| mcalex94 a întrebat:

Se poate sa ma ajute cineva cu o problema de biologie la bac? Daca doriti si stiti sa imi explicati si mie.Multumesc

Se incruciseaza un soi de lalele cu flori (M) si rosii (R), fiind heterozigot pentru ambele caractere, cu un soi de lalele cu flori mici (m) si albe(r).
Precizati urmatoarele:
a) genotipurile celor 2 parinti;
b)tipul de gameti formati de parintele hemozigot pentru ambele caractere;
c)patru exemple de genotipuri diferite ale descendentilor din F1;

Multumesc si as fi recunoscator daca m-ati ajuta.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Rezolvarea este;
a)MmRr -> parinte heterozigot pentru ambele caractere (flori mari si culoare rosie)
mmrr -> parintele homozigot pentru ambele caractere( flori mici si culoare alba)

b) Gametii parintelui homozigot( adica al parintelui cu genotipul mmrr) sunt toti la fel adica: mr
Gametii paritelui heterozigot(MmRr) pentru ambele caractere sunt de 4 feluri, respectiv: MR,Mr, mR si mr.

c) MmRr, Mmrr, mmRr, mmrr

p.s. vezi explicatiile de rezolvare la o problema oarecum asemanatoare, in link :http://pyro-zone-site.webs.com/apps/forums/topics/show/9112788