| anonim_4396 a întrebat:

Https://youtu.be/Dlr9jJJhS2U

Ce credeți? Dezbateți/argumentați. happy

18 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai ce sa argumentez, nici nu am ce, zice si el de iluzii acolo, ce sa zic.Si stie ca-s iluzii dar o zice asa ca sa auda lumea ce vrea sa auda.
Asta cu spiritualismul, isus si altele parerea mea e ca sunt vrajeli ca sa ne mintim sa suportam viata asta de cacao, ca altfel multi ar lua-o razna.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Mai degraba un pic de meditatie transcedentala si gata. Cind il aud cu dumbniedzau... better now. Skip. Neeext! Mai bine asa - https://youtu.be/QL-Dl3y6rDU

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Preferi Îngerul Întunericului în locul Îngerului Luminii? sad laughing)

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai meditatia aia mai ajuta, dar iluzia cu religia cucu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prefer nici o bazaconie supranaturala. Daca il asculti pe La Vey, nu mentioneaza niciodata fiinte supranaturale. Satanismul lui e o filozofie hedonist/umanista, nimic mai mult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Cam da. Satanismul lui La Vey nu se vrea a fi o religie conventionala. De fapt nu e religie decat daca consideri faptul ca venereaza ceva, doar ca acel ceva e OMUL.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai si satanismul si tot sunt iluzii inventate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Breh, "satanismul" astuia e un sistem filozofic pe care l-a numit asa mai mult la misto. NU E NICI O ILUZIE ACOLO. Filozofia lui La Vey nu include nici o balacareala supranaturala!

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am inteles. Eu ma refeream la aia care cred in dracu si lacu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ahahaha, e funny ca majoritatea covirsitoare considera ca satanismul e preaslavirea unei alte fantome, non-barboase si cu mai putini adepti. happy

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eee...o tampenie.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă nu-ți dorești nimic, ai sanse să devii om al străzi.
Dacă-ți dorești un palat. șansele să obți o vilă sunt foarte mari
Nu contează căte cărți citești, cu căți oameni vorbești sau căte la cate filmulețe te uiți. Contează cum intrerpretezi informațile.
Si da, eșecul nu inseamnă nimic mai mult decăt o incercare nereușită.
La fel ca și atunci cănd sunt mici și invățăm să mergem, Cădem dar nu ne lăsăm. suntem curajoși iar frica de eșec incă nu există

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Așa este! Ai găsit o observație faină a copilăriei mici și a învățării mersului. Ba chiar mi-ai adus o nouă întrebare în viață happy
De ce dezamăgirea ar fi mai mult a lumii adulte, decât a copiilor? Și da, copiii chiar nu se supără că nu au învățat să meargă, oricum acolo e doar un proces de încercare și eroare și în final vine totul natural. E oare posibil ca și dezamăgirea și frica de eșec să fie condiționate, așa cum tot psihologii susțineau că frica în sine, este un comportament condiționat, învățat, nu genetic, înăscut. happy
Iar dacă frica de eșec și dezamăgirea se învață pe durata vieții, oare lucrul ăsta nu ar trebui să pună părinții pe gânduri, adică în loc să-l felicite la cele bune și să-l pedepsească la cele rele pe copil, nu ar fi mai ok, doar să-l sprijine și să-i ofere resursele necesare prin care ei singuri să depășească anumite obstacole? Hmm, îmi plac noile întrebări la care m-ai trimis. laughing Și noile analize laughing Cred că e de luat în calcul chiar și în meseria mea. happy

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu sunt genul de om pragmatic. Nu-mi irosesc timpul cu lucruri pe care nu le doresc sau nu-mi plac.
Tipul ăsta cam asta face. Nu înțeleg de ce, dar nici nu-l judec.
Insă subiectul EȘECT e favoritul meu și vreau să adaug căteva cuvinte.
Dacă nu te lovești de pragul de sus, nu știi cănd să apleci capul data viitoare.

Printre ei, bursarii au o vorbă.

-La bursă se întălnesc oamenii care au bani cu oamenii care au experiență.
la sfărșitul zilei, ăia cu experiență pleacă cu banii și ăia cu banii pleacă cu experiența.

| RosaliaOriginala a răspuns:

Prea lung videoul laughing

| anonim_4396 explică (pentru RosaliaOriginala):

Hai, măi! Nu te ucide, totuși laughing)
Chiar vreau să aud păreri, dezbateri, opinii, argumente și chiar contra-argumente. happy

| Mosotti a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Deci nu te intereseaza subiectul, ca de aia ti se pare lung.
Deci problema nu e ca e lung de fapt.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Il ucide, ca daca nu ii place subiectu, e tare anevoios sa te uiti la ceva de 35 min si 14 secunde.
Nu poti obliga cumva omul sa fie interesat de ce ne int pe noi.
E exact ce zice, ca avem esec daca facem ceva ce nu ne place doar ca ascultam de parinti care vor sa ne duca pe drumul lor.
Ca te irita sa faci ceva ce nu iti place.

A fost tare aia cu "mai bine cel mai bun gunoier decat mediocru in altele".

Zice bine omul ce zice asa in general, nu am o parere proasta.
Cum zice "nu stiu de ce alalalt poate dar poate, si ne e rusine ca nu putem si noi".
Pai poate ca are alt creier, alta personalitate, alta inteligenta, alt psihism, alte inclinatii catre activitati.

Nu prea am argumente contra.