| albaKiara a întrebat:

Toti stii ca mai exista miliarde de galaxii ca a noatra si ca Universul este infinit.Nu vi se pare egoista o persoana ce spune ca nu exista alte forme de viata in alte galaxii avand in vedere ca noi suntem minusculi si universul e infinit? Nu spun exrateresti. Poate exista si aia dar acum ma refer la bacterii si plante ce s-au dezvoltata in alte conditii.

Răspuns Câştigător
| ReusxD a răspuns:

Sincer, eu cred ca exista.Adica,nu are cum sa fim noi singurii! Asta nu inseamna ca sunt ca extraterestrii care sunt prin filme, pot fi niste particule, niste microbi, cine stie ce o exista si prin Universthinking

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mi se pare doar ignorantă, iar în unele cazuri şi arogantă.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Apropo de galaxii, uite aici o calatorie interesanta:
http://htwins.net/scale2/lang.html

Alege limba romana, apoi folosește cursorul de pe banda orizontală de sub player pentru a coborî în profunzimea materiei sau pentru a călători în Univers. Nu în ultimul rând, reține că dacă vei pune cursorul pe oricare dintre obiectele ce îți vor apărea, vei primi informații specifice despre ele.

| Duucu a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Iar după Univers, avem păduchi laughing

| zdrangoi a răspuns:

Apa este una din substanţele fără de care viaţa nu ar putea exista.
Molecula de apă cu formula chimică H2O este compusă dintr-un atom de oxigen şi doi atomi de hidrogen.
Viaţa a apărut în apă, deoarece apa este un bun solvent, dizolvând substanţele complexe în substanţe mai simple, necesare vieţii.
Se crede ca viata fara oxigen, care exista in molecula de apa nu ar fi posibila.
Ar putea cineva respira sulf sau mercur (ma refer ca elementele ar fi in stare gazoasa)?
Oamenii de stiinta zic ca nu, exact cum zic ca si carbonul este vital.
Insa precis nu suntem unici.
Teoria probabilitatilor spune lucrul asta.
Cei care sustin ca alte forme de viata nu exista in univers nu sunt egoisti, sunt doar practici.
II poate contrazice cineva?
Inca nu.

| Inferno a răspuns:

Nu cunosti semnificatia termenului "extraterestru".

| doctorandus a răspuns:

E probabil sa existe extraterestri, dar deocamdata nu e dovedit ca ar exista extraterestri. A trece de la probabil la sigur este un sofism (apel la probabilitate).

| M25M a răspuns:

Nu mi se pare egoista, ci putin naiva.

| WhatheWow a răspuns:

Eu cred că fiecare are dreptul la o părere și nu cred că poți numi pe cineva egoist doar pentru că are o asemenea părere.
Eu pot să te întreb : Ai vreo dovadă că există viață și în altă parte? Presupuneri poți să faci o groază și chiar dacă sunt logice, tot presupuneri rămân.
În aceste condiții, de ce numești o persoană egoistă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu de unde stii ca Universul e infinit?
Nu mi se par egoisti cei care cred ca nu exista viata in alte galaxii. In cel mai rau caz pesimisti.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"Tu de unde stii ca Universul e infinit?"
Pentru ca nici mintea nu-l poate imagina finit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Daca mintea unora nu si-l poate imagina finit nu inseamna neaparat ca e infinit. Cred ca e mai greu sa iti imaginezi infinitul decat ceva care se termina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Pamantul favorizeaza viata! Acesta este clar singura planeta din galaxie care favorizeaza mentinerea vietii! Pamantul este la o distanta perfecta de luna si soare! Am vazut un documentar in care arata ca Terra daca ar fi putin mai aproape de Luna sau putin mai aproape de Soare, distante extrem de mici in spatiu, viata nu ar ma fi posibila! Dumnezeu a creat perfect Pamantul si soarele si luna ca sa creeze niste conditii extrem de propice vietii! Am spune ca daca Dumnezeu nu exista sansele sunt de 1 la un milion sa existe o planeta care sa aiba o pozitionare si o conditie perfecta in univers care sa favorizeze conditiile de viata!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Îţi scapă un lucru nesemnificativ: în Universul nostru există sute de miliarde de galaxii cu sute de miliarde de sisteme solare şi planete; deci, al tău "1 la un milion" sună deloc ameninţător şi cu mult mai probabil decât îţi poţi imagina.
Plus, poate nu realizezi, dar noi ne-am adaptat după condiţiile planetei, nu ea după noi.

Pentru când ai timp:

- http://www.tpu.ro/......ermite-sa/

- http://www.tpu.ro/......in-loc-sa/

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti departe de a percepe realitatea, doctrina religioasa limiteaza si singularizeaza, ori viata asa cum e ea pe pamant ne arata si invata pluralismul. Pe Terra nu exista nicio specie unicat ci toate apartine unui grup din care a, s-au evolueaza. Pornind de aici cu putina deschidere de gandire daca extrapolam universul observam acelasi lucru, pluralismul, nimic nu este unicat. Mai multi meteoriti, mai multe planete cu sateliti si Soarele, sisteme solare, care mai multe sisteme solare formeaza galaxiile si mai multe galaxii formeaza clusterul si care numai in grupul local(cluster) in care traim si noi sunt 30 de galaxii, iar mai multe clustere formeaza super clustere cu peste 100 de galaxii si sunt milioane de super clustere. Poti sa bati cu mintea cat de cat ce inseamna asta? Intr-o asemenea imensitate Sori cu planetele lor al carui numar nu-l poti macar imagina, dar sa-l si scrii, a crede ca suntem unici doar pentru ca asa scrie intr-o carte total depasita, VT scrisa de niste primitivi doar din imaginatia lor la acea vreme fara nici un temei de realitate, asta nu inseamna altceva decat ingnoranţă crasă adusa inteligentei umane, a viziunilor ei in perspectiva realitati obiective in care traim.
"Am spune ca daca Dumnezeu nu exista sansele sunt de 1 la un milion sa existe o planeta care sa aiba o pozitionare si o conditie perfecta in univers care sa favorizeze conditiile de viata! "
Da, chiar si sansa de 1 la un milion e prea mica raportata la imensitatea universului, numai daca avem in vedere ca numai in galaxia noastra (Calea Lactee) sunt aprox 400 miliarde de stele cu planetele lor, pai daca mai plusam si stelele din Galaxia Andromeda care e mai mare decat Calea Lactee si daca mai plusam si cele lalte 30 de galaxii mai mici din Grupul local (clusterul) din care facem si parte, sunt atatea planete cu sori incat putem spune ca sansa de a fi viata e mai mare si putem urca miza si de 1 la un miliard. Si daca mai pune la socoteala conglomeratele Super Clusterele care contin trilioane de galaxii putem ridica mixa la 1 la 10 miliarde(deja te-ai speriat). Si cand te gandesti ca viata poate avea, alte forme decat cele pe pamant, putem gandi ca nu suntem unici in univers asa cum sunteti voi convinsi de Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| SoundTHeWave a răspuns:

Nu neaparat egoista, fiecare crede in ceva.