| anonim_4396 a întrebat:

Hmmm : Cand spunem / spun " creierul nostru " sau " creierul meu " consider ca este un pleonasm. Nu ne / ma referim / refer drept ca fiind " noi " sau " eu " dupa caz. Voi ce credeti?

3 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cum o sa fie pleonasm? Nu numai omul are creier. Si vaca are creier si cainele si pisica.
In plus cuvantul "creier" poate fi folosit si cu sens figurat (Ex: Creierul societatii)

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Poate se referea strict mental. daca noi suntem mintile noastre atunci cand spun eu mintea mea se gandeste pe sine. scopul ei e sa gandeasca predicatul propozitiei nu sa se autodefineasca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca nu stii ce inseamna pleonasm.