| onucartof a întrebat:

Hei TPU

1-cate planete cu viata inteligenta credeti ca exista in univers?

2-daca exista alte universuri credeti ca numarul acestea sunt finite si ca au propriile legi ale fizicii?

3-daca universul sau multiversul este finit ce credeti ca exista in afara sa?

stiu ca intrebarile sunt putin absurde deoarece nu au un raspuns concret dar care este raspunsul stiintei din ziua de azi la acestea?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

1. Cauta daca pe internet exista ecuatia de la Green Bank sau ecuatia lui Frank Drake.
E complicat sa o explic in proza big grin dar aceasta estimeaza numarul de posibile civilizatii din galaxia noastra.

2. Primul savant care a adus in discutie "multiversul" a fost Alan Guth, autorul teoriei inflatiei, tocmai pentru a-si explica modelul de inflatie.
Este o chestiune pur ipotetica, imposibil de verificat sau cercetat in vreun fel...

Personal nu cred in existenta multiversurilor, si aici iti voi raspunde si la punctul 3:

- NU exista un "afara din univers", un "dincolo", pentru ca universul este TOT ceea ce exista.
- Fenomenul Big-Bang NU s-a petrecut intr-un spatiu deja existent, fenomenul Big-Bang a creeat timpul, SPATIUL si materia, (in aceasta ordine), deci, "in afara" lui, NU exista nimic, la fel cum inainte de marea explozie NU A EXISTAT NIMIC, nici materie, nici spatiu, nici timp.
Ca sa intelegi mai simplu: happy
Universul NU SE DILATA in "ceva", el este tot ceea ce exista.

| onucartof explică (pentru Darkmagic):

Hei darkmagic eu am doar 16 ani si imi plac foarte mult raspunsurile tale deoarece si eu am aceleasi pareri! Daca doresti ai putea sa imi trimiti un mesaj cu maylul tau pe vlad_onysor_98@yahoo.com deoarece asi dori iti mai pun unele intrebari legate de acest subiect!

| Darkmagic a răspuns (pentru onucartof):

Multi inainte. happy

Eu nu folosesc yahoo, (computerul meu nu-l accepta)...
Ma poti contacta insa pe skype, id: Blueelectric1, sau poti intreba aici pe TPU, si iti voi raspunde bucuros daca voi putea.

| onucartof explică (pentru Darkmagic):

Ok... multumesc!

8 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

1. Habar n-am, nici macar nu putem vedea tor universul
2. Habar n-am, noi doar credem ca am descoperit toate legile fizicii.
3. Probabil vid (probabil)

| Duucu a răspuns:

Tu vrei parerea noastra sau raspunsul stiintei? Decide-te omule... parerile sunt impartite la asemenea dileme.
1. vezi formula lui Drake

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Cred ca sunt miliarde de planete cu viata.
2.Mai conteaza?
3. Ceva este dincolo de univers atata vreme cat se extinde, e clar ca se extinde pe ceva. Nu stiu ceeste dincolo de limite.

| onucartof explică (pentru anonim_4396):

Ba fratilor eu am pus intrebarea asta cu scopul ca va raspunde un om destept la ea! daca tot sunteti in afara subiectului si nu aveti nici macar 2 neuroni de ce naiba va bagati in seama?

| anonim_4396 a răspuns (pentru onucartof):

Ai zis cumva om destept?!?!
Ma legam la sireturi si de asta nu m-ai vazut pe aici.
1.La ce fel de viata te referi? Te referi la instructorul de dans care urla la fete spunandu-le: "mai cu viata fetelor!" sau in cazul in care te oftici si spui "ma duc in viata"?! Iti dai si tu seama, chiar daca ai doi neuroni homosexuali, ca viata poate mai inseamna si altceva.
O cifra exacta a planetelor nu pot sa ti-o dau ca si Highlander a zis mai de mult "There can be only one".
2.Eu personal cred ca legile fizicii tiganesti exista in toate universurile paralele, perpendiculare, sau cum or mai fi ele imbarligate. Daca un puradel vrea sa astepte pana la 18 ani ca sa se insoare, atunci se creeaza o ruptura in spatiu timp, iar planeta este deviata cu cativa centimetri de pe axul de rotatie.
3.Cred ca la capatul universului exista bodyguarzi, da exact, care te imping inapoi cand vrei sa iesi, chiar si cu gandul.Ai incercat vreo data sa stai in fata unui club si sa asculti cum chicotesc fetele inauntru? Sa incerci! E simplu.Nimc nu intra si nimic nu iese din universul nostru.