| RazvanRo22 a întrebat:

Salutari utilizatori TPU!

Am o mare problema, peste doua zile sustin proba de bacalaureat la biologie si nu inteleg cum se rezolva problemele de gentica la plante pe baza legii lui Mendel.
Daca ar putea sa-mi explice cineva, v-as ruga foarte mult.(nu copiate de pe site-uri recomandate din google caci le-am vazut).

Prezint aici si un exemplu de problema:

Se încrucişează un soi de prun cu fructe alungite (A), de culoare galbenă (G), fiind heterozigot pentru ambele caractere, cu un soi de prun cu fructe rotunde (a), de culoare roşie (g).
Stabiliţi următoarele:
a) genotipurile celor doi părinţi;
b) tipurile de gameţi formaţi de părintele heterozigot pentru ambele caractere;
c) genotipul descendenţilor din F
care au fructe alungite şi de culoare roşie.

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Mai bine alegi clasa a 11-a si 12-a tongue.

In fine, parintele este HETEROZIGOT, dap?happy

a) genotipurile parintilor sunt: AaGg si aagg
b) Tipurile de gameti formati de parintele heterozigot sunt: AG, Ag, aG si ag.

c) Incrucisezi indivizii astfel: separi gametii si vei avea: AG, ag, ag si ag. ( am separat gametii parintelui cu genotipul AaGg, respectiv aagg). Mai departe, incrucisand, vom obtine :Aa, Gg, aa si gg. Aceasta este generatia F1. APoi separi din nou gametii, ii incrucisezi dupa care ce ti-a ramas din INCRUCISAREA GAMETILOR INDIVIZILOR PROVENITI DIN F1, gasesti cerinta rezolvata cu ajutorul SAHULUI MENDELIAN. O seara frumoasa happy

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Rezolvarea am facut-o mintal si in graba. Daca exista o mica eroare, lasa-mi mesaj.

| RazvanRo22 explică (pentru Exilee):

Multumesc mult!