| Meme10Memu a întrebat:

Exista vreo formula matematica care sa exprime orice probabilitate?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu exista formule, in schimb exista cuante. Dupa cum stii, atomii sunt sisteme cuantice, ce au nivele discrete de energie. Astfel ca prin trecerea in oricare stare, se poate cunoaste cu exactitate energia emisa. Noi ca oameni nu putem sa facem astfel de calcule prea usor. In schimb un calculator cuantic poate. Poate sa efectueze procese la mii de ani in viitor. Asta nu inseamna ca asa o sa se intample. Dar exista o sansa foarte mare ca asa sa fie.
Spre exemplu (exemplul clasic), daca ai impreuna doua lichide, ele s-ar combina, iar un calculator cuantic ar putea sa extraga exact particula aia de lichid care a fost la inceput. Adica orice haos se creaza, se estimeaza de dinainte sansele sa se intample exact ce ar stii calculatorul.

Deci, absolut orice probabilitate nu, dar exista formule care determina o probabilitate suficient de mare big grin

| AC4S4 a răspuns:

Numarul cazurilor favorabile / Numarul cazurilor posibile

Exemplu: Avem o cutie cu 500 de mingi, printre care 10 mingi verzi. Probabilitatea de a extrage o minge verde este 10/500, adica 1/50.

| Meme10Memu explică (pentru AC4S4):

Ce zici de x=y cu x, y numere reale?