| Adeeeeeee a întrebat:

Imi puteti spune si mie 2 inventii din 1700-1900? Si vreau sa-mi spuneti si informatii despre cele 2. Funda! puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| raluka20 a răspuns:

Telefonul: In 1870, doi inventatori, Elish Gray si Alexander Graham Bell, amandoi in mod independent, sunt considerati inventatori ai telefonului, dar si-au inregistrat brevetul la cateva ore diferenta. Dupa o batalie faimoasa in justitie, Bell a fost declarat inventator al telefonului. Telefonul este o metoda de transmitere a sunetului cu ajutorul curentului electric. Bell si asociatii lui au infiintat Bell Telephone Company si au inceput sa inchirieze clientilor telefoane in perechi de cate 2 care nu puteau conecta decat 2 locatii. Adevarata telefonie insa a aparut atunci cand fiecare membru putea fi legat cu oricare dintre ceilalti. Pentru asta s-a inventat in 1878 o mica centrala manuala. Dupa 1893 au inceput sa apara mai multe companii de telefonie si dezvoltarea acestui serviciu a luat amploare.

Automobilul: este o inventie imaginata de multe persoane la mijlocul secolului XV dar a fost construit cu 200 de ani mai tarziu. Francezul Nicolas-Joseph Cugnot este considerat primul care a construit un vehicul. In 1769 el a dezvaluit modelul sau, o tricicleta cu aburi care cara 4 pasageri cu o viteza de 3, 6 km/h si care trebuia sa se opreasca la fiecare 20 de minute sa-si reimprospateze aburul cu care functiona. Aburul si electricitatea au fost folosite la inceput ca fiind combustibili pentru automobile pana la inceputul anilor 1900. Atunci a fost descoperita gazolina ca o alta sursa de combustibil. Folosirea gazolinei facea automobilele sa circule mai repede. In 1886, Karl Benz a fost un inginer mecanic neamt care a facut designul primului automobil practic care functiona cu benzina.

1 răspuns:
| AndreeaMabel a răspuns:

1700:Transilvania

Prima atestare documentară a localităţii Deleni, judeţul Sălaj.

Moldova

Reforma fiscală a lui Antioh Cantemir.
14 septembrie: Se încheie prima domnie a lui Antioh Cantemir în Moldova.
Începe a doua domnie a lui Constantin Duca în Moldova.

Ţara Românească

Prima hartă a Ţării Româneşti, publicată la Veneţia de stolnicul Constantin Cantacuzino.
Prima istorie a tuturor românilor, concepută în spirit modern, de către stolnicul Constantin Cantacuzino.
Prima carte nelegată de uzul bisericesc sau juridic care apare în Ţara Românească, tipărită la Snagov de Antim Ivireanul.

1900: Dupa 1900 a fost inventata si baia, incluzand toaleta, cada si tot arsenalul necesar igienizarii.
Primul automobil al firmei Rolls Royce a aparut in anul 1903. In anul 1908, apare in Europa automobilul Ford T, primul automobil produs in milioane de exemplare.
Aparatul de aer conditionat:
Inventia realizata in 1911 ii apartine americanului Willis Carrier.
Pianul:
Inventarea pianului, datata la 1709, ii apartine italianului Bartolomeo Cristofori, la momentul respectiv acesta fiind creator de instrumente muzicale. Instrumentul a fost denumit de acesta gravicembalo col piano e forte.
scara rulanta a fost inventata de Charles Seeberger.

agrafa a fost patentata de norvegianul Johann Vaaler.

portavoacea de Horace Short.

Charlotte Cooper devine prima femeie castigatoare a unei medalii olimpice de aur, la tenis.
Internetul
(inventie intre anii 1700 1900), inventie a secolului al XX-lea, calculatorul influenteaza intr-un mod sau altul vietile noastre. Calculatorul se foloseste aproape in toate domeniile de activitate, de la medicina la comunicarea.
Alegeti tu ce vrei