| titi_1218 a întrebat:

Aveti un prieten adevarat? Sau ati intilnit un om despre care puteti spune ca va e prieten adevarat? Ce inseamna pentru voi prietenia?

Răspuns Câştigător
| mcrenma a răspuns:

Un prieten e alaturi de tine si la bine si la rau. In orice imprejurare. Nu sta cu tine din interes, si nu vine la tine doar cand are nevoie de ajutor. Prietenia se bazeaza pe multa incredere reciproca. Foarte rar gasesti un prieten adevarat...
O prietenie adevarata trece si prin foc. Orice s`ar intampla doua persoane care se considera prietene bune nu ar renunta niciodata una la cealalta. Se completeaza una pe cealalta. Intr`o prietenie exista si conflicte, dar de scurta durata. Si daca intr-adevar prietena ta este una adevarata, iti va cere mereu iertare indiferent de situatie, si e bine sa faci la fel. Si niciodata sa nu lasati pe nimeni sa intervina intre voi. big grin Si cel mai important, niciodata nu lasa iubirea sa intervina intre voi.
Am explicat la general

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, am avut o lunga perioada un prieten adevarat. Din pacate viata ne-a despartit si acum ne vedem doar intamplator la mari intervale de timp. Insa el a ramas prietenul meu pentru totdeauna (desi e vorba de un barbat, relatia noastra nu a depasit niciodata limitele prieteniei).

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Da! Prietena mea cea mai buna o pot numi prietena adevarata...bine ne mai ciondranim noi cateodata laughing da iertam repede happy. Pai un prieten adevarat e alaturi de tine tot timpul cand ai nevoie, te ajuta in orice situatie si nu te lasa balta la greu happy

| Jupiter a răspuns:

Nu. Am doar amici. Am si amici pe care ii consideram odata "prieteni", insa m-au cam pus pe ganduri...

| Licurici_2296 a răspuns:

Am avut prieteni pe care vroiam eu sa-i consider adevarati, dar asta se intampla cand eram eu mai mica. Si m-au dezamagit. Insa adevarul e ca ai nevoie si de timp pe care sa-l petreci cu pers respective, ca o prietenie sa se desfasoare in adevaratul sens al cuvantului. Insa maica-mea a fost prea severa pentru a-mi oferi luxul asta. Acum e prea tarziu. Locuiesc in strainatate. Abia mai tin legatura cu fostele cunostinte. Tot ce mai pot face e sa cunosc alte pers, pentru ca, poate in timp, sa devina amici. Pentru ca mai mult de atat nu cred ca exista.

| Dianna a răspuns:

Am avut cel mai bun prieten pe care oricine ar vrea sa il aiba!
S`au intamplat lucruri despre care imi e greu sa vorbesc.
Iar acum mi-am gasit un prieten de curand.si ma inteleg de vis cu el happy. e foarte de treaba si conteaza mult pentru mine ca ma intelege! SPer sa nu fie ca restul "amicilor" care te lasa la greu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am. Mai am. Am pierdut cate ceva. Insa, nimic nu se pierde, totul se transforma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut. Dar ei nu au stiut sa pretuiasca ce e aia prietenie cu adevarat. S-au dovedit falsi si m-au lasat la greu. Dar asta e! Exita oameni si oameni. Acum am amici. Prefer sa nu ma mai incred atat de mult in persoane.

| Andy~~Black~~Underground~~Mafia a răspuns:

Prietenia nu exista peste tot zici cati e prieten si te face pe la spate ...si staty calmi cu faza e cel mai bun prieten al meu ne intelegem noi bine nu as putea sa stau suparat pe el. ea prieteni tii faci in ani buni am multi care pretind cami sunt prieteni care se baga pentru mine daca e freo preoblema care ma ajuta cu bani da mai tarziu stiu ca n-o sa mai fie asa si ca dintre 1000000 de pr pe care ii am n-o sa mai am decat 1