| opacatoasa a întrebat:

Există rai, iad? există viaţă după moarte? dacă da, unde ni se va duce sufletul? Aştept părerile voastre. (întrebare adresată în special ateilor) mulţumesc

17 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Nu există nici rai, nici iad şi nici purgatoriu.
2. Nu există viaţă după moarte. Aceasta este singura viaţă pe care o avem şi de-aceea ateii o preţuiesc foarte mult.
3. Nu există suflet. După moarte, corpul va putrezi. Punct. Atât.

| MMihai a răspuns:

Citește și : Istoria credintelor si ideilor religioase, carte în trei volume este bună . A apărut de același autor și cel puțin o carte despre yoga. Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144) , Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste. Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan" , „Sacrul si profanul" etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea. Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești - , Originile Creștinismului, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching,( Dao De Jing, or Daodejing ) etc. Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucruri mai serioase : matematica, fizica, chimia, despre calculatoare , limba engleză etc. În vacanța asta Descarcă gratuit de pe net Open Office și documentația lui, ( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic . Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net. Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, este un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft, că ăsta are multă documentație gratuită, în română și în engleză . Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator. Vacanță frumoasă , dar nu numai cu religii, ci și cu lucruri ceva mai serioase!

| MMihai a răspuns:

Viața după moarte, se pare că există, cel puțin așa susțin majoritatea religiilor, excepție făcând religiile atee.
După ce părăsește acest plan existențial, ( planul existențial terestru, cu existență cu trup material ) sufletul pleacă în alte planuri existențiale.
Modelele privind Raiul și Iadul sunt foarte diverse, și depind de la religie la religie. Poate fi inventată și o religie cu panteon/ piramidă malefic / malefică vid / vidă. O asemenea religie nu ar avea nici un fel de Iad.
Tu ai luat ca model religios creștinismul, care nu este singura religie cu adepți.
Și diversele forme de ateism, sunt religii cu panteon divinic vid și simultan cu panteon malefic vid, și au și adepți.
Având și panteon divinic și panteon malefic vid evident că nu au nici Iad și nici Rai.
Sunt multi atei, care acceptă, diverse teorii ale reincarnării, cea ce dovedește fluiditatea filozofiilor religioase.
Am auzit persoane, care se pretindeau atei convinși, dar care vorbeau, de o forță / o energie la nivel de univers, care...
Îmi explicau că ei că ei nu sunt idioți, să creadă în Dumnezeu, dar la nivel de univers, este o forță / o energie, care etc...
Deci forța / energia, era oarecum, pe post de divinitate.
Sunt și creștini, care se consideră adevărați creștini, dar care cred, în teorii evoluționiste.

| Kosuchin a răspuns:

Special adresata pentru mine =D?! Vai, nu trebuia blushing.

Pana la urma, noi suntem rezultatul contopirii dintre spermatozoidul X si ovulul Y. Daca in loc de ovulul Y era Z (sau viceversa), clar noi nu mai existam ci exista alta persoana avand trasaturi ale parintilor, dar diferita fata de ceea ce suntem noi.
Inainte sa aiba loc procesul, existam noi sau macar o "parte" din noi? Niup.
Deci, incetam sa existam.

| corasa a răspuns:

@ OP - Nu exista iad, nu exista rai, nu exista suflet. End of story.

@Mihaidavidoglu - nu mai folosi termenul de "religie atee" - este o greseala de exprimare/intelegere.

| AG a răspuns:

In sfarsit, pentru atei. Nu se va lua nimeni daca raspund eu aici. Din punctul meu de vedere, nu exista nici rai nici iad. Pentru mine, repet din punctul meu de vedere, deci e doar parere mea: atunci cand mori, pur si simplu se termina totul. Trecere in nefiinta, de ce mama naibii i s-ar mai spune asa, daca ar mai exista ceva dupa. Si eu nu cred in chestiile astea gen "suflet" etc.

| costis a răspuns:

Pai tu intrebi ateul "daca da"? Eu unul nu pot sa accept neantul ca finalitate, hazardul ca izvor al vietii si ordinii, nici batjocura si ura ca viitor al vietii.

| Edd_4925 a răspuns:

Nu exista nici rai nici iad. Odata ce mori ajungi la cativa metri sub pamant, sfarsind prin a fi devorat de viermi...Nici "sufletul" nu exista! Exista plamani, inima, vezica, creier dupa caz, etc. Asta esti! Astia suntem!

| BRG a răspuns:

Iad nu există, viață după moarte nu există, omul cînd moare, în aceiași zi îi pier și gîndurile lui și planurile lui. Omul nu are un suflet care la moarte părăsește corpul, nu, ci omul este el însuși un suflet viu, iar cînd moare ceea ce merge la Dumnezeu este speranța de a revenii la viață.

| Laurretta a răspuns:

Nu exista! in diferite biblii iadul e interpretat in mai multe moduri. parerea mea e ca dupa moarte noi incetam sa mai existam. sufletul nostru va disparea.
iti dau si un exemplu:
cand o lumanare se stinge, ce se intampla cu flacara? dispare! asa se intampla si cu sufletul nostru! cand vom muri vom disparea!

| Majj a răspuns:

S-a intors cineva de acolo? Fiecare cu religia sa. Mie crestinismul mi se pare un mijloc de manipulare(nu mananci, nu lucrezi, nu te speli in ziua x, daca primesti o palma, intoarce si celalalt obraz si multe altele...). Nu sunt ateu.

| śŇŇŇiKeŘś a răspuns:

In pamant. Unde sa se duca altundeva? Ajungem in pamant si putrezim in liniste si toti uita ca am trait vre-odata.

| William a răspuns:

Da exista si rai si iad cat despre viata dupa moarte cred ca este o metafora, ca atunci cand sunem despre cineva drag care a murit ca va trai vesnic in inima noastra.Nu pot fi mort si viu in acelasi timp, parerea mea. Am citit prin carti religioase ca atunci cand murim vine ingerul de la botez si ne duce in trecut si ne arata ce am facut noi pe parcursul vietii si apoi ne duca in rai sa ne arate cum e si apoi in iad sa ne arate cum e si pe urma mergem la judecata particulara a sufletului si Dumnezeu hotaraste unde vom sta pana la JUDECATA DE APOI in iad daca am facut rele si nu ne-am cait sau in rai daca nu am facut rele sau daca am facut ne-am spovedit. Si la JUDECATA DE APOI se hotaraste definitiv unde vom sta, in rai pe veci sau in iad pe veci iar atunci nu mai avem ce face decat sa suportam. Dar sa stii ca e tare greu sa ajungi in rai fiindca atunci cand mergem cu ingerul mergem sa ne arate doar, sa aruncam o privire nu sa stam acolo cat vrem noi, ca sa ajungi in rai pe bune trebuie sa treci de niste VAMI, vreo 24 sau 23 la numar, daca te intereseaza cauta pe google THEODORA SI VAMILE si o sa vezi acolo. Am si eu o intrebare: Ce sunt aia atei?

| acarata a răspuns:

@William, ateii sunt oameni care nu cred in niciun Dumnezeu. Ei nu sunt de nicio religie. Sper ca te-am lamurit.
Bafta

| Mtz_1845 a răspuns:

Imagineazati ca tu nu ai exista, nici pe lumea aceasta nici pe alta. Poti?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.
Daca vrei sa ajungi in RAI

| dianabalasea a răspuns:

Uite: la inceputul Bibliei, scrie ca sufletul=tarana+suflare de viata. cand cineva moare, suflarea de viata se intoarce la Dumnezeu, iar trupul, ajunge in final la forma initiala, de tarana. de exemplu, ia o cutie formata din scanduri si cuie. asamblate, cutia exista, dar atunci cand separi cuiele de scanduri, unde este cutia? asa este si cu sufletul. Iadul nu exista! cum pot crestinii, care il numesc pe Dumnezeu un Dumnezeu al iubirii, sa il vada intr'o asa maniera in care sa chinuie vesnic pe cei pe care i'a creat? nu, Dumnezeu nu este absurd si nici sadic. la revenirea Sa, El va invia pe cei curati, neprihaniti si ei vor fi lluati la cer... la incheierea celor 1000 de ani, Dumnezeu impreuna cu cetatea cea sfanta vor cobori, cei rai vor invia, apoi vor fi mistuiti de foc! insa nu vesnic! si nu, viata dupa moarte nu exista.