| Gabica a întrebat:

Hey,TPU! Voi ce credeti ca se intampla in Triunghiul Bermudelor? Va rog opinii proprii, nu copy&paste ca stiu si eu sa caut pe Google.

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu este vorba de a crede sau nu, sunt lucruri care se întâmplă. Dispariţia de nave şi avioane, într-un mod straniu, cuprinde o listă lungă ca număr şi ani.
Am citit foarte mult despre acest fenomen, dispariţia acelui Zbor 19 care era format din avioane militare cu piloţi special instruiţi pentru diferite situaţii speciale a fost cireaşa de pe tortul celor 5000 de dispariţii.
Citeşte şi despre piramida descoperită în acea zonă.
Ca explicaţie, după mine şi nu numai, este vorba despre o falie spaţio - temporală.

| Inferno a răspuns (pentru Arthur):

"Citeşte şi despre piramida descoperită în acea zonă. "
Am cautat informatia asta si eu pe internet dupa ce am citit intr-o carte de aceste piramide, dar nu am gasit.
Nu mai stiu exact, dar parca era vorba de trei piramide de culoare alba, rasturnate ce au fost gasite in asa zisele colturi ale Triunghiului Bermudelor.

| Arthur a răspuns (pentru Inferno):

Ai aici unul dintre articole : http://www.financiarul.ro/......ermudelor/
Interesant e faptul că a fost descoperită cu mulţi ani în urmă dar nu s-a publicat prea mult despre acest lucru şi, ciudat, oamenii de ştinţă nu sunt prea interesaţi de această descoperire majoră. Poate fi o legătură şi cu pierduta Atlantidă.

| Inferno a răspuns:

Cum adica sa cred? Aici nu e vorba daca eu cred sau nu, este vorba de ce este, iar disparitia avioanelor si a ambarcatiunilor este un lucru cert. Poate nu cred ca barca lui x care pescuia in acea zona a disparut, poate asta nu sunt nevoit sa o cred, pentru ca este un caz izolat. Dar cand dispar vase de mare tonaj, avioane militare, chiar mai multe (vezi zborul 19) nu mai este vorba de a crede sau nu, acestea sunt lucruri clare, nu poti nega disparitia lor. Din contra (repet) poti verifica in registru. Triunghiul bermudelor nu poate fi ignorat, ce se intampla insa acolo este discutabil.
Exista explicatii mai mult sau mai putin stiintifice. Explicatii fanteziste sunt din cele mai diverse : Portal care face legatura cu o lume paralela, monstrii marini, extraterestrii, ba chiar in urma unui caz interesant in care un vapor a disparut de pe radar fiind gasit ulterior in stare perfecta doar cu lipsa echipajului, chiar si tacamurile si scaunele de la masa fiind la locul lor, au aparut teorii ale atlantilor, ale sirenelor si ale OSN-urilor (Obiect submarin neidentificat).
Teorii mai pertinente sunt: Emanatie de metan din algele de pe fundul marii, cea ce ar protuce o scadere a densitatii apei la suprafata cauzand absenta flotabilitatii ambarcatiunilor.
Ceata electromagnetica ce poate deregla aparatura de la bordul avioanelor.

| Nu a răspuns:

Vezi teoria relativitatii, te ajuta sa intelegi happy

| Accero a răspuns:

happy Ceea ce se intampla in triunghiul bermudelor, este ceva paranormal, sunt o multime de teorii, unele bazate pe cercetari, altele fiind doar pure inventii menite sa atraga povesti care sa se vanda bine. Parerea mea personala e ca nu o sa inteleaga nimeni, vreodata ce se intampla cu adevarat acolo, pentru ca nu a existat nimeni care sa se mai intoarca de acolo. Au existat oameni care S-au laudat pentru presa ca s-ar fi intors, dar doar de spectacol, Curentul Vortexual foarte puternic duce la ruperea barierei temporale, personal cred ca ce intra acolo, nu dispare, trece doar intr-o alta dimensiunewinking