| anonim_4396 a întrebat:

La anul voi fii clasa a 6-a si imi doresc din toata inima sa ma calific la olimpiada national de matematica. ce pot face? e unul din voi olimpic sa imi povesteasca din experienta lui si cat de lung, dar frumos a fost drumul catre performanta. Anul asta am iesit a doua pe judet la olimpiada, dar imi doresc sa ajung prima, sa ma duc la nationala. Acum, in vacanta, pentru ca nu mai sunt stresat si nu mai imi bat capul si cu celelalte materii vreau sa lucrez cat mai mult. Este bine sa invat materia pentru clasa a 6-a din vacanta? Pentru ca am ajuns la c.m.m.m.c. si pana acum nu e greu si le fac lejer si pe cele de performanta. daca stiti cum sa inteleg geoetria deoarece in clasa a 5-a nu am facut. orice sfat e important! ma puteti ajuta cu site-urile cele mai bune, culegeri dupa care se pregatesc olimpicii, tutoriale video(mai ales la geometrie), cam cate ore sa fac pe zi si oricare alt sfat. Va multumesc enorm!

Răspuns Câştigător
| foreverunicorn a răspuns:

Eu nu sunt olimpica la matematica, dar am pierdut vreo 8 nationale pana acum, prima sub linie, in mai multi ani, la romana, fizica, informatica si lingvistica.
Am fost doar la trei pana acum (trec a opta) si cred ca mi-am dat seama de ce le-am pierdut pe celelalte: nu ma pregatisem deloc.
Si hai sa-ti spun cum a functionat:
1. La una din nationale, pentru care nu m-am pregatit absolut deloc (literalmente), am fost in prima jumatate, dar nu am luat niciun premiu
2. La cealalta, la care m-am pregatit putin, am luat un premiu
3. La ultima, pentru care intr-adevar am lucrat, am fost in primii 5 si m-am calificat in lotul largit pentru balcaniada (un fel de internationala)

Acum, o sa-ti dau ca exemplu un prieten care tocmai a luat aur la internationala la mate. Singurul roman.
A mers la nationala in fiecare an, a luat premii. Anul asta nu a lipsit de la scoala, decat vreo doua saptamani inainte de nationala si apoi vreo trei inainte de internationala. S-a pregatit singur si cu profesoara de la clasa. Alt coleg a lipsit aproape tot anul de la scoala (nu exagerez) ca sa se pregateasca, facea meditatii in alt judet cu nu stiu ce profesor, prin skype cu altul, in fiecare saptamana, si e drept: a fost sus la nationala, dar nu a reusit sa se califice mai departe.
Deci depinde si de cat de mult poti tu.

Nu pot sa iti dau sfaturi legate de cum sa inveti, pentru ca eu nu sunt la mate la nivel de olimpiada. Dar am reusit anul asta (a saptea) sa invat singura mare parte din materia de a saptea (restul anului) si a opta la chimie si fizica, pentru ca imi trebuiau pentru o olimpiada. Si nici macar nu mi-am batut prea mult capul. Am luat de la scoala (tu ai putea sa-l cumperi) manualele de a opta si m-am apucat sa ma uit prin ele. Fa acelasi lucru, sunt sanse mari sa intelegi o parte din ce scrie acolo! Cumpara-ti manualul de a sasea. E o culegere, 'pas cu pas'. Cumpar-o pe cea de a sasea si incepe sa te uiti prin ea paralel cu manualul. E de nivel mediu, dar incepe cu inceputul. Are la fiecare capitol materia explicata pe scurt si o serie de exercitii 'standard', 'mediu' si 'avansat', apoi teste si probleme date la concursuri si olimpiade. Sunt sigura ca vei putea face ceva! Fa probleme din Gazeta, atat de a cincea, cat si de a sasea. Problemele alea sunt oribile, n-am reusit niciodata sa le fac, dar daca ai iesit a doua pe judet probabil esti la alt nivel laughing
Geometria de a sasea nu e asa grea, din cate imi amintesc eu. O sa te descurci.
Cand incepe anul spune-i profesorului sa-ti dea niste materiale; n-are de ce sa spuna nu.

Stiu ca nu te-am ajutat prea mult cu partea de mate, dar nu e tocmai punctul meu forte.
Tot ce pot sa-ti spun e ca stiu cat de mare e satisfactia cand esti primul, si oftica daca esti al doilea.

Bafta!

| Merilynne a răspuns (pentru foreverunicorn):

Daca te-ai calificat intre primii 5 nu ar fi trebuit sa fie pentru lotul restrans? Stiam ca primii 20 intra in lotul largit, iar apoi se fac baraje pentru locul restrand unde sunt parca 5 locuri.
La ce materie zici?

| adea100 a răspuns (pentru foreverunicorn):

Mersii mult! :*
Crede-ma e oftica mare! Dupa olimpiada prin mai la Panaitopol am iesit prima si am luat excelenta cu punctaj maxim si restul mentiune, iti dai seama ce fericita am fost!
dar vreau sa particip la nenorocita aia de natioanala, si in clasa a 7-a, a 8-a si la liceu, chiar imi doresc la internationala si stiu ca olimpicii se pregatesc peste 6 ore pe zi, iar eu sunt stresata si abia am timp sa fac probleme la matematica, singura materia care ma face sa ma simt placut! Am termint cu media generala 10, deci iti dai seama ce greu imi este, am participat si la olimpiada de romana si am iesit a 3-a pe judet si am participat si la olimpiada de informatica unde m-am calificat la nationala. ESTE FOARTE GREU SA O DUC CU TOATE. Cred ca ma intelegi.

| foreverunicorn a răspuns (pentru adea100):

Da, crede-ma, te inteleg.
CREDE-MA
si eu eram la fel in a cincea, dar mi se pare ca esti mai ambitioasa ca mine
Poate o s-o duci mai bine laughing
Bafta!

| foreverunicorn a răspuns (pentru Merilynne):

Informatica
Si nu, m-am calificat in ala largit, dar dupa baraje nu am ramas si in cel restrans
Lacrima :'(

10 răspunsuri:
| Merilynne a răspuns:

Hei!
Eu in fiecare vara pana acum lucram vara materia pentru anul viitor, asta pentru ca bunica-mea e profa de mate, dar nu m-a interesat vreodata sa ma duc la olimpiada la nationala ( ma multumeam cu judetene).
Faza e ca trebuie sa lucrezi chestii putin mai complexe inca de la inceput, pe mine ma ajuta asta. Tin si acum minte ca in a 6a avea o culegere de la editura Taida cu niste probleme care sa mai dadeau la nationale si reuseam uneori sa fac cate ceva de acolo.
Faza e ca trebuie sa te concentrezi bine si sa muncesti mult, daca zici ca ai avut locu 2 e foarte bine, ai sanse mari. Din ce judet esti?

| Ruxandra15 a răspuns:

Nu stresa creierul. Si eu am vrut asta si am iesit a 3a pe judet la istorie. Dupa a fost un concurs l-a care mi-am dorit extrem de mult sa fiu prima si am fost a 6a. Sa lasat cu crize de plans. Acum intrarea la liceu. Imi doresc mate-info dar din nefericire nu voi reusi la cel mai bun din oras. Geometria de a 6a e putin grea totul e cu triunghiurisi mi-a fost greu sa invat. O sa ajungi in a 8a sa faci probleme super grele si sa uiti cele usoare. Iti zic din proprie experienta puteam lua 10 daca faceam nenorocita aia de scadere. Noi am lucrat mereu dupa comper. Ai invatat acele probleme cu deimpartitul pe care trebuie sa il aflii, stiind impartitorul si restul gen: x:12=c rest 11, x:15=c rest 14?

| adea100 a răspuns (pentru Ruxandra15):

Din clasa a 2-a le-am invatat laughing))

| Ruxandra15 a răspuns (pentru adea100):

Cred ca e singurul tip de problema pe care nu stiu sa il fac.

| Valenziana a răspuns:

Spre deosebire de Ruxandra15, mie nu mi s-a parut grea geometria din a 8-a. E adevarat ca au fost probleme urate si grele, dar la examen nu e asa + pariez ca in fiecare clasa se va gasi macar 1 oribila. Mai grea mi s-a parut a 7-a, geometria plana, pentru ca trebuia sa trasez tot felul de linii, in a 6-a nu mi-a placut algebra, iar in a 8-a geometria din sem 1, pentru ca nu are deloc de aface cu ce se face in sem 2 si nici macar la evaluarea nationala nu se cere. Deci nu te speria, materia nu e grea, mult succes la olimpiada.

| Valenziana a răspuns:

Si ca o completare, invata toate formulele la timp. Absolut toate