| anonim_4396 a întrebat:

Exista lucruri ce nu pot fi rezolvate cu bataia?

16 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna dimineata, draga! happy Nimic nu se rezolva cu bataia, crede-ma! Toate lucrurile se rezolba, mai degraba, cu vorba buna si cu o rugaciune. Crede-ma, ca stiu ce spun! Sper ca te-am ajutata! O duminica frumoasa iti doresc! kiss Pa, pa!

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu.

| bogdan324 a răspuns:

Nu,dar depinde si cine isi ia bataia ca ala va fi rezolvat.

| Dalmore a răspuns:

Da. Toate.

| FaraNume1245 a răspuns:

Bineînțeles că nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista lucruri care pot fi rezolvate cu bataia?

| Jannah a răspuns (pentru anonim_4396):

Da

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Where Zen ends, ass-kicking begins."

| wpetterssone a răspuns:

Toate disputele dintre două entități pot fi rezolvate fără bătaie.

| benny7 a răspuns:

Da există lucruri educaţia!
Bătaia nu educă şi nu dezvoltă, lucurile rămân nerezolvate!

| Doja a răspuns:

Orice problema de matematica

| SantalPorcocale a răspuns:

Daca cu vorba buna nu mere', bataia se aplica.

| ziptrack a răspuns:

Cand vine vorba sa-ti mai altoiesti copilul din cand in cand, sunt de acord pentru ca nu degeaba e proverbul "bataia e rupta din Rai". Stiu ca o sa-mi sariti in cap, dar sunt situatii care o cer, situatii care nu pot fi rezolvate cu un simplu dialog.

In alte situatii, nu vad de ce un om rational ar recurge la o astfel de masura. Eu sunt de parere ca orice conflict se poate rezolva prin dialog, dar un dialog in care persoanele respective au macar o farama de respect una fata de cealalta.
Chiar Iisus spunea "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti"

| anonim_4396 explică (pentru ziptrack):

Eu am inventat vorba "bătaia e ruptă din răi", dar am lasat "rai" ca sa-i vad pe toti cum se agita si cum se intreaba care e explicatia ascunsa divina si biblica.
It was sooo fun. Am vrut sa va mai las asa, dar nu am mai putut sa ma abtin.

| ItsMaxi a răspuns:

Nu, nimic. Doamne fereste. In viata se rezolva orice prin violenta, furt, coruptie. Daca ar fi sa ne luam dupa ce ne implementeaza altii prin televiziune, internet, ce ai spus tu ar fi cel mai bun lucru de facut la a avea o ţaŕă apreciata, si pe locul 1 in top, ca cel mai bun exemplu pentru toti. Dar... stai. Suntem un exemplu. De " asa nu ".

| bihepi a răspuns:

• Sigur nu jandarmii sau huliganii înfiltrați printre protestatari nu îți pot da răspunsul corect.
• Sigur că da. Bătaia se aplică DOAR în scop de autoapărare, în cazuri în care asta este singura soluție rămasă.
• În cazul în care această întrebare are o anumită legătură cu protestul, mi se pare de prost gust metodele la care recurg preaiubiții noștri conducători pentru a potoli nemulțumirea românilor.