| RAY a întrebat:

Frica poate insemna placere? eu simt placere cand privesc filme de groaza

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Stii ca daca te ranesti, creierul secreta endorfine, care sunt analgezice? De asta unii se taie sau se lovesc intentionat. In momentul in care simti frica, organismul produce adrenalina: https://ro.wikipedia.org/wiki/Adrenalin%C4%83#Mecanismul_de_ac.C8.9Biune

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Sti ca femeile dupa ce nasc ele nu isi amintesc durerea cum a fost de fapt, dar toate sunt menite sa supravetuim probabil mediului, dar frica aia dupa ce vezi u film de groaza de ce nu o poti controla rational? de ce emotile pun stapanire pe tine?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiam ca nu m-am gandit. laughing Am idee despre hormoni, supravietuire si reproducere (as sti mai multe daca as avea chef sa invat toate maţele alea/organe care produc hormoni, si ce face fiecare), asa ca daca ma gandeam, banuiam ca organismul produce niste hormoni care sa calmeze durerea, asa cum produce apoi oxitocina, de mama isi iubeste copilul si copilul isi recunoaste si iubeste mama.
Pai ele nu controleaza durerea, daca ar controla-o, si-ar aminti-o, e un mecanism care se activeaza automat, asa e in cazul fricii. Daca n-ai simti frica, nu te-ai apara. Sau daca organismul nu s-ar pregati sa se apere, nu ai avea energie s-o faci.

19 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Nu, eşti dezaxat. În mod normal nu ar trebui să funcţionezi aşa. De exemplu eu simt plăcere când mă uit la chestii mind- fu.ck, de exemplu ăsta :
www.youtube.com/watch?v=7YcIYlsaSxY
www.youtube.com/watch?v=JYPB6MeLV4c

Nu ştiu de ce eşti sau sunt aşa, dar nu e normal. Nu ştiu ce poţi să faci.

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Uat dă fac!? Cred ca in cazul asta explicatia e aceeasi. Te sperie nebunii aia si organismul se pregateste sa fuga sau sa lupte, furnizandu-ti substantele necesare.

| RAY explică (pentru suffarstar):

Nu-mi place alea cu multe crime sau alte nebuni, astea cu fantome imi plac, mister etc

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu, nu e un potential pericol. Totusi multor oameni li se par foarte infricosatoare. Uita-te la asta intr-un moment cand esti singura in casa.
www.youtube.com/watch?v=rLy-AwdCOmI

Cu toate astea, totusi unor le place, adica se uita mereu. Se numeste "that part of the internet". :))

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Ce sătană? laughing La ce porcarii te uiti. Ceva te sperie din ce e acolo...

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

:))) Pai da, te sperie, dar nu e un potential pericol. De fapt nici nu stiu daca ma sperie. :)) Nici nu stiu de ce ma uit la asa ceva. http://thatpartoftheinternet.tumblr.com/

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Poate ca vazand oameni putin inteligenti, te simti (mai) bine. devil De exemplu, cica facebook e responsabil de depresia multora, ca astia vad ca-s fericiti altii. laughing Pe mine ma inveseleste sa vad poze cu oameni fericiti, ca stiu ca nu-s. Adica unii sunt, copiii, dar stai sa creasca.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Cred ca are legatura cu un anume simt al umorului, nu stiu acum. Facebook e responsabil de multe chestii. Dar cred ca e mai deprimant sa iesi singur in parc si sa vezi toate bancile ocupate cu cupluri sarutandu-se, so. Doar ca facebook-ul e mai plictisitor, cel putin asa mi se pare mie. Poate de-aia caut si chestii duse cu pluta, ca ma plictisesc. laughing)

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Facebook e mult mai util decat crezi. Daca te deprima un cuplu anume, ca e super fericit, daca le-ai sti conturile de fb si ar avea postari publice, te-ai prapadi de ras, poate nu din prima zi, dar daca ii urmaresti o perioada, sigur. smug
Ia-ti o pufoşenie lătrătoare, n-o sa te mai simti singur, plus ca intelegandu-le cat de cat comportamentul, o sa vezi ca iubire mai mare decat a lor nu exista.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

E util, of course, nu sunt un hipster fara facebook, fara telefon si care asculta Iancu Dumitrescu. laughing Dar tot il consider plisctisitor. Cand am zis ca e mai deprimant, m-am referit la ce ai zis tu ca facebook e responsabil de depresii, mi s-ar parea mai logic ce am zis eu. Acuma eu ma eschivez prin excludere. devil) Imi plac pufoseniile care miauna laughing, dar nu ma lasa astia in camin cu asa ceva. Imi place cum vin sa capete afectiune, pana la urma cu totii functionam asa.

| Madesz a răspuns:

Pentru mine da. Frica înseamnă plăcere happy. De exemplu, când mă uit la,, Mirrors 2", mi-e frică de ma ___ pe mine dar îmi place laughing

| RAY explică (pentru Madesz):

Amityville baga filmul asta

| Printesa10TM a răspuns:

Si eu la fel le ador!

| RAY explică (pentru xadsada):

Nu sunt sadic, imi place cu fantome de astea ma referam