| CosminCosty28 a întrebat:

Salut.Sunt in clasa a9a,profilul Mate Info Intensiv si iubesc fizica. Vreau sa lucrez mult pentru a participa la olimpiada si concursuri.Imi puteti sugera carti si culegeri de fizica de pe care sa lucrez?

1 răspuns:
| fearlessss a răspuns:

Cauta Hristev pentru mecanica. Este o culegere foarte buna, cu probleme grele rezolvate si bine explicate. Poti cauta si culegerea cu pb de admitere la poli si te duci la capitolul de mecanica. N-ar fi rau sa lucrezi si exercitiile date la concursul Phi anii trecuti. Sunt si pb mai usurele, si mai grele. Pentru optica nu prea stiu ce sa iti recomand, ai putea sa iti intrebi profesorul de la clasa. Si poti incerca culegerea de medicina, la partea de optica.