| Hahahaihui a întrebat:

Hipnoza se efectuează prin intermediul vreunui drog ce permite interogatorului să consulte anumite afecțiuni psihice ale persoanelor în cauză?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Doar prin anumite metode pe care le stie doar cel care te hipnotizeaza.

| doctorandus a răspuns:

De ce ai vrea sa fii hipnotizat? In psihiatrie hipnoza e tehnica unora cu statut de paria. Asta e hipnoza in stiintele medicale: tehnica unor paria. Hipnoza se practica mai degraba la circ decat la spital. Singurul efect terapeutic al hipnozei este ca devii mai usor la portofel.

Psihiatrii si psihologii pot invata hipnoza intr-un curs optional, dar marea lor majoritate nu o practica, deoarece nu are efect terapeutic. Bine, exista si psihiatri si psihologi sectanti sau cu idei deviante, aia, da, practica hipnoza. Dar fara a avea baza stiintifica.

| Hahahaihui explică (pentru doctorandus):

Înțeleg, în vara anului trecut printr-o acțiune surpriză pusă la cale de niște indivizi într-o localitate din Spania unde locuiesc împreună cu familia.
A fost un efect halucinant în care nu puteam deschide ochii și aveam impresia că trăiesc într-o altă dimensiune, a-m fost anchetat prin metoda aceasta agresiv fiind inmobilizat de la spate de către un tip aparent supărat cu un anume pretext, iar urmările a-u fost devastatoare : am pierdut serviciul, am avut un accident de trafic în care era să pierd și viața, iar vizualizările puternice ale unor vise persistente mă acompaniază în continuare.

| T0T a răspuns:

Dacă te droghezi, normal că ai efecte „halucinante".

| Hahahaihui explică (pentru T0T):

Este vorba de o acțiune involuntară în care a-m fost supus cu ceva timp în urmă. De aceea întreb în legătură cu ce fel de droguri obișnuiește tâlharii ăștia să scoată informații de la x și y în timpul hipnozei pentru a fura informații și nu doar; e un procedeu mai complex, prietene.
Oamenii de radio știu mai multe

| T0T a răspuns (pentru Hahahaihui):

Clar încă se simt efectele.

| doctorandus a răspuns (pentru Hahahaihui):

Ca sa raspund mai pe larg: nu exista "ser al adevarului". Daca droghezi un om va face marturisiri fantastice, va recunoaste crime absurde si imposibile, dar nu afli ceea ce doreai, si anume adevarul.

Ce exista sunt halucinatiile produse de sleep paralysis, o stare intermediara intre veghe si vis, care la majoritatea oamenilor nu exista sau nu apare.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Se efectuează prin puterea lui Satan de care sunt posedati cei ce o practica.

| Hahahaihui explică (pentru TamplaruAnisoara):

Mulțumesc. Anumiți cunoscuți din trecut, i-am întâlnit sub o altfel de înfățișare(dar la vârste diferite, mai tineri ori mai bătrâni), dar pot fii recunoscuți cu ușurință și nu înțeleg de ce aceștia tind să ceară anumite răspunsuri, ori să mă studieze îndeaproape.

| Hahahaihui explică (pentru TamplaruAnisoara):

Mulțumesc frumos.
Locuiesc în sudul Spaniei de mult timp impună cu familia și ulterior anumite persoane cunoscute din România ori de aici le-am recunoscut sub o altă înfățișare, mai vârstnică ori tânără, chiar și persoane publice ce obișnuiesc să ceară răspunsuri anumitor întrebări ori să discute ca și cum am fii aceeași și mi se pare straniu.

| doctorandus a răspuns (pentru Hahahaihui):

Gandeste-te ca ai halucinatii.