| AproapeDeInimaTa a întrebat:

Scz ca postez aici dar e urgent... va rog cine stie sa ma ajute si pe mine sa rezolv problema aceasta :
Se încrucişează un soi de măr cu fructe mari (M), de culoare galbenă (r), fiind heterozigot
pentru mărimea fructelor, cu un soi de măr cu fructe mici (m), de culoare roşie (R), care este
heterozigot pentru culoarea fructelor.
Stabiliţi următoarele:
a) genotipurile părinţilor;
b) tipurile de gameţi formaţi de fiecare dintre cei doi părinţi;
c) genotipul descendenţilor din F1 care au mere mari şi de culoare galbenă.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiam ca si merele, fac Dragoste si sex.