| MariMariaMariuca a întrebat:

Imi puteti spune si mie niste inventii ale lui Anders Celsius?
Dau

Răspuns Câştigător
| alexs99 a răspuns:

Anders Celsius s-a născut la Ovanåker în Suedia la 27 noiembrie 1701. A fost profesor de astronomie la Universitatea din Uppsala între anii 1730 și 1744. Celsius s-a ocupat în egală măsură și de geodezie și de fizică. A studiat aurorele boreale și a explicat acest fenomen pentru prima dată prin magnetismul terestru.
În anul 1737 participă la o expediție în Laponia la Torneo condusă de Pierre Louis Maupertuis, Alexis Claude Clairaut și Pierre-Charles Lemonnier pentru a determina lungimea unui grad de meridian. Expediția a confirmat ideea lui Isaac Newton că Pământul nu este perfect sferic, ci este aplatizat la poli.
În anul 1742 publică rezultatele cercetărilor efectuate pentru calibrarea unui termometru din sticlă cu mercur. Pentru acest scop alege ca puncte de reper temperatura de fierbere a apei, pe care o numește „0 grade", și cea de topire a gheții, pe care o numește „100 de grade"; după moartea lui Celsius cele două repere au fost inversate. Numele său a fost atribuit în 1948 gradului centigrad de temperatură, care astfel și-a schimbat denumirea în grad Celsius (°C).
Moare de tuberculoză în 1744, la nici 43 de ani.
Funda?

2 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Oare? Cine a pus la punct gradele Celsius? Cred ca si termometrul tot el l-a facut.

| MariMariaMariuca explică (pentru suffarstar):

Da, dar in afara de gradele Celsius si termometru a mai facut si alte chestii...Cel putin asa am auzit...