| anonim_4396 a întrebat:

Frumuseţea unui băiat este lângă aceea a unei fete ceea ce este pictura în ulei pe lângă un pastel.

Ce considerati ca a vrut Schopenhauer sa sublinieze prin aceste randuri?

7 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pictura in ulei iti dă posibilitatea a unei exprimări largi in cromatica culorilor prin combinatia lor obtinând mii de tonuri fata de pastel (creioane colorate facute din pigmenti, talc si guma arabica cu mina moale ce se folosea in pictura care are un numar finit de culori si de regula se foloseste mai mult in peisagistica si mai putin portret) asta in ceea ce priveste partea tehnica dintre cele doua. Schophenhauer cred ca vrea sa spuna ca frumusetea unui baiat este mai expresiva si mai trainica in timp (pictura in ulei) fata de frumusetea unei femei care este este de scurta durata apoi sunt sterse neexpresive. Si chiar si pictura o demonstreaza, femeile s-au lasat portetrizate numai cand erau tinere si frumoase, putine sunt portrete cu femei batrane, in schimb la barbati numarul de portrete cu barbati la batranete este imens si chipul lor marcat de vreme este la majoritatea foarte expresiv.

| harciog a răspuns:

Pastelul si pictura pot face amindoua parte din arta.In fond pastelul nu-i decit un tablou dar pictat literar, ca sa spun asa.Deci iata doua tablouri pe care le descoperim diferit, unul cu privirea, celalalt cu mintea.

| Arthur a răspuns:

Filosoful Arthur Scopenhauer a avut anumite păreri despre femei. Citeşte aici : http://godessdiana88sex1.blogspot.com/......ii-si.html

| miradoniz a răspuns:

hee hee pictura în ulei e mai pronunțata, are mai mult caracterhee hee culorile pastelate erau pe vremea aceea singurele acceptate pentru hainele tinerelor fete-ideea era sa (le)reflecte "dulceața caracterului blând"hee hee ma întreb dacă frumusețea unei matroane de vreo 150 kg, ar fi fost mai bine reprezentata prin tehnica cuțitului; sau poate direct sculptura?hee hee

| ZvT a răspuns:

Daca pictura e facuta de mine si pastelul scris de Vasile Alecsandri, atunci e clar ca pastelul e mai frumos.
Poate s-a referit la faptul ca fetele sunt frumoase in ochii celor care stiu sa aprecieze, cum de asemenea un cunoscator poate aprecia un pastel.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca frumusetea femeii este mai lucioasa dar mai trecatoare, decat a baietilor care este mai mata dar tine mai mult.