| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de evolutia noastra ca specie pe care am avut-o pana acum? Cat de departe credeti ca vom ajunge si care credeti ca ar fi anul in care vom ajunge suficient de avansati, cat sa ne consideram si noi o specie avansata in acest univers.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Nu pot sa-ti spun anul, dar pot sa-ti spun ca ne vom putea considera o specie avansata atunci cand vom fi cu adevarat unificati pe aceasta planeta. Atunci cand nu vom mai avea razboaie, cand nu vom mai avea nationalism si superstitii, cand tarile vor fi aliate in loc sa fie rivale. Fiecare om de pe planeta asta, idiferent de locul unde va trai, va trebui sa aiba aceleasi drepturi cu oricine altcineva, sa nu mai sufere din cauza foamei sau a bolilor, si sa simta ca e in primul rand un cetatean al planetei Pamant, si nu doar al unei singure tari. Va trebui sa avem o populatie stabila, nu prea mare, si sa nu mai distrugem mediul natural sau sa modificam clima. Apoi in plan tehnologic, putem spune ca vom avea o oarecare importanta in acest univers atunci cand vom reusi sa avem o prezenta semnificativa macar in sistemul nostru solar. Asta inseamna o explorare amanuntita a tuturor corpurilor mai mari decat asteroizii, si poate si unele colonii, macar pe inca o planeta (probabil Marte). Odata ce sistemul nostru solar ar fi "imblanzit" am putea sa visam la calatoria spre cea mai apropiata stea, iar de acolo ar incepe o noua etapa, si mai glorioasa, a civilizatiei noastre.

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Specie "avansata" comparativ cu ce? Cunostintele noastre actuale indica faptul ca suntem cea mai avansata specie.

Se estimeaza ca in aproximativ 200 de ani vom deveni o civilizatie de tipul I pe scara Kardasev. Aica vom putea folosi intreaga energie a Terrei.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Superciviliza%C8%9Bie
https://en.wikipedia.org/wiki/Kardashev_scale
http://waitbutwhy.com/2014/05/fermi-paradox.html

| CuriousStuff a răspuns:

Atata timp cat nici macar nu stim cum arata alte forme de viata de pe alte planete putem sa zicem fara sa mintim (desi pripit) ca suntem cea mai avansata specie. Nu o sa ajungem foarte departe, parerea mea e ca o sa ne autodistrugem in maxim 1000 de ani. Daca nu face treaba asta vreun asteroid pana atunci.

| syd2 a răspuns:

Nu o sa ajungem "suficient" de avansati, niciodata.
---

Desi daca vrei sa-ti fac un scenariu sci-fi, pai, daca s-ar gasi o modalitate de a combina genele animalelor cu genele omenesti, atunci am combina genele tuturor animalelor si insectelor cu ale omului si am obtine un super human cu vedere de noapte zburator rapid etc, dar cred ca ar arata extrem de urat.

| KodrutZ a răspuns (pentru syd2):

Ai inceput bine rationamentul dar l-ai sfarsit foarte prost. Ceea ce ne-ar duce catre nemurire si lipsa conflictelor ar fi folosirea creierului la intreaga lui capacitate. Bine, cel mai probabil fix dupa ce s-ar intampla asta, s-ar lasa cu un macel mondial, dar mai mereu e nevoie sa demolezi ca sa construiesti...
Ca sa raspund la intrebare, nu cred ca putem estima ceva pertinent. Momentul critic ar fi ala cand oamenii vor reusi sa se detaseze de cacaturile materiale si falsele valori. Asta nu inseamna sa facem budismul religie universala, ci... nu stiu, e nevoie de un declic universal. Posibil o catastrofa.

| drutzix a răspuns:

Suntem cea mai avansata specie pe care o cunoastem.
Presupun ca evolutia se va opri cand se va rafina tratamentul telomerilor, lucru care ar opri imbatranirea.
Nu suntem foarte departe de asta.

| ExprimareLibera a răspuns:

Am fi fost mult mai evoluați fără religie.
Religia a fost și este cancerul societății. Nu are legătură cu adevărata noțiune de divinitate, având legătură doar cu dogmele, cu instigarea la ură, cu manipularea maselor.
E posibil ca unele tehnologii din trecut să fie ascunse de ochii majorității, astăzi existând tehnologii mult mai avansate, accesibile numai armatei. Dar să nu o dam in teoria conspirației, putem doar să presupunem.
Cat timp va exista tanti Maria si nea Vasile care să meargă la biserică și să se înjosească în genunchi precum salbaticii, rugandu-se zeilor mitologici, abrahamitici, nu ne putem considera evoluați.

| Стоика a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Cum am fi fost mult mai evoluați fără religie? Și la ce evoluție te referi? Te rog, dacă se poate să-mi spui concret cum a împiedicat religia această "evoluție" despre care vorbești.
.

| user5493 a răspuns:

E dificila intrebarea

| 0Alexander0 a răspuns:

E greu de aproximat in ce an vom fi o specie avansata in univers, pentru ca nu stim alte specii avansate inca, si nu le stim criteriile, decat ipotetic.

| RaulAndrei20v a răspuns:

Iti zic eu care e treaba cu evolutia noastra: Vestea buna e ca planeta noastra a evoluat si inflorit timp de 4, 5 miliarde de ani! Vestea proasta e ca de curnd ne-am bagat noi ca mustele la curu' calului... /Zaiafet. Pai eu cred ca nu vom avansa cum crezi tu in tehnologie. Da, vom avansa in tehnologie, dar nu in tehnologia moderna, ci cea spirituala (in viitorul apropiat) e o poveste mai lunga si nu are rost sa intru in amanunte.