| anonim_4396 a întrebat:

Hei! odata fiind cu moralul mai la pamant m-am trezit privindu-ma in oglinda,in camera fiind si o lumina foarte slaba doar de la veioza. M-am uitat fix in ochi o perioada mai lunguta si la un moment dat imaginea din oglinda s-a intepenit si parca avea alt creier, nu ma mai recunosteam aveam o expresie bizara si un zambet mai evil asa.Dar nu zambetul m-a speriat ci faptul ca aveam senzatia ca nu sunt eu cea din oglinda.
Apoi peste ceva timp am dat de un articol in care mi-a atras atentia asta:
Psihologii nu resping întru totul catoptromancia. Ei apreciază puterea de excitaţie a suprafeţelor strălucitoare, care fac să apară, sub formă de viziuni, intuiţiile şi presentimentele pe care le ascunde subconştientul. Oglinda este încarnarea amneziei.
La un moment dat s-a facut si un studiu unii vazand cunoscuti decedati altii chipuri monstruoase dar si lucruri frumoase, la fiecare era diferit.Sa nu aduc vorba de practicile de divinatie,ghicire a viitorului,oglinda ucigasa, oglinda ca portal spre lumea de dincolo, etc.Ma gandesc ca si in acestea trebuie sa existe un sambure de adevar nu degeaba la inmormantari se acopera oglinzile.Mie mi se pare interesant si deocamdata imi e frica sa incerc dar o sa o fac in viitor. Deci, ce credeti? A-ti incerca asa ceva sau ati facut-o deja? Psihologia zice ca v-ar ajuta prin aducerea subconstientului la suprafata.

15 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat de la lumina proasta sa ma vad violet in oglinda dar asta-i alta poveste...
Tocmai am belit putin ochii in bucata aia de sticla gandindu-ma la ce ai spus tu.Mi s-a parut ceva schimbat la mine. Daca iti injectezi ochii acolo o perioada de timp s-ar putea sa ti se para ceva in neregula.

| Miauti a răspuns:

Da... psihologia spune multe. Uite aici http://pazniculviselor.blogspot.ro/......lt-eu.html

| Pricked a răspuns:

Cred ca ai vazut recent filmul "Mirrors".

| PedoBarbie a răspuns:

Lăsaţi-vă de droguri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit acum cateva luni despre experimentele lui Giovanni Caputo si am incercat din curiozitate dar nu s-a intamplat nimic. Am simtit numai o stare de neliniste. Oricum, m-am uitat pe niste forumuri dupa aia si multi care au incercat ziceau ca poate sa te afecteze pentru totdeauna experienta asta, asa ca am lasat-o balta si n-am mai incercat.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Ce intelegi tu prin "subconstient"?

| anonim_4396 explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Este ca un card de memorie, bagajul de care nu putem scapa, nu se pierde dar se poate transforma.Are legatura cu tot ceea ce suntem in mod intuitiv.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Dosarele X

| a3e6u9 a răspuns:

Mie mult timp mi-a fost frică de oglinzi. Am avut nenumărate coșmaruri în care mă uitam în oglindă și eu nu mai eram eu, ochii mei deveneau niște găuri negre din care nu mai puteam scăpa și mă paraliza și mă panicam și în cele din urmă mă trezeam.

| ExXify50 a răspuns:

Oglinzile se acopera dupa inmormantare dintr-un singur motiv.Nu din nu stiu ce motive fantastice sau mai stiu eu ce..Se acopera fiindca dupa o inmormantare, teoretic, ar trebui sa fii suparat.Din cauza asta se acopera oglinda, pentru a nu-ti vedea tristetea de pe fata.

| Andreyok a răspuns:

In termeni mai simpli, ai trait o stare de reverie, adica un canal deschis catre subconstient. Filtrul constiintei a fost diminuat incat sa fie posibil acest lucru. Ceea ce ai vazut de fapt e o iluzie care a condus catre propriul eu. Si dupa cum ai relatat ca ai stat in camera cu lumina slaba si relaxata, ai accentuat acest fenomen.

| MircescuCristian1994 a răspuns:

WoW.In fiecare zi ma privesc in oglinda si nu am vazut niciodata ceva in neregula

| ISeFire a răspuns:

Eu cred ca tu ai fumat iarba inainte sa te uiti in olginda! happy De obicei si mie mi se intampla lucruri de astea. dar numai dupa ce consum ceva!

| Radu284 a răspuns (pentru ISeFire):

Ce dracu' de iarba ai fumat? Iarba standard?

| mihaiuni a răspuns:

Am făcut-o. Fundiță?