| Mariaa a întrebat:

Am 15 ani si acum un 1 an si jumatate am avut o relatie de 2 luni cu un baiat, are aceeasi varsta ca si mine. a fost prima mea iubire si el imi spunea acelasi lucru. dupa 2 luni lucrurile s-au schimbat, nu imi mai dadea atentie, era diferit si nici acum nu stiu adevaratul motiv al despartirii si o perioada ne-am impacat dar mai mult ma amagea.acum 3 luni am cunoscut un coleg de-al lui si am fost impreuna, ma iubea mult, vorbeam despre orice si eu credeam ca celalalt nu mai exista pentru mine, dar m-am inselat pentru ca acum o luna am fost la ziua surorii lui V si din slabiciune m-am impacat cu el, dar a durat doar seara aceea si mi-a spus ca ma iubeste si mereu cu mine e mai atent, se uita intr-un fel diferit...acum cateva zile i-am spus colegului ce am facut si ca nu mai putem continua pentru ca eu tin la el ca la un frate. cert e ca nu pot sa-l uit pe V care a fost prima mea iubire dar nici nu am curajul sa vorbesc cu el. el e putin mai indiferent, ia unele lucruri in gluma, dar acum nu stiu ce sa cred, ii pasa de mine sau nu, cineva mi-a spus sa ii acord timp pentru ca este imatur.asa sa fie? voi ce ma sfatuiti, ce credeti ca ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| hormonica_1748 a răspuns:

Esti la varsta in care tot ce e nou si mai ales sentimentul iubire apare in sufletul tau schimbandu-ti modul de a gandi, percepi lumea cu totul alti ochi si dai de nepravazut.prima iubire e una copilareasca, mai mult platonica in schimb ramane adanc imprimata in suflet si acea iubire chiar daca nu e impartasita nu se va uita niciodata.insa anii trec si dorinta de a cerceta de a cunoaste este intensa, astfel cu trecerea anilor vei incepe sa ai un anturaj unde vei cunoaste diferiti baieti, fete, modalitati de gandire pana vei incepe sa te opresti la cel care te atrage mai mult.fiecare om are pe cineva pus de o parte insa trebuie sa cauti bine si sa alegi ce e mai bine pentru tine.succes

5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Acum trebuie ca si tu si el, sa copilariti, va veni timpul si pentru relatii serioase.
Daca sunteti de aceiasi varsta, mai trebuie sa stii ca, baietii se maturizeaza mai tarziu ca fetele si prietenul tau, nu percepe relatia voastra asa cum o vezi tu.
Puteti fi prieteni, daca simti ca puteti comunica bine unul cu altul, dar nu te lega de acest baiat cu sentimente "mari", cum poate fi denumita prima dragoste. Aceste sentimente vor fi mai tarzii si ele vor avea sanse doar atunci cand vei mai creste. Puteti sa va faceti program comun, in sensul de a iesi cu rolele in parc, de a va plimba ori de a viziona vreun film, de a va intalni cu grupul vostru de prieteni pentru vreo activitate sportiva, dar "dragostea" las-o pe mai tarziu, cand si tu vei afla ce inseamna si baiatul de care-ti place, va fi si el mai matur pentru o asemenea relatie. Acuma fiind in vacanta aveti timp pentru a cultiva o relatie de prietenie dar cand veti incepe scoala, primordiala va fi invatatura pentru ca, acum se pun bazele formarii voastre ca oameni si trebuie acordata atentie maxima acestui lucru, altfel va veti trezi ca nu ati acumulat cunostintele necesare, iar viata voiastra va putea fi mult mai grea si la un alt nivel de standard social.
Sa fii sanatoasa si sa fii tu insuti pentru acest lucru este cel mai important atat intr-o prietenie, cat si in dragoste. Vacanta placuta in continuare si sa stii ca "ce este al tau, este pus deoparte" asa ca vei gasi un baiat care sa te iubeasca si sa te aprecieze asa cum meriti, dar nu te multumi cu franturi, resturi pe care ti le ofera cineva pentru ca, tu meriti mai mult.

| Mady_1319 a răspuns:

Incearca macar tu sa gandesti pentru o clipa matur si sa iei decizia corecta si conteaza sa fie o decizie hotarata, adica daca mai exista vreo clipa de slabiciune tu sa o tii pe a ta (ceea ce ai hotarat), nu sa te razgandesti ...Mult succes pe viitor!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea nu merita sa suferi pentru nimeni.
Esti o fata tanara, si la inceput.
Acum nu trebuie sa ai relatii serioase si sa te atasezi de iubiti asa tare.
Acum trebuie sa ne traim viata, pentru ca in momentul maturitatii. cand vom fi la casa noastra sa ne fi destrabalat destul ca sa nu ne mai arda de aventuri.
Asa ca lasa copilul asta sa isi traiasca viata, apropo. tie iti place postura de dadaca?

| gaby_4718 a răspuns:

Ma ce sa zic gandeste ca inima...ramai cu cel care considery ca aty va fi bine, am trecut si eu prin asta, a fost divicil dar asta e viata din pacate...mai sunt sh altii baieti p lumea asta.Aty urez bafta, s fi ferikita

| Aladinainte a răspuns:

Acel ``cineva a avut dreptate deoarece el nu se cunoaste bine pe el insusi si nu stie clar care sunt sentimentele lui... La varsta de 15 ani pot spune ca te place inca nu a ajuns la sentimentul cum sa ii zic `` suprem `` de a te iubi. crede-ma am trecut prin asa ceva si o sa mai dureze ceva timp pana cand o sa se hotarasca in privinta ta poate sa mai dureze inca 2 luni inca 4 sau niciuna. Stai linistita pentru ca nu asta va fi ultima ta experienta in dragostehee hee