| Misterious_7096 a întrebat:

E corect sa spunem"iarba verde" sau e pleonasm?

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu, nu este pleonasm. Iarba poate avea mai multe nuante, poate fi uscata, galbejita sau verde.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Este corect, pentru ca, pe langa iarba verde, mai exista si iarba uscata (fan), iarba parjolita sau arsa de soare, sau ofilita (galbena).

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

E corect de ce sa fie pleonasm? Cand spui copaci de exemplu trebuie neaparat sa fie verzi? Atat doar ca iarba uscata se numeste fan, dar din punct de vedere gramatical e corecthappy

| Petronela a răspuns:

E corect sa spui iarba verde, nu e pleonasmhappy

| pitesti a răspuns:

Cand e uscata iarba e galbena... deci din punctul meu de vedere nu e pleonasm

| SRJ a răspuns:

Iarba se mai si usuca...

| danny1337 a răspuns:

Eu unu` cred ca e corect deoarece exista si iarba arsa laughing (galbena)

| danco a răspuns:

E corect, nu e pleonasm. ca si cum ai intreba o precupeata la piata: Mamaie, de ce rosiile astea sunt galbene? Si ea sa-ti raspunda: Pentru ca sunt verzi.

| ClaudiuAndrei90 a răspuns:

Pai nu deoarece iarba nu este tot timpul verde.

| Deeiu a răspuns:

Este corecthappy

| ☆ Danny☆ a răspuns:

Nu, din cate vad eu. Intra pe http://dexonline.ro/definitie/pleonasm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E corect.Pleonasmul reprezinta repetarea inutila a doua(sau mai multe)cuvinte cu acelasi inteles. Ex:baba batrana(clasicul exemplu), copil tanar, urc sus, cobor jos, avansati inainte, dar totusi.Pleonasme acceptate sunt cele care intaresc o anumita idee, spre exemplu:am vazut cu ochii mei sau am auzit cu urechile mele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Am vazut cu ochii mei" este pleonasm pentru ca nu poti sa vezi cu ochii altcuiva.