| dodika a întrebat:

Hei. Mă puteţi ajuta va rog cu o problema la biologie clas a 9-a:
Se incruciseaza 2 soiuri de mazare: unul cu flori albe (a) si de talie inalta (B) heterozigot, cu unul cu flori rosii (A) heterozigot si talie mica (b). Stabiliti:
a) genotipul parintilor
b) gametii
c) genotipul si fenotipul indivizilor din a doua generatie (F2).

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

O buna explicatie a modului de rezolvare pentru acelasi tip de problema(dihibridare) gasesti in link:http://pyro-zone-site.webs.com/apps/forums/topics/show/9112788

p.s.Rezolva problema (scrie raspunsul corespunzator celor 3 puncte ) si eu iti voi spune daca este corect sau nu.