| Yonella a întrebat:

Exista soarta sau destin?

Răspuns Câştigător
| Adrianetc a răspuns:

Este un subiect complicat.Pe de o parte destinul ti-l faci cu propriile maini, acea zicala : dormi cum iti asterni.

Dar pe de alta parte da, poti sa ai o soarta, de exemplu daca te nasti in africa, somalia, fara o inteligenta superioara, o minte sclipitoare nu stiu cum ai putea sa scapi de soarta mortii prin infometare si saracie.Sau daca te nasti intr-o familie cu o inteligenta sub medie, nu prea poti sa ai o alta soarta in afara de a traii o viata simpla mancare, familie copii imbatranit si murit.

Eu cred ca primul pas si poate cel decisiv este unde te nasti si cum. Daca te nasti intr-o familie pot spune normala din punct de vedere financiar, intelectual, poti sa fi ce vrei tu, poti lupta pentru orice poti castiga sau lenevii, vicii care duc in jos si numai in jos, si o viata mediocra. Asta este parerea mea.

Destin? Nu. Fiecare are libertatea de a alege, nu te nasti ca sa ajungi presedinte, nu te nasti ca sa mori impuscat. Da, poti avea aptitudinea, inteligenta de a devenii un presedinte, dar poti alege daca vrei sa fi sau nu.De exemplu Noi am fost creati de Dumnezeu. Am fost rascumparati prin sangele lui Isus, avem destinul de a fi impreuna cu el o vesnicie in pace liniste si fericire eterna. DAR putem alege: sa luptam pentru relatia Om-Dumnezeu sau putem sa negam, sa uitam, sa nu luam initiativa, sa murim, si sa ajungem in iad, foc vesnic si tristete, regrete eterne.

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Eu nu cred tongue
astea sunt decat in filme... dar nu poti sa stii niciodata happy

| Braunion a răspuns:

Nu exista.