| Alexa12girl a întrebat:

Hei salut! Vreau sa ma pregatesc pentru olimpiada de fizica, dar nu stiu ce sa lucrez. Imi puteti recomanda culegeri sau site-uri cu probleme de olimpiada? Orice in afara de site-uri cu subiecte de olimpiada, pentru ca pe alea le am. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| bsefan a răspuns:

Nu am materiale, dar am un sfat de viata: Nu lasa pe altii sa gandeasca in locul tau, gandeste singura.

Sau in cazul tau nu te limita la probleme seci din carti/alte surse.
Ex: uita-te la biroul tau, care sunt caracteristicile blatului? lungime? latime? inaltime? afla densitatea lemnului pe goolge(nu conteaza ca biroul tau e PAL de exemplu), afla ce masa are, cate picioare are biroul? calculeaza presiunea pe fiecare picior al biroului. Scoate probleme de fizica din jurul tau. Gandeste pentru tine, nu rezolva ce au gandit altii.

Evident rezolva si problemele altora ca sa te pregatesti de olimpiada, ce voiam eu sa fac e sa te aduc in starea de spirit pentru a te dezvolta ca persoana, nu pentru un rahat de olimpiada care poate ca va conta sau nu pe viitor.