba cu cei care cred in D-zeu atat timp cat fac si voia lui.
Insa am treaba cu oameni care se tin ca sunt crestini, sau se lauda ca merg la biserica pe cand ei cand sunt acolo si cand ies au aceeasi mentalitate obscura, daca gresesti te judeca, cearta etc, in loc sa iti explice de ce nu e bine sa faci aia si aia...
Sau la noi in Romania este gandirea asta aiurea cu,"cand ai fost la biserica/spovedit ultima data?" :/
Adica... de ce ai intreba asa ceva gen? Te ajuta mersul la biserica sa fii mai bun sau cum?
Eu stiu ca faptele arata cine esti, nu frecventatul unor cladiri cu lumanari si picturi pe pereti, unde ti se mai cere si bani, Doamne cata falsitate, ma rog.
Nu are trebui ca toti "credinciosii" cel putin, daca tot se tin ca sunt "buni", sa isi faca un mind-set cum sa fie buni unii cu ceilalti? Adica nu asta este la baza credintei?
Ca vad ca majoritatea care se tine cu D-zeu uita intocmai cel mai important lucru :/
Credeti ca gandesc bine?
Voi cum o vedeti?

16 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Am răspuns și la cealaltă întrebare a ta și sunt cât se poate de acord cu tine.

Eu nu sunt atee, dar nici 100% nu cred în divinități, dar îmi place să știu că există ceva enorm care ne-a creat pe toți fie că unii îl numesc Univers, alții Dumneze, alții Alah și așa mai departe... Este o singură entitate care a creat totul și îmi place să cred că are grijă de fiecare dintre noi toți.

Nici eu nu mă prezint la biserică prea des happy, dar asta nu mă face să cred că sunt o „păcătoasă". Nu văd rostul de a merge într-o astfel de instituție dacă tu nu simți că te-ar ajuta. Faptul că tu gândești în sinea ta că ești recunoscător pentru ceea ce ai, că te rogi, că recunoști că ai greșit, că știi că ești un om consider că e mult, mult mai important decât să aplici acele obiceiuri de la noi care te fac să fii cică cu adevărat credincios.

Sunt de acord cu tine când zici că religiile s-au creat doar pentru a ne apropia pe noi ca oameni și de a ne face buni, cel puțin asta e și părerea mea, dar trebuie să acceptăm și părerea altora pentru că suntem oameni buni, nu-i așa? Fiecare are părerea lui. Cât despre oamenii care se laudă a fi cei mai credincioși... ce să spun, îi lăsăm să se laude și mergem mai departe.

| ania a răspuns:

Scopul principal al religiei nu are legatura cu relatia dintre oameni. Termenul vine din latina de la re - ligare adica re - legare, reconectare intre om si Creatorul existentei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, gândești bine, procedezi bine. Dar degeaba.

| T0T a răspuns:

Religia poate uni doar oameni cu aceeași credință. Având acum atât acces la informație, nu mai e cazul. Practic e adevărat că religia e depășită, iar acum poate doar dezbina mai mult.

| Frank51 a răspuns:

Religia nu are legătură cu bunătatea.

Ești bun pentru că așa te-ai născut și așa educație ai primit.

Alții sunt răi din aceleași cauze.

Religia este doar o povestire nelegată de realitate.

| halogen001 a răspuns:

Religia nefiind adevar, fiind doar fantezie difera in timp si in spatiu.
Unirea pe care o face religia e in grupuri mici, dar la nivel global produce dezbinare.

| CostinAlamariu a răspuns:

Meh, vad ca nu prea ai cunostinte filozofice. Nu te blamez, era treaba Invatamantului public sa-ti dea o educatie buna, dar totusi...

In primul rand tu fiind ateu automat nu ai o justificare obiectiva si universala pentru ideea de "bine". Practic pentru un ateu nu prea poate exista binele și răul, în orice caz nu în mod obiectiv.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu spuneai mai inainte ca tu vrei sa fi bun cu ceilalti? Se cam contrazice cu ce ai zis acum.

Și nu, nu fac pe prostul. Pe semne nu ai inteles ce am vrut sa spun. Pentru un ateu pur si simplu nu exista bine si rau. Nu poti face bine (sau rau) oamenilor fiindca nu exista un principiu moral obiectiv.

| SkateFunk explică (pentru CostinAlamariu):

Cica "Pentru un ateu pur si simplu nu exista bine si rau."
Este a doua oara cand spui bullshitul asta.
Dupa gandirea ta un om care nu crede in divinitati, ar trebui sa nu tina cont de ceea ce e bine si rau nu?
Adica daca sunt ateu gata numai tin cont de moralitate si fac ce imi taie capul nu?
*** opreste-te ca deja ma doare capul, te mai si repetiu cu acceasi tampenie de 2 ori, ca nu era suficent sa imi zici odata...
Sunt bun cu cine consider ca merita si vad ca intalege ca i se ofera ceva bun, daca in schimb vi cu aberatii din astea normal ca te rasplatesc cu acceasi moneda... Hai bafta

| Zuzu1991 a răspuns:

"acum 9 ore | DoctorFrankenstein a întrebat:
Eu incerc sa cred ca, religia e facuta sa uneasca oameni si socitatea sa traim in pace etc"

rrright, d'aia au fost razboaie religioase in draci, si inca mai sunt TOT IN DRACI si in ziua de azi, si cu, chestii TOTAL IMBECILE de gen ii uram pe aia absolut de moarte ca nu tin slujba la biserica in latina

| RobertMoon a răspuns:

Da, gândești bine. Religia e făcută să unească oameni, dar și să-i dezbine. De exemplu oamenii religioși au grupul lor și ideile lor în cap, iar cei atei ca mine sau ca tine au alte idei, iar în plus suntem văzuți urat de cei religioși. Ateii construiesc o casa în 2 luni, iar credincioșii în 4 luni pentru că ei respectă sărbători, duminica nu se lucrează și alte bălării care le opresc sau mai bine zis încetinesc progresul. Acum câteva luni aveam un muncitor credincios care trebuia să îmi zugrăvească 4 camere și să dea cu glet vreo doua. Apoi a zis că el nu lucrează duminica, iar în perioada aia erau și sărbători, deci îmi termina totul cam în 2 săptămâni. Apoi am chemat un muncitor care nu dădea 2 bani pe chestia asta și mi-a terminat treaba in 4 zile.

| SkateFunk explică (pentru RobertMoon):

Da asa e, religia are si mari parti negative, din cauza ca e la alegerea fiecaruia, fiecare alege sa o modeleze cum doreste.
La baza, religia e facuta ca fiind ceva bun, insa cei care o folsosesc pentru alte scopuri rele, false etc pateaza astfel numele de religie, iar cum lumea generalizeaza mereu, daca o parte este buna iar una rea, lumea va zice ca toata este rea, ...ca na, mereu vedem prima data doar ce e rau in om... laughing
E ca si cum ai avea o foaie alba si ai pune un punct negru pe ea, e normal ca ochiul sa se concentreze doar pe acel punct. tongue

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RobertMoon):

La faza cu casa in 2 luni vs 4 luni nu e o chestiune de religie ci de capitalism.

Capitalismul nu știe altceva decat productie si eficienta, de multe ori abuzand drepturile muncitorilor.
Foarte multe organizatii de stanga (care de multe ori sunt ateiste) au militat pentru mai puține ore de muncă, mai mult timp liber pentru muncitori, condiții mai bune, zile libere etc.

| SingleForOne a răspuns:

In majoritatea ideilor tale, gândești bine, dar tot greșești, pentru că e mai mult decât interacțiunea dintre oameni, posesii, activități și gândiri religioase... Deținând atât de multă agresivitate și opoziție, Dumnezeu se va îndepărta tot mai mult de tine...

| doctorandus a răspuns (pentru SingleForOne):

Dacă Biblia ar fi avut un mesaj clar și univoc, ar fi fost la fel de populară ca și Critica Rațiunii Pure.

| George00000 a răspuns:

Ai pus bine problema, spiritul religios NU este Duhul sfant, asta e motivul pentru care in viata credinciosilor nu exista nici o transformare, fiindca ei cred ca il au pe Dumnezeu dar nu fac ce a spus Cristos, uite fata asta explica mai bine https://youtu.be/H68gJclEGCw