| Popa_Alexandru_1998_Hjjd a întrebat:

Salut am o problema de genetica la biologie in cae imi spune ca se incruciseaza doua soiuri de garoafe si ma pune sa stablisec genotipul si fenotipul.La ce se refera? Adica cum le stabilesc?

2 răspunsuri:
| Mayuri a răspuns:

Genotip=cum arata garoafa din punct de vedere genetic (gene dominante,gene recesive)
Fenotip=cum arata garoafa (cu frumze verzi,inalta rosie, roz, albastra, inalta, batuta etc.)

| Popa_Alexandru_1998_Hjjd explică:

Problema este:Se incruciseaza un soi de garoafe rosii(R) si floare mare(M) cu un soi de garoafe albe(r) si floare mica(m). Soiurile de garoafe sunt homozigote pentru ambele caractere.Stabiliti genotipul si fenotipul.

Întrebări recente