| AvalohAlyn a întrebat:

Exista destin? Fiecare om are un destin?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Da există. Așa ți-a fost scris de sus să fii bogat sau sărac sau mediu.
Totul ține de karma, dacă ai făcut bine în trecut în alte vieți, primești acum bine. Dacă ai făcut rău primești rău.
Așa că totul are repercusiuni în viața curentă. Ce semeni asta culegi. E bine să nu îți încarci karma să fie totul bine. Altfel mai devreme sau mai târziu te vei lovi de un zid și nu va fi bine, vei regreta.
Prin urmare, da există destin. Fiecare om s-a născut și are o misiune în această viață.
Nu ai cum să probezi aceste lucruri, dar pare ar fi adevărate dacă stai să te gândești că anumite persoane sunt bogate iar altele sărace. Sunt chestiuni ce țin de științele oculte, ezoterism, misticism etc.
Citești și http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/15342/cele-12-legi-ale-karmei.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Esti religios?

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred în Dumnezeu, în divinitate în legea karmei etc. Dar nu sunt practicant (adică nu mă duc la biserică Duminica sau la sărbători) ci rar. Asta nu înseamnă să cădem în partea celalată ca cei pocăiți nicidecum sau ca și călugării, preoții. Tu?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Anonimuserr):

"Nu ai cum să probezi aceste lucruri" pai atunci e normal sa nu le crezi pana nu ai dovezi clare. ca altfel ne putem apuca sa credem si in zana maseluta + alte prostii fara dovezi.

| Anonimuserr a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu ai cum să probezi că există. Dar putem crede totuși în ele dacă foarte mulți au făcut asta și i-a ajutat cu ceva (cred ei). Și tu poți crede că trăiești pe pământ dar ce te face să crezi asta? Ia gândește-te că poate noi numim această planetă toți, așa ni s-a inoculat că s-ar numi. Ce te-ai face dacă vin alții și spun că nu se numește așa și se numește corect în alt mod. Sau tu pui mâna pe un o minge, tu știi că se numește mingeși noi cu toții știim dar poate că nu se numește așa deloc. Așa este numit de noi și a rămas în mentalul colectiv. Dar nu ai nici o dovadă că s-ar numi așa. Nu știu dacă m-am făcut înțeles. Noi numim obiectele și fenomene pentru că așa am fost învățați și așa admitem toți că s-ar numi. Dar ce te faci dacă nu se nuemsc așa?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Anonimuserr):

In general e periculos sa crezi lucruri ce nu sunt reale. iar viata ne face sa platim in timp pentru astfel de greseli. de exemplu daca un credincios crede fals ca exista dumnezeu, va pierde toata viata bani preotilor.

20 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Şi cum se face că multe persoane care salvează mii de oameni sfârşesc tragic?

Îţi aduci aminte de cazul lui Anei când s-a prăbuşit avionul în munţii Apuseni şi a murit cu lacrimile îngheţate pe faţă aşteptând un ajutor. Pe ea de ce nu salvat-o nimeni?

Era voluntar şi urma să salveze vieţi.Aşa că eu nu cred în Karma, mai sus ţi-am dat doar un caz dar există sute de astfel de cazuri.

Tu ce părere ai?

Probabil că destinul meu este să fiu bogat, dacă îmi tau venele dau peste cap tot?

Sau cum e?

Cum îi să nu-ţi spui nicio întrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista destinul. Fiecare om are libertatea de a alege ceea ce vrea sa faca cu viata sa. Nu e scris ce si cum sa facem nicaieri. "Destinul" ni-l facem singuri.

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Și de ce nu ești bogat atunci? De ce nu ți-l faci singur?

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

"Destinul" ni-l facem singuri."

Dacă ar fi fost așa viața noastră ar fi avut mai multe, chiar mult mai multe. Sunt prea mulți factori care nu țin de noi și pe care nu îi putem influența deci nu putem să ne facem singuri niciun destin, viața e mult prea imprevizibilă și chiar și un singur pas făcut mai mare și cu piciorul stâng în locul celui drept poate influența în mod involuntar viața exterem de mult, deci nu e corect ceea ce ai spus tu.

Ca să răspund și la întrebare, eu nu știu dacă pot să cred în destin dar dacă tratăm lucrurile cu o gândire bazată pe recursivitate ajungem să ne punem anumite întrbări și să vedem că lucrurile mici ne pot influența mult viața, lucruri care nu țin de noi neapărat. De asemenea observăm că problema nu este atât de simplă, este ceva mai complexă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimuserr):

In primul rand nu cred in exista unei vieti anterioare. In al doilea rand nu vreau sa cred ca Dumnezeu este crud si ca ma dirijeaza in aceasta viata potrivit unor fapte din trecut de care eu habar nu am. Si in plus sa ne gandim la copii care mor in accidente sau de boli, ce inseamna asta? Ca asa le-a fost scris? Asta ar insemna ca Dumnezeu e nedrept si rau, si refuz sa cred asta pentru ca nu e asa. Sau. Pot sa fumez linistita ca daca mi-a fost scris sa mor de tumoare bine, daca nu mi-a fost scris, nu ma voi imbolnavi niciodata. Asta e parerea mea personala si o consider mai rationala. Dar fiecare e liber sa creada ce doreste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Sunt de acord ca lucrurile mici ne pot influenta viata, dar e de ajuns sa fim la locul si la momentul nepotrivit. Asta nu inseamna ca ne-a fost scris asa. Repet, e doar parerea mea si ce am citit pana acum nu sunt motive valide ca sa mi-o pot schimba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In existenta*

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu încerc să te conving să crezi în destin pentru că eu știu că nu ai cum să crezi cu certitudine într-un lucru atât de incert dar soarta nu este în mâinile noastre decât în proporții destul de mici. Legătura dintre lucrurile care țin de noi și cele legate de mediu, de timp, lucrurile imprevizibile, devine o legătură foarte interesantă deoarece cum spuneam dacă gândești într-un mod recursiv vezi ceva de asemenea interesant. De exemplu ajungi la bătrânețe și îți vezi viața per ansamblu cum arată ea și iei acei pași pe care i-ai parcurs să ajungi acolo într-o ordine inversă și vezi cum ar fi fost dacă s-ar fi întâmplat aia și nu aia, cum ar fi fost dacă atunci eram acolo și nu altundeva. Dacă soarta era pe deplin în mâinile noastre atunci aveam convingerea mult mai mare că destinul nu există decât în cazul ăsta. Până și acțiunile voite pot fi așa zise "scrise" și anumite lucruri, evenimente te-au adus să te gândești la un lucru pe care să îl faci în mod voit, lucruri iar probabil la rândul lor întâmplătoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Am vazut ca ai si intrebari legatd de Biblie. Si eu citesc Biblia, pentru mine nu e o simpla carte, totusi nu fac parte din nici un cult religios, in fine. Destin= credinta comform careia toate intamplarile sunt hotarate de catre vointa divina si orice eveniment trebuie sa se produca in felul in care a fost predeterminat. INVATATURA NEBIBLICA, si sunt multe pasaje din scripturi care dovedesc asta. Ecles9:11-"Timpul si evenimentele neprevazute ii ajung pe toti"Deci cineva poate poate fi victima unei intamplari rele din cauza imprejurarilor si nu a predestinarii. Alte lucruri care ne depasesc:Rev 12:12, Iacov 1:13, 14. Bine, tu vei lua in considerare asta doar daca consideri Biblia o carte valida din multe puncte de vedere, nu stiu cum o privesti.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu îmi dau seama dacă răspunsul e adresat mie direct sau dacă ai răspuns ca să observ și eu(și cred că asta e căci eu nu am întrebări legate de Biblie) dar destinul nu poate fi legat neapărat de un cult religios din punctul meu de vedere, eu am luat destinul ca concept independent de alte lucruri și am făcut doar niște presupuneri și am încercat să pun în evidență acea legătură de care vorbeam, să pun în evidență recursivitatea din viața noastră un lucru care mie personal mi se pare interesant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

big grin Te-am confundat cu AlanGreeyBoy pentru ca GreyN, (poti sa verifici la religie) happy, dar n-are nici o legatura. Sorry. Nu a fost cu intentie. Chiar nu as fi stat sa scriu atata daca stiam ca nu erai tu cu Biblia.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i nimic laughing Credeam că sunt inconfundabil...

| Daniellllll1 a răspuns:

Cred ca fiecare avem un destin, care poate fi schimbat in functie de dorinta noastra, daca chiar vrem sa-l schimbam sau nu.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Daniellllll1):

Nu e chiar așa. Te contrazic. Poate te referi la vorba,, norocul și-l mai face omul și cu mâna lui" Este pe de-o parte adevărat dar pe de altă parte complet fals. De ce? Destinul tău este croit de sus sau direct moștenit din viețile anterioare. Am explicat mai sus.

| Daniellllll1 a răspuns (pentru Anonimuserr):

..EU mai am o varianta, dar cam seamana cu varianta ta, o sa sune putin ciudat, dar...
Pe de alta parte cred ca destinul "scris" undeva.Si apropo, sa nu vina cineva cu chestia aia"Dumnezeu ne-a lasat liberi,noi ne facem destinul cu mana noastra", eu asta cred, ca destinul este "scris" undeva, si "se stie" ce-o sa facem, inainte sa stim noi ce- o sa facem.(Ti-am zis ca o sa sune ciudat)