| anonim_4396 a întrebat:

Stiti un site sau o povestioara, in care sa gasiti intamplari amuzante din viata oamenilor de stiinta?( Gentongueitagora, Arhimede, Newton)Fuuunda!

Răspuns Câştigător
| crissadeea a răspuns:

Da! Pai. Imparatul a dat unui bijutier un kg de aur ca sa ii faca o cruce pe care vroia sa o puna la mormantul eroilor care au murit in razboiul de atunci si bijutierul a facut crucea insa a pus si argint in ea, iar imparatul a aflat de la niste cetateni si atunci i-a dat crucea lui Arhimede ca sa ii confirme daca e adevarat sau nu. Arhimede insa nu stia cum sa faca si de intr.o zi cand era in cada a vazut ca mainile ii plutesc in apa asa ca a iesit pe strada gol si a strigat Evrika! Cu ajutorul acestei descoperiri a cantarit un kg de aur apoi si-a notat pana unde se ridica apa dupa care a bagat si crucea in apa si a notat pana unde s-a ridicat apa si asa a putut sa ii demonsteze imparatului ca aceea cruce era facuta si cu arigint pentru ca nu s-a ridicat la acelasi nivel apa! happy Aceasta este povestea prin care la fizica se studiaza Legea lui Arhimede intra 8a happy! Sper sa te ajute! happy

6 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Recomand cartea Mihai Popescu si Virgil Spulber – Descoperiri Stiintifice – Legenda si adevar.

O gasesti destul de ieftina pe diferite situri (probabil o poti gasi si online). Are un capitol mai spre sfarsit unde sunt prezentate intamplari haioase, de la Edison la Dirac...

| sabin89 a răspuns:

Thales avea o servitoare draguta si inteligenta, de origine traca (Platon povesteste asta). Si se spune ca tanara a ras de Thales cand l-a vazut cazand intr-o fantana in timp ce observa stelele, privind indelung la ele si mergand incet cu spatele. Thales s-a scuzat spunand ca era dornic sa stie lucrurile de pe cer, dar ce era in spate si chiar langa picioarele lui i-a scapat neobservat.

| crissadeea a răspuns:

Pai de exemplu Arhimede cand a gasit solutia pentru a vedea daca crucea pe care o primise de la imparat ca sa vada daca este toata din aur, a iesit din cada dezbracat pe strada si a strigat Evrika laughing big grin... povestea este mai lunga dar eu ti.am spus.o pe scurt!

| Butterfly007 a răspuns (pentru crissadeea):

Daca vrei, si data ai binevointa mi-o poti spune mai lunga?big grin Ca e prea scurta asa. laughing

| crissadeea a răspuns (pentru Butterfly007):

RoxanaaD eu am spus povestea destul de lunga sper ca a fost de ajutor. daca da te rog sa imi lasi un mesaj! happy

| Butterfly007 a răspuns (pentru crissadeea):

Da,mersi Crissadeea. Mi-ai fost de ajutor. Si ti-am multumit printr-o funda. happy

| crissadeea a răspuns (pentru Butterfly007):

Da! Pai. Imparatul a dat unui bijutier un kg de aur ca sa ii faca o cruce pe care vroia sa o puna la mormantul eroilor care au murit in razboiul de atunci si bijutierul a facut crucea insa a pus si argint in ea, iar imparatul a aflat de la niste cetateni si atunci i-a dat crucea lui Arhimede ca sa ii confirme daca e adevarat sau nu. Arhimede insa nu stia cum sa faca si de intr.o zi cand era in cada a vazut ca mainile ii plutesc in apa asa ca a iesit pe strada gol si a strigat Evrika! Cu ajutorul acestei descoperiri a cantarit un kg de aur apoi si-a notat pana unde se ridica apa dupa care a bagat si crucea in apa si a notat pana unde s-a ridicat apa si asa a putut sa ii demonsteze imparatului ca aceea cruce era facuta si cu arigint pentru ca nu s-a ridicat la acelasi nivel apa! happy Aceasta este povestea prin care la fizica se studiaza Legea lui Arhimede intra 8a happy! Sper sa te ajute! happy