| Anuşca_Lary_1996 a întrebat:

Facebook. Un mijloc de manipulare in masa?

Răspuns Câştigător
| Johanndjmt2 a răspuns:

Pardon, nu am am fost atent la intrebare, cred.
Facebook, personal nu il vad ca un mijloc de manipulare.
Il vad mai mult ca pe un mijloc de monitorizare, folosit abuzib de sevicile secrete. Este un mod prin care compzniile de spionaj pot afla totul despre utilizatorii de internet doar accesand pagina lor de Facebook.
De la locul si timpul unde se afla o persoana intr-un anumit moment, pana la nr de telefon, data de nastere, relatii de rudenie, si multe altele.
Daca ai fi spre exemplu acuzat de vreo nelegiuire Facebook este un mod de a te arunca direct in mana legii deoarece oricine se poate folosi de informatiile tale cum doreste, si chiar inpotriva ta. big grin

| Delicacy a răspuns (pentru Johanndjmt2):

Asta este valabil doar în cazul în care toţi şi-ar pune adevăratele informaţii personale.

22 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu prea vad cum niste poze facute de tipe bete in toaleta cluburilor sau niste statusuri atat de profunde incat ma ia constiparea ar putea sa ma manipuleze...

| Anuşca_Lary_1996 explică (pentru Apache):

Dar dependenta pe care o raspandeste asa de mult?

| Apache a răspuns (pentru Anuşca_Lary_1996):

Oamenii au nevoia acuta de socializare... unii mai mult ca altii.
Dar asta nu inseamna ca e o forma de manipulare in masa.
Ce e de castigat dintr-o retea de socializare in care toata lumea poata sa isi exprime ideile?

| Anuşca_Lary_1996 explică (pentru Apache):

O prietena penticostala mi-a spus ca ea nu are cont de fb pentru ca a auzit din niste surse ca reteaua asta o sa ajute in actiunea antihristului. :O Am ramas socata! De unde vin asemenea informatii oare?

| Apache a răspuns (pentru Anuşca_Lary_1996):

Din prostie pura...

| ANDREIAd a răspuns (pentru Anuşca_Lary_1996):

Nu te lua dupa penticostali. astia sunt ciudati tare. corectez UNII penticostali

| BrokenArrow a răspuns (pentru Anuşca_Lary_1996):

De la minţile cu prea multă imaginaţie.

| Anuşca_Lary_1996 explică (pentru ANDREIAd):

Nici nu am intentie sa ma iau dupa ei dar unele idei de ale lor sunt putin spus ciudate...

| shadovv a răspuns:

Afirmatia ta. O stupiditate conspirationista?

| onasis1961 a răspuns:

Nu cred! cei care zic că sau furat poze personale, o fac cu bună ştiinţă pentru reclamă.

| dragos9234 a răspuns:

Ar putea.

Insa nu este.
religia este un mijloc de manipulare in masa.

| TheStory a răspuns:

Cu ce sa te manipuleze? Este doar un program.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresit spus in masa! PE masa, pe pat, in parc. Poti manipula pe facebook, numai ca se lasa cam greu veveritele astea si eu acum nu prea am voie.Nu stiu de la ce vine 'mani'..in fine.Aoleo, voi vorbeati aici de altceva...UPS!

| kx123 a răspuns:

Dupa parerea mea, nu.

Răspuns utilizator avertizat
| madalinbb19 a răspuns:

Ce manipulare

| dennixtreme a răspuns:

Nu e nicio manipulare, il folosesti daca vrei. Unii sunt dependenti ca au mare nevoie de atentie is socializare. Eu, in principal, am dat like la anumite pagini care ma intereseaza si intru sa vad stiri noi despre subiectul respectiv si ce apare nou si din cand in cand mai gasesc si ceva interesant postat de catre prieteni. Facebook-ul are multe feature-uri, nu trebuie sa te folosesti de toate.

| ANDREIAd a răspuns:

Eu cred ca da... nu vreau sa ma judecati sau sa radeti de mine dar eu sunt singura din clasa care nu are facebook pentru ca nu imi place. toti din clasa la mine sunt obsedati de facebook, si la ore stau cu telefoanele pe sub masa, si au 18 ani laughing pentru multi e fain pentru ca pe facebook gasesc persoane cu care comunica...parerea mea

| Anuşca_Lary_1996 explică (pentru ANDREIAd):

De asta am intrebat si eu..vad si eu la fel in jurul meu....dependenta e prea mare!

| ghandi2013 a răspuns:

Este un fel de TPU mai avansat.
Creeaza dependenta dar nimeni nu recunoaste.
Mass-media manipuleaza cel mai eficient oamenii.
Religia este pe locul 5.

| Anuşca_Lary_1996 explică:

Interesant...