| Andrei2897 a întrebat:

Hei tuturor. Nu stiu ce sa mai cred,am facut un test IQ de pe net, de la M.E.N.S.A. si am obtinut punctajul maxim din prima, spunea ca am un IQ de peste 126. E pe bune? Credeti ca ar pot sa imi fac o idee despre adevaratul meu IQ dupa testul acesta de la MENSA? Va rog mult de tot sa ma sfatuiti si pe mine, chiar nu stiu. E drept ca am mai facut alt test pe net acum doi ani si ma familiarizasem oarecum cu problemele. Voi ce credeti?

5 răspunsuri:
| Skylar a răspuns:

Ca iti pierzi timpu

| Narcis2007 a răspuns:

Pentru un rezultat real trebuie sa platesti pentru un test oficial de la mensa

| doctorandus a răspuns:

Cum sa spun, exista multe teste, iar unele dintre ele se pot face pe calculator. Nu cunosc testul pe care l-ai dat si nu toate testele pentru care se face reclama cu numele Mensa sunt facute de Mensa, iar pentru admiterea in Mensa nu se dau neaparat teste concepute de Mensa, ci doar teste agreate de Mensa.

Mai important decat IQ-ul este precentilul, pentru ca IQ-ul variaza foarte mult functie de test, ba chiar si functie de momentul in care il dai. Mensa admite oameni care se situeaza in percentilul 98, adica in topul de 2% al celor mai inteligenti oameni. Ma rog, asta e teoria, ca se speculeaza ca o data cu trecerea timpului populatia lumii devine mai desteapta si ca urmare IQ-ul de admitere in Mensa ar trebui urcat ceva mai sus, pentru a reprezenta in mod real percentilul 98.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Poti spune ca ai un IQ bun, dar nu sunt bune acele intrebari, unele sunt stupide.

| lollipops a răspuns:

Si daca o sa fie un rezultat mai mic, o sa stai ascuns toata viata? care-i treaba cu testul?