| UnderPressure a întrebat:

Imi poate explica cineva modelul punctiform si extradimensiunile?
Cum e cu ele?
Nu e tema, de vina e un documentar din care nu am inteles prea bine. : ))

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Esti al doilea user care se uita la documentare...si intelege ce vrea el.
Superstringurile.
Explicatie: big grin
In vreme ce primele cercetari ale legilor fundamentale ale particulelor fizice s-au concentrat asupra descrierilor matematice in care entitatile primare erau puncte non-dimensionale, teoria superstringurilor folosea linii si bucle de energie ca elemente primare, unde prefixul "super" se refera la simetria speciala pe care corzile o poseda, si care le face sa realizeze o unificare in descrierea materiei si radiatiei din natura.
"Modelul" sau Teoria punctiforma pleaca de la ideea ca particulele elementare sunt asemenea unor bucle ce poseda o tensiune care ar depinde de temperatura mediului, la o temperatura joasa, tensiunea e foarte inalta si buclele se vor contracta comportandu-se ca niste puncte.
Problema rezida in doua aspecte: faptul ca imaginea punctiforma sufera atunci cand o aplicam in conditii de energii si temperaturi inalte, proprii universului timpuriu, si faptul ca superstringurile pot avea aceste proprietati numai daca ele exista intr-un univers cu mai multe dimensiuni decat cele trei, familiare.
Primele modele construite necesitau fie noua, fie douazeci si cinci de dimensiuni ale spatiului, apoi pornea cercetarea aproape de intervalul de Timp Plank, care ne asigura ca, daca universul a inceput cu, sa spunem, noua dimensiuni, toate dilatandu-se egal, atunci sase dintre dimensiuni trebuiau sa ramana la fixate la marimea universului din acel timp, recte, 10 la puterea -33 cm, in timp ce celelalte trei ramase au continuat expansiunea pana acum, cand au ajuns la de 10 la puterea 60 mai mari decat restul.
Astfel, conform acestei "Teorii", extradimensiunile raman fixate la scara de marimi Plank, asa ca efectele lor sunt imperceptibile cu experienta noastra, precum si cu realizarile de pana acum, legate de fizica energiilor inalte.

1 răspuns: