| anonim_4396 a întrebat:

Exista Amish in Romania?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Exista ceva asemanator, se numesc menoniti, au cam aceleasi reguli, nu tv, nu instrumente, nu haine moderne. Eu am fost intr-o vizita acolo acum 7 ani, in Suceava. A fost o experienta fabuloasa...am vizitat fermele lor si catunul. erau foarte curati, ingrijiti. Cresteau in mare parte vaci belgiene si faceau cea mai buna inghetata pe care am mancat-o vreodata. Mi-am cumparat o galeata si am dat-o gata imediat!

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Din cate stiu eu, nu. A fost un documentar despre un grup de familii dintr-un sat de munte care abordau aceasta filosofie a renuntarii la societatea de consum, la tot ce inseamna modernizare, insa principiile erau diferite, capul de familie dezvoltand un fel de cult religios.

assiris
| assiris a răspuns:

Nu cred

| TipulVerde a răspuns:

Nu, asta e pur american. desigur filozofia e raspandita.

| kh1ss a răspuns:

Sincer... nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista prin suceava cateva famili chiar nu sau modernizat adica fara curen tv ei au tot ce le trebuie asa zic ei... eu nu as putea trai asa