| cryingfortheangels a întrebat:

FUNDITA SI VOT! URGENT! Care este regula de formare a ionilor? (adica care sunt pozitivi, care negativi, si cate saricini negative/pozitive are fiecare).
NU ESTE TEMA!

Răspuns Câştigător
| FreaKy01 a răspuns:

Metalele primesc electroni pentru a face configuratia stabila iar nemetalele cedeaza si de exemplu fierul(metal) accepta 2 electroni si devine ion de fier +2 deci e pozitiv si oxigenul(nemetal) accepta 2 electroni si devine ion de oxigen -2 si este negativhappy