| Parakeets a întrebat:

Https://www.descopera.ro/......-mai-slabe

Pam-pam! :)

Ce spuneți de asta?
Mereu OPTIMISMUL o fost considerat cel mai valoros. Era considerat la fel ca nemurirea, ba chiar se considera că mori mai greu dacă ești pozitiv și numai un soare. :D
Ce ziceți de aceste noi dovezi?
Sunteți pro sau contra?

După ce citiți asta vă gândiți să deveniți ceva mai realiști sau rămâneți tot optimiști?

Iar cei care natural sunteți realiști/pesimiști deveniți oare oleacă mai pozitivi după auzirea acestor noi studii/vești? Că poate nu e ceva rău să fiți așa cum sunteți. :)

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

O...peltea sociala (pentru gospodinele cititoare de Daily Mail sau The Sun, un fel de Libertatea britanice), care se refera foarte specific la optimismul excesiv.
Daca as intreba un neurolog: Care este legatura dintre starea de "optimism excesiv", "functia cognitiva", si "evenimentele financiare majore"? (am pus intre ghilimele fix termenii din articol), ala m-ar trimite la plimbare... sau la un psiholog, pentru ca raspunsul este DOAR de aceasta natura, mai exact, de bun-simt.
Pana si un copil de 15 ani realizeaza probabil intuitiv, ca un optimist excesiv mai ia si decizii proaste, nu are nevoie pentru treaba asta de aceasta gaura-n cer care se cheama Descopera.ro.
In alte cuvinte, adevarul stiintific din articol este similar cu: "Daca te imbeti, risti sa mergi impleticit..."
Daca cineva este pasionat de "stiinta" pe care astfel de site-uri de popularizare o revarsa asupra poporului, am mai gasit in trecut niste... minuni!
http://www.descopera.ro/dnews/9003632-bunicii-cheia-evolutiei-umane

http://www.descopera.ro/......l-de-deces

Ce om sa fii, sa nu apreciezi? :))
Era sa uit:... Pam-Pam! :)

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu este nevoie sa facem predictii nerealiste despre existenta unui viitor mai bun, sau mai rau. Amandoi putem explora aceeasi realitate obiectiva, dar avea perspective subiective diferite asupra ei.

| sabin89 a răspuns:

Valoarea optimismului exagerat este exprimată în câteva cuvinte de zicala românească: Curaj găină, că te tai!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce e asa mare descoperire?
e de mult stiu... cu cat mai prost cu atat mai fericit.

| Parakeets explică (pentru suntserios):

Parcă o citați pe mama și speech-ul ei.

"Mamă, la ce-mi trebuie mie să știu atâtea?! E suficient să-mi fac meseria cu brio, să aduc banu acasă și să trăiesc." Cam aceeași atitudine o are până și cu religia, când îi spun că se duce la Biserică, dar habar nu are ce zice Biblia. Dar îmi cere mie să fiu smerită și cu frică de Dumnezeu. happy Dar nu știm de ce trebuie să avem această "frică" de Dumnezeu. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ignorance is bliss. Ferice de aia saraci cu duhul. Etc etc etc
Nu devin in nici un fel. Eu sunt un combo de optimism si realism intunecat, asa. Vad ca sunt inconjurat de cretini, incompetenti, cete intregi de sub-oameni cu gindire medievala... dar ii am si pe aia citiva ai mei. Pentru care as muri fara sa clipesc din ochi daca ar fi cazul. Asa ca pot alege sa ma amarasc privind in jur sau sa fac tot posibilul ca sa imi fie bine pana la urmatoarea revedere cu gasca mea de nebuni (si cateva nebune) frumosi/frumoase.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi, înseamnă că totuși Dumnezeu Ăsta v-a dat parte de lume faină prin jur. Orice ați spune despre God, tot El v-a îngăduit să aveți acea gașcă de nebuni.
Dar nu la toți ne dă la fel. În trecut și eu tânjeam după fix aceleași chestii, până am realizat că asta nu prea e posibil.
Am câțiva amici prin prisma TPU-ului, ba chiar, dar fiind din orașe diferite, nu e la fel ca atunci când ai o gașcă de prieteni în orașul tău. Iar cât de neamuri, ce să zic, fiecare cu pâinea lui și jobul lui și oricum nici cu ei nu prea sunt eu așa deschisă. Unora le sunt indiferentă, alții m-or plăcea sau chiar nu, din neam, așa că nu-i deranjez. laughing)
Așa că, de găști nu se pune problema. Am doar 2 papagali, dar nici cu ăia nu pot face nimic, îi gâdil eu și pup, dar i-am traumatizat din cauza asta și am lăsat-o mai moale până și cu asta. Singura care chiar mă adoră prin acest cartier unde stau, e Garfield, o pisică portocalie, ar fi ca și mascota cartierului nostru laughing) că umblă brambura pe aici pe la noi prin cartier și mai mă salut cu ea, dar când apuc să ies din casă, vine se gudură pe la picioarele mele și așteaptă să-i dau mâncare sau când mai stau pe balcon, la fel mijește ochii să-i dau și ei ceva. happy

În rest, nu am parte de prieteni. Bine, după tot ce am pățit, nici nu prea mai cred în prietenie foarte mult. Însă da, cei cu care am reușit să leg o conexiune pe aici, de pe TPU și am ținut să ne mai auzim sau vedem, am rămas prieteni. Dar iar specific că nu e la fel ca atunci când ești din același oraș.
Fiecare cu povestea lui.
Dar nici nu mai știu la ce întrebare era asta. laughing)
M-am abătut de la subeictul principal, care era? laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Nu mi-a dat nimeni nimic. E ca la magneti. Gastile astea de 1-2-1000 se formeaza sau nu. Pentru ca de multe ori discutam de joburi comune, interese comune, etc. La un concert de manele ai 80% sanse sa fie numai de-astia cu joburi pe combinatii si tupeu sau low-end, gen soferi, agenti imobiliari, proxeneti, samsari, maturaturi de strada, pe cand la concertele si festivalurile de metal, IT/medici/avocati samd la greu.

Poti tinji dupa chestii, sau poti sa faci tot posibilul sa pui mina pe chestiile alea. Nu neaparat in sensul de a fi disperat/a, ci de a avea incredere ca se va intampla. Mai ales incredere in propria persoana, inainte de cei din jur.

Ca nu esti din acelasi oras cu aia cu care te vezi ca sa te simti |acasa|, asta face cu atit mai pretios timpul petrecut impreuna.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Ultima parte o ador.
Da, aveți dreptate. happy
Chiar îi apreciezi mai mult pe prietenii de la distanță decât pe cei cu care te-ai vedea zi de zi. laughing)
Cu ăia oricum probabil doar m-aș certa. laughing)

Dar la faza cu tipul de concert și tipul de oameni, nu e doar o etichetă? laughing) Adică chiar credeți că e posibil ca la maneliști să vină doar bombardierii și la Rockconcert să vină doar iluminații? laughing)
Adică v-am zis și eu sunt tot fană rock și chiar urăsc manelele laughing) dar asta acum nu înseamnă că dacă nu-mi plac mie manelele sau manelele sunt cultura țigănească, asta nu înseamnă neapărat că ar fi și incult genul acela de muzică și s-ar duce acolo numai bombardierii, nu? happy Cum cred că și invers e posibil. Nu automat toți oamenii de la concertele rock sunt mai iluminați. Cred laughing)

Deși nu vreau să judec, dar am cam văzut totuși ce se promovează în manelele de pe Taraf, că fără să vreau am dat și eu o dată din pură curiozitate să văd cu ce se mai mănâncă maneaua în ziua de azi.
Și m-a frapat, mai ales că linia melodică părea ok, chiar ok și era o din aia de corazon melodia, dar videoclipul era de canal, de Iad și cred că până și-n Iad se prezentau imagini erotice sau gotice mai frumos.
Era o tipă plină toată de haine de piele neagră, lucioasă, dar arăta oribil, dansa lasciv, dar nu mi mai aduc aminte pe ce, exact laughing) într-un garaj creepy și cred că avea și un bici sau o motoretă și nu mai știu ce naiba făcea cu ea. laughing) O fost groaznic să privesc acele imagini și am multă imaginație, dar la alea nu m-am putut uita decât vreo 3 secunde apoi am schimbat canalul.
Însă melodia m-ar fi atins poate chiar la Corazon dacă nu-mi distrugea imaginația și privirea videoclipul. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Nu e vorba de posibilitati, e vorba de ceea ce cunosti. De nivelul de educatie. Nu discutam de caracter, sunt si destui metalisti care ca oameni sunt relativ infecti, eu ma gindeam la statut social/educatie/nivel profesional. Uite, vara asta la Rockstadt l-am vazut pe Horodniceanu. Fost cap al justitiei antimafie de la noi. La rindul lui cu ceva probleme cu justitia. Sau fosta mina dreapta a celui de la Hexi Pharma care a fost sinucis. Omulet super-doxat, cu vreo 3 facultati terminate pe bune, cel mai probabil multi-milionar in euro. Care a avut totusi o viata destul de nasoala (murit prima sotie intr-un accident cu el la volan, intrat fix dupa aia la inchisoare din cauza ca avea o pedeapsa cu suspendare anterioara pentru niste masinatiuni la bursa, a fost implicat si in scandalul Hexi Pharma). Si cu care am stat la o bere si la povesti fara nici un stres, fara vreo impresie de superioritate din partea lui. Si multi pe care ii stiu pe acolo sunt oameni GREI, care probabil la job sunt niste dumnezei la care nimeni nu vine sa ii traga de guler, insa acolo sintem toti la acelasi nivel. Prieteni. O MARE FAMILIE.
Daca era manea, aia habar n-au de imagini gotice sau erotice, lol. Ca tot discutam de astea, lemme enlighten your darkness a bit:
1. https://youtu.be/lDZ7p7WAG2o?si=AXdfGbURVmp0QxgU
1.1. https://youtu.be/jhK2ev_O-pc?si=2CT5iSxFaHOSjryF
2. https://youtu.be/qyxrzUe_TDM?si=Zn5oFFoIoNScJN6b
3. https://youtu.be/YnbOhSGVbRg?si=7xILcNHD6qNxGvor

Oricit de bine ar fi facut clipul, maneaua tot manea ramane.
Si ca sa inchei cu un mindfu*k, Norwegian Reggaeton (l-am mai mentionat pe aici): https://youtu.be/j0YXfeNxJJ0?si=5HS9uai0FWRpA4RJ

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Mai bine nu povesteați de oamenii grei cu care socializați. laughing)
După mărturisirea asta o să rarific conversațiile cu dv laughing) și chiar le adoram. laughing) Smart man, aș zice eu. laughing)
Dar nu știu dacă ați uitat, sufăr și de o oarece paranoia laughing) deci o să încep să cred că mă veți urmări, ori să-mi faceți felul, ori să mă infiltrați în nu știu ce sectă secretă a Statului pe post de cobai. Oricum eu cam mereu cred asta. Uneori de aceea și ador să fiu grasă, pentru că mi-e frică să nu cad pradă, slabă și singură dacă aș fi, proxeneților. laughing)
Dar rock-ul o să vi-l ascult. laughing)
De când mai caut rock, n-am prea mai găsit ceva rock, ce să-mi placă. Am cam ascultat tot ce se poate asculta, cred. laughing)
Însă m-a prins și pe mine muzica celtică și din zona asta nordică europeană, mai ales cea în care cântă despre fenomenele naturii și chestii de genul. Însă din ce am auzit, ar fi cam păgână muzica aia. Dar mna, acum fiecare cu păcatul lui nevinovat. Oricum la muzica aia, nu pot renunța orice-ar fi. laughing)

| J0B0MAT a răspuns:

E dovedit de mult că gândurile pozitive, o atitudine optimistă contribuie la o stare mentală mai bună, ajută imunitatea și condiția fizică, productivitatea.Și plantele se dezvoltă mai bine atunci când sunt într-o atmosferă pozitivă. Citisem de un experiment cu semințe de plante cărora li s-au spus cuvinte frumoase, încurajări și alte plante, din aceleași semințe, în același condiții de plantare și mediu, dar cărora li s-au spus vorbe urâte.Primele au crescut mai mari și au rezistat mai mult, iar celelalte mai mici și s-au ofilit mai repede.Așa e și cu noi, oamenii.

| Emma30555 a răspuns:

Se știe ca gândirea pozitiva atage binele. Ideea nu e sa fii nerealist ci sa vezi mai degrabă partea plina a paharului nu pe cea goala

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu rămân doar ceea ce am fost și până acum... adică, un preparat culinar cu DE TOATE! happy ( SARE, ZAHĂR ÎN CANTITĂȚI EGALE... CÂT DE CÂT! )
Zâmbet și Tristețe...
Soare și Nori...

happy

https://youtu.be/E_nkO-HYi6g?feature=shared

happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Era considerat la fel ca nemurirea, ba chiar se considera că mori mai greu dacă ești pozitiv și numai un soare. big grin "

Oare te și chinui?! happy ))))