| opacatoasa a întrebat:

(Întrebare adresată în special ateilor, însă poate răspunde oricine): Cum vă explicaţi fenomenul de "om posedat de diavol"? Ce a păţit respectivul? Ce se întâmplă? Cine l-a posedat? Din ce cauză? Cum s-a întâmplat asta? Există Satana? aş dori să primesc cât mai multe răspunsuri. mulţumesc anticipat!

24 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Epilepsiewinking.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Băi, ia lăsaţi-o pe Kosmina, că ea se uită la "Fenomene Stranii" pe discovery şi visează draci în case bântuite. Nu mai fiţi răi.

| Flav a răspuns:

Daca-mi dai o bere la pet, pot sa fentez ca ma poseda si Basescu. Sa fie Timisoareana!

| FucktheSystem a răspuns:

@Kosminika, serios, stupiditatea răspunsului tău depășește limitele admise de lege.
Să presupunem că există așa zișii "demoni"
1.N-ar conta că ai casa peste cimitir.
2.N-ar intra în tine pentru că ești timidă.
3. Părerea mea e că nu există cazuri dăstea paranormale, dar totuși la o mânăstire din zonă se cam fac exorcizări ( îți bat joc de săracii bolnaiv în loc să-i trateze) Deci se pare că există așa cazuri și la noi.
Așa acum să răspund la întrebare : Dublă personalitate.

| MMihai a răspuns:

O parte au explicații medicale ( epilepsie, diverse boli mintale, precum și alte diverse afecțiuni ).
Pot fi și escrocherii puse la cale cu popi.
Și după ce îi citește sfintele molifte ale sfântului X & și ale sfântului Y,( http://www.soothe.ca/articole/articol_97_Vasile_cel_Mare.htm
http://www.formula-as.ro/......lifte-1987
http://www.almeea.com/moliftele-sf-vasile/
http://lumeacrestinilor.blogspot.com/......asile.html

și după ce îi mai dă și cu ceva aghiazmă și mai îi citește din cărțile sfinte și fac dracii kk pe ei de frică și fug cu viteza luminii, din îndrăcit, în urma ritualului de exorcizare. ( că nimeni nu a văzut la modul real, draci ieșind din îndrăcit )
( Dacă s-ar auto sesiza un singur procuror și și i-ar spune da unde au fugit dracii din îndrăcit cetățene popă?
Hai că ai ceva treabă, ai de făcut ceva mititica, pentru infracțiunea de înșelătorie, ar fi excelent! )

În condițiile actuale când se poate filma cu viteze foarte mari și în ir și în diverse zone spectrale și evident și în vizibil, ar trebui să fie irosiți niște bani și să fie filmați dracii cum ies din îndrăcit.
Dacă dracii nu vor fi vizualizați în nici o zonă spectrală, atunci sunt două explicați:
1) Nu există draci!
2) Dracii sunt făcuți dintr-o materie extraordinară care nu poate fi vizualizată în nici unul din domeniile spectrale utilizate.
3 ) se recomandă utilizarea altor zone spectrale
4) Se recomandă vizualizarea dracilor cu ajutorul ulta sunetelor.
5) Dacă nici așa nu merge, se recomandă găsirea altor soluții pentru vizualizarea dracilor ieșiți din îndrăcit.

6) Dacă toate încercările de vizualizare a dracilor vor eșua lamentabil, vom spune că dracii sunt făcuți din materie extraordinară anti-divinică, materie ce nu poate fi vizualizată, în condițiile actuale.

| MMihai a răspuns:

Religiile care au simultan și panteon divinic vid și panteon malefic vid sunt religiile atee.
Se pot imagina religii cu panteon divinic ne vid și cu panteon malefic vid.
Creștinism-ele sunt religii cu panteon malefic ne vid și cu panteon divinic ne vid.
Eu cred că nu există materie anti-divinică și în consecință aș accepta deci o religie cu panteon divinic ne vid și cu panteon malefic vid.
Simpla abatere de la calea spre divinic, voluntară sau involuntară, ar fi ceva suficient și nu consider neapărat necesară, și existența și introducerea suplimentară, în funcția existențială, a unor obiecte ideatice, apartenente de un eventual panteon malefic.

| MMihai a răspuns:

Există sataniști!

Există unelte ale Satanei!
Diverși prelați, din diverse religii!
( Între ei nu trebuie omis nici fostul papă Ioan Paul al 2 a, nici actualul papă, care a încurajat pedofilia & homosexualitatea popilor catolici, șamd )

La capitolul Satana, cred că stăm ceva mai rău!

Că eu nu cred că există, acest obiect ideatic.

| MeScorpion a răspuns:

Schizofrenie.

| thealchemist a răspuns:

Mda, eu o sa adaug numai un amanunt care e adeseori uitat in ciuda informatiilor care exista si despre care ai putea crede ca au fost consultate de cei pe care-i intereseaza subiectul. deci posesia nu se poate face decit cu acordul posedatului, asta e ceea ce familia nu intelege si-l duce in schimb la tot felul de manastiri unde preoti psihopati il vor tortura ca pe maicuta de la Tanacu fara nici un fel de rezultate (acolo s-a intimplat ca erau prea multi martori si au chemat salvarea, altfel nu se afla niciodata).

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

@Rigel :
În limba romănă se numeşte "personalitate multiplă" exact ca şi traducerea din limba engleză.
@ 13:
Eşti informat greşit asupra acestei boli. A doua-a identitate a individului nu este deloc aşa cum o prezinţi tu.
@ stupid:
Sunt mai multe întrebări.

| chelstone a răspuns:

Deci, se pare ca tu esti posedat de dumnezeii, asa cum acei oameni care au probleme grave mintale sau trec prin depresii vad draci, asa il vad crestinii pe dumnezeu, totul se intampla in mintea fiecaruia.

| Ecea a răspuns:

LoL.
Pai e ceva de genul : Manelist posedat de Guta.Tu cum iti explici asta?
Pentru mine e o boala psihica.
Homosexualitatea e o boala psihica, cum iti explici asta? A fost posedat de "pu." sau cum? Sfanta pu. nu exista in divinitate.Si categoric nici sfantul Guta.

PS. @Kosminika raspunsul tau a fost de 100 de puncte.Mai inteligent nu cred ca se putea.Imi dai un autograf?

| Hăgiul a răspuns:

Nu cred satana (care din definiţie este un concept mult inferior omului) poate să-l posedeze pe om. Este că şi cum ai zice că noi în 3D ştim cum e în 4D, ceea ce nu este adevărat.
Există conceptul de satana (subliniez conceptul) prin care oamenii mai primitivi au dorit să arate nebunia (un om care se comportă total diferit) şi prin care popii doresc să-şi umple buzunarul cauzând şi mai multă suferinţa "pacientului".
Şi acest răspuns vine de la un om credincios (acesta este cuvântul opus "ateului" ci nu "religios").

| Andrei7520152 a răspuns:

@13 confunzi schizofrenia cu o alta boala. Nu cunosc termenul medical exact in lb romana, dar ceea ce descri tu se numeste "dissociative identity disorder" din cate stiu eu (cunoscut si sub "multiple personality disorder"). Schizofrenia prezinta cu totul alte simptome ( gandire haotica, emotivitate exagerata, depresii crancene, si in formele sale mai severe, halucinatii si pierderea contactului cu realitatea)

| Zenithf a răspuns:

Exista draci si indraciti, dar nu amaratii aia care sufera de tulburari mentale. Pe adevaratii indraciti poti sa-i vezi pretutindeni, pe strada, la TV-lizor (mai ales la TV-lizor), la altar, pe bancile din biserica, in tribunale, magazine, in ghisee, adica ce mai tot zic eu, peste tot. Cine nu-l primeste pe Isus in inima sa.
Si eu, care scriu aceste lucruri, am dracii mei, abia astept sa ajung acasa sa intru sa ma joc pe calculator (idol), sau sa ma uit la pornosaguri si sa ma masturbez (curvie). Sunt un indracit dar ma vei vedea ca pe oricare alt om de pe strada.

| muffy1 a răspuns:

A raspunde este imposibil, cum s-a zis mai sus, ateu inseamna a nu crede, sunt unul, dar nu inseamna ca zic ca am dovedit ca nu exista zei sau diavoli, deci a spune ceva cu siguranta nu se poate...bineneles ca sunt boli mintale, daca e sa luam pana acum cateva sute de ani orice boala mentala era data de diavol, dar din fericire am progresat, e la fel de adevarat ca 1 la suta din azurile la care te referi nu pot fi explicate, si se presupune ca omul acela crede cu atata tarie ca este posedat incat manifesta toate simptomele iar pentru ca mintea sa sa fie vindecata trebuie efectuat un ritual de exorcizare, pe principiul daca un om spune ca ii e frig si are frisoane nu ii explici ca e cald afara ci ii dai o patura. parerea mea e ca sunt boli mentale cum am spus, dar a veni si a ma da atot stiutor si sa zic ca nu se va dovedi niciodata ca gresesc este o ipocrizie. in incheiere te las cu un citat de stheven king: fantomele exista, si demonii exista, traiesc in interiorul nostru si uneori castiga.

| MindBlowing a răspuns:

rolling on the floor Nu exista Diavolul, daca ar exista ar fi unul in fiecare. Pentru asa-zisele persoane posedate exista o singura explicatie: bolile mentale. Natura omului e oricum destul de agresiva si predispusa la chestii de genu`, deci posibilitatea ca o astfel de boala sa apara este destul de mare.

| 13 a răspuns:

Este o boala mentala, numita schitofrenie. Creierul formeaza un aldoilea personaj. Care iese la iveala la un moment dat. De obicei asa se intampla dupa ce o persoana a suferit ce tragic, o atrocitate. Creierul formaza un nou individ care este desprins de tot ce a invatat primul individ. Cand individul nou format ese la iveala e cam jale. dat fiind fatul ca nu are incredere in nimeni si in mimic. Si a acude i vine la fel de usoar ca si a manca. E de fapt un indivit care se dezvolta dupa elementele primare si de baza. Este un Animal mai bine zis.

| YoYoLicious a răspuns:

Eu nu sunt ateu, dar oamenii de stiinta au identificat aceasta stare, pe care preotii o numesc"posedare de diavol", cu nebunia. Astfel, cei care sunt considerati de Biserica posedati, de oamenii de stiinta sunt considerati nebuni, de aici si reactiile pe care le au, schimbari de comportament, reactii violente, tulburari de personalitate, halucinatii si multe altele. Si da, e adevarat ca oamenii de stiinta nu au inca raspunsuri la toate lucrurile care se petrec cu un "bolnav mintal", cum il numesc ei, dar teoria lor ramane inca in picioare. Acum e problema fiecaruia ce crede. Eu, persoanal, cred in exorcizari si in satana si in Dumnezeu.

| 1fluturas a răspuns:

Prin definitie un ateu este "Persoană care nu are o religie, care neagă orice divinitate" asa ca de ce ar fi interesat un ateu de satana, daca nu crede ca exista... eventual trebuia sa pui intrebarea satanistilor laughing)

| alex_2078 a răspuns:

Da-ti doua palme si zi Tatal nostru.

| Eaaa_4667 a răspuns:

Buna...daca cineva s`a mutat intr-o casa. si in casa aceea s-a intamplat.anumite chestii ( a murit cineva, sau mai de mult era un cimintir si s-a construit casa peste ) si persoana aia e mai timida. o posedeaza. pentru ca simte ca e fricoasa/fricos. Parerea mea este ca exista dar la noi nu prea sunt cazuri din astea. paranormale. se gasesc doar in alta tara. Si sa scapi de a fii posedat. se rezolva chemand un preot sau specialistii in cazuri din astea happy. funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stupidule? ia filmul ostrov, si vizioneaza-l.iti va prinde bine si te va lamuri intrucat-va. sper sa te ajute.