| oana23madrid a întrebat:

O intrebare ciudata nu stiu poate o sa ma injurati dar as vrea parerile voastre. CREDETI CA EXISTA VIATA DINCOLO DE MOARTE? adica iad si rai?

12 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Buna din nou oana23madrid!, logic DA -daca voi credeti in Rai, atunci de ce nu ati crede si in Iad?!- e vb de Reincarnare -in care cele doua lumi -cea a Domnului si cea de-a2-a -a lui Lucifer,"isi fac veacul"-asa si cu lumea noastra -a viilor -ca bun ex. la judecata, in functie de pacate, noi v-om fi si clasati -la lumina din tunel -in Eden sau la intuneric - in Iad, e cum ai zice ca trupul ti-a murit dar acel suflet se duce intr-o alta lume cea a Spiritelor .ramanand vesnic, bineinteles cea a mortilor, .sau cum ai zice credeti in Isus Hristos cel care a murit si s-a rastignit pentru noi!?! alt exemplu: moartea clinică şi oamenii care povestesc despre această incredibilă experienţă... iar cei care au trait asemenea experienţe le ţin, de obicei, sub tăcere, le e teamă să nu fie catalogaţi drept nebuni...deci toţi au sentimentul despărţirii de corpul fizic, văzându-şi adesea de undeva, de sus, propriul corp, zăcând inert aici am revenit la ceia ce-am zis legat de suflet. iar scripturile arată foarte clar că viaţa e întreruptă de moarte şi e continuată de o altfel de trăire. deci intr-un cuvant asa ca de incheiere - fenomene inexplicabile, paranormale, fantome...eu sincer cred in reincarnare-reintoarcerea sufletelor din lumea de dincolo, pentru a-si indeplini misiunea aici, pe pamant!, Ok, numai bine!, pup

auran
| auran a răspuns:

Posibil sa existe - ca si in viata oamenii sunt impartiti in fuctie de categorie sociala sau nivelul financiar, "acolo" probabil sunt impartiti in functie de pacate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca n-ai citit Geneza nu? De fapt raiul a fost pe pamant, acum crezi ce vrei dar in Daniel scrie ca tot pe pamant va fi. „ Dumnezeul cerurilor va ridica o imparatie care nu va fi distrusa si care nu va trece sub stapanirea unui alt popor. Ea va sfarama si va nimici toate acele Imparatii, dar ea insasi va dainui pentru intotdeauna." (Daniel 2:44) Odata cu trupul moare si suflet. In Ioan scrie ca primul lucru pe care il va face Isus cand se va reintoarce, este acela de a-i invia pe oameni, insa doar aceia care cred cu adevarat in Dumnezeu si le va da o noua viata, viata vesnica. "Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera" Apocalipsa lui Ioan 21:1 Nu exista viata dupa moarte, poate viata vesnica dupa cum scrie tot in Apocalipsa lui Ion, "Moarte nu va mai fi. Nu va mai fi nici tinguire, nici tipat, nici durere pentru ca lucrurile dintai au trecut" 21:4 Ps.Am citit doar biblia asa ca nu tragetzi concluzii aiurea despre mine tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=RJkUYfbZ42Y&feature=related
Uite-te la toate cele 7 parti. poate te va ajuta. Cel putin pentru mine, lucrurile au devenit mai clare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara indoiala ca exista un rai si un iad dupa moarte, unde fiecare o sa ne petrecem vesnicia, depinde ce alegem aici pe pamant...alegem pe Dumnezeu si o rel cu El, apoi cu El o sa fim si acolo, daca nu, natural toti suntem pacatosi-adica meritam iadul... tu, esti sigur unde mergi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred in reincarnare... deci nu, nu cred in rai si iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alte vieti dupa moarte, lumi si fiinte supranaturale sigur nu exista. Conform cercetarilor stiintifice, fiecare fiinta are o viata unica, autonoma, pe Terra, adica undeva, in un mare Univers, despre care se stie inca foarte putin. Nu trebuie sa ne lasam inselati de iluzii. Sa fim rationali.
A vedea, de exemplu : http://www.pseudo-sciences.org/spip.php? article1181, http://blogs.discovermagazine.com/......ot-exist/, http://www.youtube.com/watch?v=bV4_lVTVa6k.

| miauu a răspuns:

Pai doar trupu moare sufletul se ridica in cer si apoi se peste ceva timp va intra intr-un nou trup.asa ne-a spus profa de religie.
dar ar fi fain, dupa ce murim sa stam pe nori si sa jucam carti sa bem un suc impreuna, astea sunt vise deal mele si grupului meu de pr

| vilmaristul a răspuns:

O altfel de viata, nu cea promisa in biblie, poate un univers paralele, in care ajungem dupa ce ne epuizam in acest univers, si tot asa mai departe!

| poesia a răspuns:

De ce sa te injuram? e un lucru care ne priveste pe toti.
Da exista...cu siguranta.Cauta Ingerul digital.
Sau pe youtube inregistare din iad.

| 7Dany a răspuns:

Abia atunci incepe viata adevarata! Ii o intrebare buna care ar treebui sa ii ocupe pe toti. deci nu are nimeni de ce sa te injure.

| alexadriann a răspuns:

Normal ca exista