| anOnimăăăă a întrebat:

Haideti sa vorbim putin despre`prietenie` Ce inseamna pentru voi prietenia?! Dar un adevarat prieten?! Aveti unul?! Cum ar fi lumea daca nu ar exista prietenia?! vreau raspunsuri frumoase dau fundddDDDdddaaa desigur; x

Răspuns Câştigător
| ZOON a răspuns:

Fara sa ne dam seama, de multe ori uitam ca langa noi exista o persoana careia am putea sa-i impartasim gandurile noastre, o persoana dispusa sa se bucure alaturi de noi sau sa ne consoleze atunci cand suntem tristi. De asemenea, de multe ori uitam ca si noi, la randul nostru, reprezentam pentru cineva acelasi lucru. Uitam ca avem prieteni, uitam ca suntem prieteni. Ne cufundam in propriile ganduri. Si totusi. Atunci cand ne reamintim ca nu suntem singuri, problemelor ce pareau de nerezolvat li se contureaza o rezolvare, sentimentelor ce pareau sufocante li se gaseste alinare pentru simplul fapt ca ne dam seama ca avem pe cineva langa noi. Cineva spunea ca prietenii reperezinta... A doua familie. Familie in care dragostea este neconditionata, bucuriile se impartasesc, iar necazurile se injumatatesc intre prieteni pentru a putea fi suportate mai usor. Una din cele mai mari bucurii ale acestei vieti este prietenia si una din bucuriile prieteniei este de a avea cui incredinta o taina. Prietenia este poate faptul esential al vietii.
Un gand impartasit... Un vis implinit. O dorinta traita. Tristete alinata. Speranta.Prietenia.Dupa parerea mea, nu exista PRIETENIE fara IUBIRE si IUBIRE fara PRIETENIE. Sunt nedespartite

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Am si eu o rugamine la tine si anume sa fii mai atenta la ortografie.Multitudinea ta de "DDDD" nu ma atrage sa raspund la intrebare desi tema e frumoasa.Nu iti atrag atentia ca sa ma dau eu scula si eu mai fac greseli din neatentie dar apreciez cand sunt corectata
Prietenia e frumoasa.Am un bun prieten Stef care e jumatatea mea masculina.Suntem un fel de "solu-mate-uri" ale prietenei.Au trecut mai bine de 10 ani de cand il cunosc si il stimez la fel de mult ca-n prima zi.Nu ar exista lume fara prietenie

| shadovv a răspuns:

Prietenii sunt, dupa parerea mea, o extensie a noastra. Daca iti cunosti bine prietenii atunci te si autocunosti! Prietenii sunt a doua noastra familie. Sunt persoanele de incredere si cei care lupta cot la cot cu tine.

| emma_6707 a răspuns:

Of... Prietenia ar trebui sa fie ceva frumos, sa nu fie bazat pe interese, dar ghici ce? In ziua de astazi sunt FOARTE FOARTE putini cei ce sunt cu adevarat prieteni si cei ce sufera ca nu au prieteni, care sa nu aiba un interes anume la el/ea. Daca nu ar exista prietenia, asa cum este ea adevarata sau nu, ar fi greu pentru noi sa supravietuim avand in vedere ca atunci cand ni se intampla ceva fie ca e de bine sau rau, simtim nevoia sa impartasim cuiva. Prieteni adevarati nu cred ca am...thinking sau poate doar 1. Am avut mai de mult, dar nu am stiut sa-l tin aproapebig grin
In concluzie nu stim sa apreciem ceea ce este una dintre cele mai mari nevoi ale noastre si anume comunicarea, automat, prietenia!

| anOnimăăăă explică:

In regula @onutzu o sa renunt la multimea de "DDDD" happy si multumesc pentru toate raspunsurile tale :*

| blabal a răspuns:

E bine sa ai/faci prieteni adevarati sau falsi important e sa nu te bazezi pe ei ca in cele mai multe ne/cazuri uita ca te mai cunosc sau nu pot sa te ajute/nu au timp dar nu-i condam ca poate si eu fac la fel uneori e greu sa ii ajuti/multumesti pe toti.important! e sa incerci macar! DAR fara ei am muri toti de plictiseala si viata nu ar mai avea rost. concluzia multi prieteni viata e frumoasa si timpu trece mai repede! nimic nu e perfect pe aceasta lume si niciodata nu o sa gasim un prieten perfect! si ar fi si trist sa existe unu. de cine am mai face misto daca nu de un prieten bun!

| Fluture a răspuns:

Prietenia?
Ehh day dreaming
E cel mai frumos lucru'
Adica e atunci cand nu planifi sa fi prieten cu cineva, dar va simtiti foarte apropiati, spontan.
povestiti, radetiilove struck
Va aparati unul pe altul.
love struckxx
Sunt multe cuvinte dde spusslove struckx'

| Kristi121_9260 a răspuns:

Pentru mine prietenia înseamnă totul. Un prieten adevărat nu se compară cu aurul, el este mai de preţ, mai skump.Am un prieten care mă susţine la bine şi la rău. Eu îl preţuiesc şi îl stimez.Viaţa fără de prieteni e ca bradul fără ceteni. Un prieten e TOTUL.

| PiGeY a răspuns:

Dau un raspuns simplu si scurt. Incearca sa te descurci singur/a nu te lasa pe mana altora. Oricine ar fi! Singurii sunt parintii! Bafta si sper ca o sa intelegi ceva din asta odata!