| TraianIImperator a întrebat:

Experiment de gândire (pur teoretic): dacă m-ar mânca în c*r să dezansamblez un laptop și să umblu în el, după ce m-am uitat în prealabil la câteva tutoriale Youtube despre cum să fac asta, dar nu aș vrea să încerc pe laptop-urile de acasă și aș păcăli un prieten că mă pricep foarte bine să îi schimb RAMii și hard-ul ca să fac PC-ul mai performant, printre alte cuvinte precum nesimțit, ar putea fi și laș?
Dar dacă aș face operația asta pe un calculator al școlii, pândind momentele în care cabinetul este gol, m-aș numi tot laș, pentru că deși am vrut să văd dacă îmi iese dezansamblarea, nu am avut curaj să fiu responsabil, asumându-mi riscul pe aparatele mele personale; sau temerar pentru că mi-am asumat riscul inutil să fiu prins?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"că mă pricep foarte bine să îi schimb RAMii și hard-ul " - asta e zero, nu inseamnă că ești priceput

"dacă ași face operația asta pe un calculator al școlii...m-ași numi tot laș" nu mami, ai fi INFRACTOR

PS - vezi că se scrie AȘ nu "ași" - ăia îs la poker

| TraianIImperator explică (pentru sierra1):

Nu mă pricep, aș spune asta doar ca să am acces la dispozitiv. Da, dar pe lângă infractor, în ce extremă a curajului aș cădea? Lașitate sau temeritate?
Mulțumesc pentru corectarea gramaticală.

| sierra1 a răspuns (pentru TraianIImperator):

Amice, lasă analiza pe text și demontează-ți laptopul, că asta vrei

| TraianIImperator explică (pentru sierra1):

Nu vreau asta. Am citit acum câteva zile în manualul de filosofie de curaj, că este o virtute și de celelalte două extreme pomenite mai sus și mi-a venit în cap întrebarea de față.

| sierra1 a răspuns (pentru TraianIImperator):

Bravo!
filozofule

| johnnny123 a răspuns (pentru TraianIImperator):

Daca tot propui "experimente de gandire", haide sa-ti propun si eu unul: tu cum l-ai numi pe un coleg care-si testeaza (ne)priceperea pe laptopul tau fara permisiunea ta? Curajos sau un magar nesimtit?

| Anuket a răspuns (pentru TraianIImperator):

Atunci găsește alt context căci ăsta nu e potrivit.

| GPA a răspuns:

Nu e foarte coerent ceea ce ai expus tu mai devreme, dar ce trebuie să știi este că, dacă ai pus mâna măcar odată în viață pe o placă de bază, că este de desktop/laptop/televizor/frigider etc... și știi fiecare componentă hardware în parte, mă refer să ai totuși un bagaj de cunoștințe tehnice, atunci poți să schimbi/reinlocuiesti și să modifici orice dorești. Atâta timp cât ești nesigur de ceea ce faci și n-ai experiența necesară, sunt șanse foarte mari să faci o "boacănă". N-are nicio treabă cu lașitatea, are treabă cu experiența. Neavând experiență, poți să provoci daune, te poți descărca electrostatic de exemplu, poți scăpa obiecte străine în laptop/unitate (FOD)care pot provoca un scurt circuit nemaipomenit, poți scăpa o componentă pentru că îți tremură mâinile, fie că e un procesor, o memorie RAM, o unitate de stocare / optică, chiar și placa de bază dacă te încumeți prea mult, poți forța un conector/un cablu de date/molex și să-l rupi, sau să omiți un șurub și să rupi carcasa laptopului sau să spargi placa de bază montând un șurub (mai lung) în alt loc (cu distanțier mai subțire), va trece prin placa de bază. Mai ales când vorbim de proprietatea școlii, este ilegal acest lucru, să profiți de absența staff-ului IT și să le desfaci unitățile. În aceste situații poți risca și exmatriculare.

Răspuns utilizator avertizat
| Anuket a răspuns:

Nu laș, ci inconștient. Cum să te mai numească prieten după ce îi strici pc-ul, iar la școală sigur ai avea probleme. Mai bine cumperi ceva sh super ieftin dar care să funcționeze cât de cât.

| Eisenheim a răspuns:

Și pe mine m-a mâncat tot prin zona respectivă laughing,și am desfăcut un smartphone,dar am ales unul defect,și mi-a ieșit chiar bine,ecranul poate fi refolosit,la fel și alte piese. Eu îți recomand să încerci cu un computer obișnuit că e simplu,daca e posibil vechi defect chiar, și și mari șanse să îl și asamblezi la loc, apoi daca reușești poți trece și la laptop și alte aparate, pe cât posibil in prima incercare sa folosesti tot vechi sau defecte că sânt destule, de ce să riști fi isteț