| anonim_4396 a întrebat:

Cat de mult contam? Adica, suntem ca o picatura de apa dintr-un ocean imens. Daca am disparea, nu s-ar sesiza nici o diferenta. In acest univers care se tot mareste, sunt miliarde de galaxii, fiecare galaxie continand miliarde de stele, fiecare stea are zeci de planete si aproape fiecare planeta are un anumit numar de sateliti naturali. Planeta noastra este in acest univers, exact ca o picatura de apa dintr-un ocean imens, daca ar disparea, nu s-ar sesiza nici o diferenta. Deci cat de mult contam? Eu as spune ca deloc. Care este scopul existentei noastre? Niciunul? Daca nu avem nici un scop, de ce mai existam? Am devenit ca niste paraziti pentru propria noastra planeta?
Voi ce parere aveti legata de intrebarile de mai sus?

36 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este bine ca tu constientizezi adevarata noastra dimensiune in univers.Iat-o definita plastic de Eminescu:"Musti de-o zi pe-o lume mica de se masura cu cotul". SCRISOAREA I

| Drimmero a răspuns:

Avem si noi un scop, sa traim si sa murim,, dar la ce ne mai nastem daca la sfarsitul nasterii murim?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Pai cam la asta ma refeream si eu, de ce ne mai nastem, daca oricum o sa murim? Care ar fi scopul nostru? Sau mai bine spus, avem vreun scop?

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu unul imi stiu scopul, sa mor asteptand un titlul din partea tunarilor,, al tau care este?
Nu le am cu filosofatul/

| Niklauss a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu cred ca trebuie sa te gandesti la chestii de genul asta, traieste viata si gata, asta vine de la prea multe sf-uri, cred ca te-ai uitat prea mult la Flash laughing sa dai tu de o iubita si apoi nu te mai gandesti tu la asta, ci doar cum sa o bagi iar in pat happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Sincer sa fiu, nu prea stiu, mai de mult credeam ca am un scop, acum cred ca am altul, si poate peste cativa ani o sa cred ca am altul. Nu pot stii ce scop am pana nu l-am indeplinit, iar daca nu o sa il indeplinesc niciodata, inseamna ca nici nu am avut unul.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Avem vreo soarta scrisa pe undeva,, daca stiam din prima ce vom ajunge, nu prea mai avea farmec viata, scopul exista acolo, e pe undeva si trebuie sa-l descifram.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Niklauss):

Sincer sa fiu, eu nu gandesc ca tine, si nu am nevoie de nimeni, si nu sunt obsedat de sex, spre deosebire de alte persoane de pe aici de pe site. Daca e sa se intample, atunci o sa se intample, dar eu nu fortez lucrurile, si nici nu prea sunt interesat de chestii de genu. Nu sunt genul care sa puna sentimente intr-o relatie, de obicei vreau sa par cald si prietenos, dar ma da de gol personalitatea mea rece si distanta. Nu prea imi plac oamenii, exista si exceptii de oameni formidabili, si demni de respect, dar mai exista si taraturi care trebuiesc exterminate. Nu sunt o persoana ca oricare alta, mereu am crezut sa am ceva defect, si ca la mine e problema, pana cand mi-am deschis ochii, si am realizat ca nu la mine e problema, nu eu sunt cel defect, ci doar ca sunt diferit, si ca m-am nascut in locul gresit, am vazut ca multi oameni traiesc de pe o zi pe alta si ca nu au un scop, si asta mi-a dat de gandit, si m-am gandit : "Care e scopul meu? De ce sunt aici?"
Nu cred ca mai are rost sa mai continui, pentru ca oricum nu ma poti intelege. Poti intelege despre ce vorbesc, dar nu poti stii 100% la ce ma refer.

| Niklauss a răspuns (pentru Mayhem666):

Te inteleg, dar daca nu iti vezi rostul in viata atunci de ce mai esti in clipa asta la PC? De ce nu iti iei viata? Iti este frica de moarte sau ce? Chiar nu te inteleg, daca vezi ca nu iti convine cum este lumea de ce nu pleci de pământul asta?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Niklauss):

Nu stii de cate ori m-am gandit la asta. Chiar si azi m-am gandit la asta, in fiecare zi ma gandesc la asta. Nu imi este frica de moarte. De ce sa imi fie frica? De disparitia definitiva si fara cale de intoarcere? Ai vazut ca am avut dreptate cand am spus ca nu ma intelegi.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Am ramas socat cand am vazut ca ai fost in stare sa raspunzi pe asa o tema fara sa zici si ceva de Arsenal, dar dupa aia am vazut ca ti-ai revenit rapid.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tinere,, etapa viitoare venim langa voi in clasament, iese egal in derby-ul cu City si batem pe Crystal Palace,, se complica treaba cand vine The Arsenal acolo la lupta!
Am fost nevoit s-o bag si pe Arsenal in discutie, doar face parte din viata mea, corect?

| Drimmero a răspuns:

Am trecut de mult de etapa asta de 'placut',, iubesc echipa asta ca pe ochii din cap, este un mod de viata ce merita trait. Ma identific cu echipa si ma consider un tunar autentic,, un anti-Wenger inrait!

| T0T a răspuns:

Scopul fiecăruia ține de fiecare. Mi se pare aiurea să privești printr-o perspectivă inutilă. Dacă nu privești prin a ta, trăiești degeaba, dar asta e alegerea ta. Poate chiar contăm sau poate noi dăm importanță lucrurilor mici pentru că putem și pentru că suntem unici, oricum ar fi, dacă nu te bucuri de viață existența ta chiar că nu are niciun sens.

| syd2 a răspuns:

"Man is the only creature that refuses to be what he is." Camus

Răspuns utilizator avertizat
| Deaad a răspuns:

Scopul vietii noastre nu exista si oricat de mult ar incerca lumea sa ma conteste asta, se amagesc.Un cop obiectiv nu exista pentru ca viata e legata de moarte iar moartea este infinita.La fel nu exista un scop al vietii nici daca eram nemuritori, pentru ca tot in infinitate ne indreptam.
Dar omul este inzestrat cu o doza imensa de subiectivitate si de aceea ne facem singuri scopurile in aceasta lume.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Cred ca este prima data cand sunt total de acord cu tine in legatura cu ceva. Si eu gandesc la fel, scopurile nu exista, scopurile sunt doar o iluzie pe care tot noi ne-o facem.

| Deaad a răspuns (pentru Mayhem666):

Exact.
Cunosti notiunea de "nihilism",nu?
Si oamenii teribilisti se bat cu pumnul in piept:"Vezi, domne', eu sunt nihilist.F*ck the world!".
Nimeni nu e nihilist. Absolut nimeni nu poate fi nihilist.
Filosofia nihilista contine un mare adevar obiectiv.
Dar tu, ca fiinta umana, e imposibil sa devi intru totul asa.Pentru ca asta inseamna sa nu mananci(adica,ce sens exista in actiunea de a manca,daca tot murim),sa nu bei, sa nu iti faci o cariera, sa nu dormi, sa nu fii treaz, adica sa nu existi.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Exact, asa este, ai dreptate.

| Niklauss a răspuns:

Sunt de acord cu tine dar nu vreau sa vorbesc despre Dumnezeu la cineva cu numele AnimeLover intelegi? si care traieste de pe o zi pe alta si care crede ca traieste fara scop, mai bine il las sa se certe cu altul decat sa imi fac eu nervi cu toate ca nu imi respect datoria mea de crestin ortodox.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Niklauss):

Asta se cheama sa judeci o carte dupa coperta. Si ce daca am numele AnimeLover95, asta nu inseamna ca nu pot avea discutii cu alti oameni despre diferite subiecte.

| Stell99 a răspuns:

De fapt sunt 2000 de miliarde de galaxii in universul observabil :)
Daca galaxia noastra ar disparea nu s-ar observa :))

https://www.google.ro/......https?/url
Planeta noastra este una unde supercivilizatiile fac experimente biologice si sociale.

Daca ai timp citeste.Merita timpul pierdut!

https://www.google.ro/......https?/url

| Mayhem666 a răspuns (pentru Stell99):

Numerele sunt irelevante, am spus miliarde, pentru ca nu voiam sa le explodeze capul unora care vor citi postarea, si am incercat sa simplific postarea cat de mult posibil, pentru ca sa inteleaga si cel mai tembel cap patrat ce am scris eu acolo.
Poate o sa o citesc la un moment dat cant o sa imi vina cheful de stiinta, deocamdata nu am starea necesara sa citesc ceva, dar mersi pentru link.

| Stell99 a răspuns (pentru Mayhem666):

Este demascarea religiilor!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Stell99):

In cazul asta, sigur o sa o citesc, dar cum spuneam, nu acum, ca nu am starea necesara sa citesc ceva.

| Stell99 a răspuns (pentru Mayhem666):

De fapt e foarte greu de explicat ceea ce contine acea carte.
Doar citeste cand ai timp.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Stell99):

Cum spuneam, o sa o citesc sigur.

| KNST a răspuns:

Suntem interdependenti. Contam pentru toti ceilalti, in functie de alegerile noastre. Pana la un punct.

| Mayhem666 a răspuns (pentru KNST):

Ma refeream mai mult prin "noi", ca civilizatie, nu ca persoane independente. Mai mult ca un "tot".

| KNST a răspuns (pentru Mayhem666):

Exact asta am cautat sa-ti explic prin postarea mea. Poti observa faptul ca am scris la pers. 1 plural.winking Omul este fiinta gregara, nu exista "eu". Cine vrea sa mearga singur... sa colonizeze Marte (LOL).

| CryLulu a răspuns:

Dacă stai să te gandești la toate acestea cateodată vei crede că nu merită să exiști, dar știi ce? Trebuie să trăiești fără a te întreba de ce o faci, să trăiești precum ar fi ultima ta zi, să te bucuri cum ar fi prima zi și să iubești cum ai vrea să te iubească cineva, dă sens propriei tale vieți, fi propriul rege.

| Mefi a răspuns:

Eu cred ca fiecare om are un scop, un rost in viata, un rol si fiecare conteaza pentru cineva.De exemplu daca tu sau oricare alta persoana din aceasta lume ar muri, acea persoana ar schimba ceva familia lui, viata lor.Sa o luam altfel parinti tai ei au luat decizia sa te aduca pe aceasta lume, tot ei muncesc pentru tine sa iti faca un viitor si asta cred ca se cam intampla in fiecare familie, si daca tu tia i lua viata ei ar avea de suferit.De multe ori eu si prietenii mei ne gandim la asta si vorbim despre rolul nostru in lumea asta Si dupa multe vorbe nu rezovam cine stie ce, dar avem totusi o schita;; o vorba, un lucru iti poate schimba viata;; Deci preitenul nostru nu dau nume, a vorbit cu o fata, pe nu stiu ce motiv sa u despartit, si dupa mult timp la scoala eu si alt prieten o vazusem pe ea si era de servici la poarta scolii, noi mergeam sa ne cumparam de mancare si cand ne am intors i-am spus lui ca o vazusem la poarta si el asa sod spune faina ce sa zic, si cand am mai trecut o data pe langa ea era si el cu noi si la saultat si noi am mers mai departe si i am lasat sa vorbeasca si dupa cateva zile ne a zis ca sau impacat: Si unde am vrut sa ajung, daca noi nu ia am fi spus ca ea e la poarta ei nu erau acum impreuna, nu ar fi vorbit, dintr o banala vorba,, Ba, e Maria la poarta,, ei sunt acum impreuna, daca noi nu am fi zis acum poate nici nu isi mai vorbeau laughing
Ce este ciudat e ca parca toate lucrurile se leaga unu de altul, si pote o sa aflam mai multe raspunsuri cand o sa trecem in nefiinta. Si ca ai zis tu ceva de planeta, eu cred ca daca planeta noastra nu ar exista, am exista noi intr o alta galaxie, nu stiu Dar cred castiu un lucru Dumnezeu ne a dat viata cu un motiv, poate sa ne testeze, cine stie, dar daca tot avem o viata ce ar fi sa o traim si sa vedem unde ne duce big grin
Poate peste cativa ani cine stie tu o sa conduci tara