| ElSueno a întrebat:

Recent, Hawking a spus că trebuie să găsim noi planete pentru a le coloniza deoarece până în anul 2600 oamenii vor sta "umăr la umăr", când credeți, aproximativ, că se va găsi o nouă planetă care să poată și care va fi colonizată? De asemenea, credeți ca respectiva planetă va fi goală sau se vor găsi urme de viața? ( nu contează ce: microbi, virusuri sau chiar ființe ca noi, cu 2 mâini, 2 picioare etc). Oare suntem singurii din universul acesta? Sunt anumite teorii care susțin că există mai multe universe sau universuri (n-am idee cum e corect), fiecare univers având propriile legi. Trebuie să reușim trecerea dintr-un univers în altul pentru a găsi urme de viață?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Noi deja am emigrat in toata lumea urmeaza tot universul, cred ca foarte curand limba romana va fi in tot universul, americani le e frica de asa ceva ei se omoara intre ei ca le place cs go

| T0T a răspuns:

Mai degrabă te-ai duce pe altă planetă(pe care o și poți vedea cu telescopul) decât într-un alt univers nedovedit. Nu știu dacă principala problemă va fi suprapopularea că în asemenea situație se pot da legi ca în China, dar de asemenea nu știu nici cât timp ne va oferi planeta cele mai propice condiții.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Hawking a debitat multe glume, pe care unii le-au acceptat ca teorii. Planete cu conditii asemanatoare cucele de pe Terrase cunosc incade la jumatatea mileniului trecut. Prostovanul nu aminteste de posibilitatea reala de a coloniza alte planete.
NU! Nu suntem singurele fiinte inteligente care studiaza universul material.

| ElSueno explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Legat de Hawking și posibilele lui "glume". Crezi că există o posibilitate, cât de mică, ca cineva să-i fi "spart" computerul prin care vorbeste? Și cineva să controleze tot ceea ce zice.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ElSueno):

Nu ar avea sens asa ceva; tipul este un matematician de TOP. Dar... stie sa faca, cu succes, speculatii matematice

Răspuns utilizator avertizat
| iAMVi a răspuns:

O sa gaseasca astia planeta si o s-o colonizeze cand or zbura porcii, iti spun eu.
Solutia cea mai viabila este, fiecare familie face un copil sau 2, daca vrei sa faci mai multi sa platesti niste taxe ceva in plus.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru iAMVi):

Nu-ti face griji; pamantul are grija ca indivizii cu multi copii sa fie si cu imunitate scazuta/urmasi cu media de viata foarte redusa. Asta inseamna ca aceia cu media de varsta rezonabila sunt in echilibru cu ceilalti, ca nivel de consum al resurselor.

| Kyttynna a răspuns:

In univers nu suntem singuri, iar cea mai recenta descoperire NASA a aratat o planeta asemanatoare de Pamant numita Kepler, care este inca in cercetare.
Daca te vei uita la documentarele "Extraterestrii antici" iti vei elucida multe dintre intrebari si mistere.