| melissa984 a întrebat:

Exista cu adevarat Centura Fotonica? Ce spun cei de la NASA despre ea? Si care sunt dovezile ca ea exista? E adevarat ca Pamantul va intra in ea pe 21 decembie 2012?

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Andrei7520152 a răspuns:

Daca te uiti putintel mai jos in categoria Stiinta si Filozofie vei gasi o pagina identica cu mai multe raspunsuri.

| Inferno a răspuns:

"Din punct de vedere stiintific, da, centura fotonica chiar exista,..."
Fals, din punct de vedere stiintific centura fotonica este o supozitie.
"Se pare ca Soarele nostru deja a intrat in aceasta centura, fapt pentru care este mai mare si mai luminos."
Fals, Soarele nostru nu avea cum sa intre in ceva a carui existenta nu a fost dovedita, pentru ca daca facea asta tunci existenta acelui ceva ar fi fost dovedita si nu am mai fi spus ca nu este dovedita, cu alte cuvinte daca acest lucru se intampla, centura fotonica ar fi fost un fapt stiintific si nu este, este o supozitie ce nu are nicio legatura cu lumea stiintifica, supozitie intalnita la indivizi ce cred ca pe data de 21 decembrie 2012 vom trece la un nivel superior al constiintei. Cred ca poti constientiza si tu faptul ca acest mit este o ineptie si doar faptul ca ai afirmat ce ai afirmat este calomnios la adresa stiintei. In mod normal ar trebui sa suporti consecintele, dar aici pe acest site, nu se va intampla nimic.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru Inferno):

Am si eu o intrebare- tu ai auzit de Centura fotonica in viata ta? de unde esti asa sigur/ sigura ca ea nu exista? ai citit ceva in domeniul astrofizicii? te ocupi de cercetare in astrofizica? lamureste-ma ca sa inteleg. Prea imi comentezi toate raspunsurile ca si tu ai sti tot, iar eu as fi o dobitoaca in comparatie cu tine. Argumenteaza!

| relian a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Logic si din ce stim noi la ora asta fotonul este o particula fara masa.Cu alte cuvinte ea exista doar in miscare.Fra miscare un foton inceteaza sa mai existe.Ca urmare centura asta de fotoni ar putea exista doar daca fotonii ar avea si alte miscari decat cele cunoscute de fizica noastra..Cand spunem centura ne referim la ceva stationar intr-o anumita zona, ca de ex cum este centura de asteroizi.Asta ar insemna sa existe cumva ceva sa emita acei fotoni sau daca ei deja exista deja sa se miste in cerc formand o centura.Dar legile fizicii cunoscute nu accepta asa ceva.Lumina nu se invarte in cerc sau ma rog vorba vine.Cel putin nimeni na demonstrat acest lucru pina acum.Ca urmare astea sant deocamdata doar teorii.Ca or fi alea unor grupuri sau ca sant teoriile unor fizicieni conteaza mai putin. Cert este ca sant doar teorii fara explicatie.Nu vreau sa jignesc pe nimeni si caut sa fiu cat mai la obiect indiferent cu cine discut.In cazul de fata Inferno nu a dat un raspuns pentru tine.melisa a intrebat iar inferno a raspuns direct la intrebare.In cazul asta nu a comentat la adresa altcuiva. Sper ca nu te superi. A fost doar o observatie.

| relian a răspuns:

Poate exista un fascicol sau un jet de fotoni, insa nu cred ca exista conform cu legile fizicii cunoscute o centura de fotoni.Ce gandesc eu ar putea fi ceva de genul aprinzi un far de la ce vrei de ceva putere mai mare si cineva trece prin el.Va simti ceva mai multa caldura decat in rest.Dar asta nu se poate numi centura fotonica. POte fi ceva asemanator cu exploziile solare insa nu vad de unde ar veni acesti fotoni atat de periculosi. Poate daca ar exploda o nova ceva prin apropierea noastra.In oricare din cazuri nu se poate vorbi de o centura avand in vedere ca fotonii au miscarea pe care o au.Fotonii nu se deplaseaza asa alandala hai la stanga hai la dreapta hai in cerc.Cel putin din ce se cunoaste pina acum. Daca altundeva or fi alte legi tot ce se poate.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Centura fotonică sau centura de fotoni este o credință pseudo-științifică care postulează că o centură sau un inel de fotoni va învălui planeta Pământ, provocând un cataclism (general)

nu este adevarata sunt basme

| DinGri77 a răspuns:

Nu! Nimic! Nici una! Nu!
Cam astea ar fi raspunsurile la intrebrile tale!

| Catauta_Valerica_1964 a răspuns:

Te antreb pe tine ca eu nu simt anca vrajeala centurii fotonice

| Barbarul_Ghita_1986 a răspuns:

Mai mult decat sigur * 100% chiar daca greu de explicat si crezut oamenilor