| Secret5 a întrebat:

Hey, am o întrebare și aș vrea să fac că un fel de sondaj;

Care e sensul vieții din perspectiva voastră nu răspunsuri de pe internet?

35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa faci ce vrei din ea, sens nu are doar daca ai planuri de familist sa induri greutati si necazuri. Singur ai parte de obstacole mai usor de trecut peste si nu ai multe griji sau stres pe cap

| sabin89 a răspuns:

De la stânga la dreapta, adică de la nastere spre moarte. Ăsta ar fi răspunsul cel mai natural, fără nicio filosofie.

| AdelinaC a răspuns:

Sensul vietii este de a trai pentru ceva sau cineva, in paralel cu evolutia ta

| DeyCj a răspuns:

Sensul vieții este acela de a evolua spiritual până la perfecțiune.

| sierra1 a răspuns:

Cum nu te-ai născut din vina/cauza/dorinţa/voinţa ta, înseamnă că-ţi revine ŢIE plăcuta sarcină de a-i conferi vieţii tale un sens anume

| Frank51 a răspuns:

Sa invatam sa ne iubim aproapele, oricat de rau este. Sa incepem sa iertam oricat de greu ne-ar fi, sa fim niste oameni buni, sa oferim iubire, speranta, ajutor. Pare o chestie aproape imposibila, dar cu putina rabdare si perseverenta se poate ajunge la asa ceva.

Pentru mine viata inseamna un test, la sfarsit depinde doar de mine daca iau testul sau nu, si nu ma astept la nimic in schimb. Adica nu astept nimic in schimbul iubirii si ajutorului pe care il ofer.

| LPCTSTR a răspuns:

Niciunul, traiesti ca sa mori, fara vreun alt scop.

| Sn4k3 a răspuns:

Sa te bucuri de ea in felul tau. Atat trebuie sa faci.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sa faci sa-ti fie bine ca sa nu fie rau.

| Nemessys a răspuns:

Sa-l slujim pe dumnezeu.

| Ineys a răspuns:

Sa te simti bine si sa faci cam tot ce vrei in viata asta. Nu ezita sa faci ceva, n-o sa mai ai a doua sansa.

| MadRaven a răspuns:

Din perspectiva mea, viața nu are niciun scop. Asemenea plantelor, ne naștem, trăim cât trăim și apoi murim.
Bineînțeles, fiecare își poate da un sens propriu vieții sale, dar e doar un scop subiectiv. Oamenii dau un sens propriei vieți pentru a se distrage de la futilitatea acesteia. Când îți dai un scop vieții, toată această existență fără scop sau direcție este mai ușor de îndurat.
Părerea mea este că nu suntem decât o adunătură de celule, un sac de carne și oase controlat de propriul creier. Iar viața nu are niciun scop absolut, după moarte toți vom fi același lucru: îngrășământ organic.
Bineînțeles, asta depinde și de viziunea fiecăruia. Un om credincios va spune că scopul vieții este acela de a îndeplini dorințele lui Dumnezeu și de a ajunge în rai de exemplu

| CleanHeart a răspuns:

Te naști, treci prin lucruri frumoase cât și urâte apoi mori dar important e să-ți faci viață faina cat o ai.

| Theo94 a răspuns:

In mod obiectiv cred ca viata nu are sens, din punct de vedere biologic are un scop si anume sa se perpetueze. In rest tu ii dai sens vietii tale, un scop, facand ceea ce iti place, sa fii fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensul principal al vieții este să fii tu fericit. Sensul secundar este să contribui la dezvoltarea speciei umane

| PumpkinDoll a răspuns:

Habar n-am, oricum o sa mor odata si nici nu prea are importanta

| mihaicelsfant a răspuns:

Sa isi bata joc de minewinking

| Secret5 explică (pentru mihaicelsfant):

Dur

| mihaicelsfant a răspuns (pentru Secret5):

Asta e viatahappy nu cred eu in fericere sau noroclaughing nu stiu ce inseamna

| christine99 a răspuns:

Sensul vietii si-l face fiecare. Pentru mine daca ajut pe cineva sau daca plantez niste flori, ingrijesc un animal simt ca am un sens. Atata timp cat contribui cu ceva la societate si planeta ma simt implinita.

| deadhoe a răspuns:

Nu are sens și nu aș spune că te naști ca să mori pentru că nu se întâmplă asta în toate cazurile, de exemplu există o specie de meduză nemuritoare.
Ne naștem fiindcă am avut șansa de a ne naște. Dacă vrei să-i dai sens, dă-i, dar nu ești obligat.

| Adi88 a răspuns:

Sensul vieții este acela de a trăi, și a lăsa în urmă un urmaș pentru a duce tradiția românească mai departe.

| Panamax a răspuns (pentru Adi88):

Adica prostia si coruptia?

| Adi88 a răspuns (pentru Panamax):

Dacă faci politică și ești politician da, prostia și corupția

| Panamax a răspuns (pentru Adi88):

Prosti sunt si cei care au votat politicieni corupti si care accepta situatia.
Si se pare ca pana una alta asta este traditia romanilor in ultimii 2000 de ani.

| Adi88 a răspuns (pentru Panamax):

Eu nu am votat cu nimeni și nici nu am să votez. Am buletinul fi curat. Nu votez pentru ca nu am pe cine, toți îs corupți indiferent ca iese PSD ul sau PNL ul etc

| Panamax a răspuns (pentru Adi88):

Exact de asta era vorba.Traditiile romanesti de care vorbeai.Prostia,coruptia,indiferenta.

| Adi88 a răspuns (pentru Panamax):

Asta înseamnă pentru tine tradiție? Da costumul popular cei? Da muzica noastră populară cei? Da obiceiurile tradiționale românești : mersul cu, colinda, capra, ursul etc. Da ignatul? Că noi romanii mâncăm pilele dp porc adică şoricul și ceilalți europeni nu. Și multe altele ce ne definește pe noi poporul roman ca tradiție. Asa ca nu prea știi despre ce vorbeam...

| Panamax a răspuns (pentru Adi88):

Stii macar de ce romanii mananca mult porc si alte popoare nu?
Nu este vorba de nicio traditie.
Cand veneau turcii, ne luau toate animalele in afara de porci.

| Adi88 a răspuns (pentru Adi88):

Dar știi dc porcul are patru picioare?

| N0H4CK a răspuns:

Căutarea fericirii. O căutăm în permanență. Și chiar daca o găsim, nu ne dăm seama și încă o căutăm.

| anonymus4106 a răspuns:

Sensul vietii e cel de a-i gasi un sens.

| Ioanagrrrr a răspuns:

Viața nu are sens

| SingPlicti a răspuns:

Evolutia - ca om, ca profesionist, ca fiu, ca sot, ca tata. in cat mai multe domenii posibil dar focusat pe cele cateva care consider eu ca merita atentia mea (si acestea s-au schimbat dea lungul timpului)

| Anonymus2004 a răspuns:

Sensul vieții...din perspectiva mea,este acela de a-ti croi propriul drum,de a-ti îndeplini visele,de a merge mai departe indiferent de greutățile care apar in viata,de a duce mai departe tradițiile familiei, de a-ti întocmi o familie, de a fi creativ, de a te distra, de a trece prin toate cele 5 mari perioade ale vieții,cand esti bebelaș,când esti copil,când esti adolescent, când esti adult, și în vârstă, viata nu are un,, scop" anume...trebuie doar sa gândești rational,fara a tine cont si de a baga in seama ce scrie pe internet sau ce spun altii,scopul vieții il creezi tu,omul,deoarece fiecare in viata are propriul sau drum,pe care îl va parcurge,astfel creeandu-și propriul sau sens in viata!
Ceea ce faci tu,ca persoana,iti croieste propriul sens al vieții,însă nu uita ca MEREU o poti lua de la început,fiecare prin felul sau,spre exemplu,învățând din greșeli,pentru mine,un alt sens al vieții,mai exact eu mi-am creat alt concept al vieții,dorința mea fiind de a-mi schimba radical modul de viata,și de a începe unul nou din toate punctele de vedere,religios, comportamental, din punct de vedere al limbajului si a unor obiceiuri începe atunci in momentul in care ies din biserica, proaspăt împărtășit!
Această e opinia mea proprie, aceste lucruri le-am învățat pe propria mea piele.
Deci in concluzie...DOAR TU STAI LA BAZA CREARII PROPRIULUI TAU SENS AL VIETII!